Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

pracovní výročí, životní výročí, odchod do důchodu peněžní i nepeněžní

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod Tana » pát 17. zář 2010 14:02:49

Dobrý den,
nebo Ahoj... dnes jsem se dostala na tuto stránku a dost mě zaujala. Nedělám mzdovou dlouho, i když nejsem zrovna mladice. Moje dilema se vztahuje kodměně při odchodu do důchodu. Jsem z toho docela jelen. Nevím o jakých změnách od 1.1.2010 v ZP píšete. Podle § 224 ZP náleží odměna při prvním skončení pracovního poměru po přiznání důchodu a podle § 14 vyhlášky FKSP po přiznání důchodu. A teď nějak nevím, čí jsem. V kolektivní smlouvě máme citaci podle ZP, ale s odvoláním na §14 vyhlášky o FKSP. Můžete mi to prosím nškdo rozmotat ? Nějak tomu přdstávám rozumět. Díky
Tana
 
Příspěvky: 16
Registrován: pát 17. zář 2010 13:54:18

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod Dája » pon 20. zář 2010 13:10:06

Tano, nikdo nechce motat :) Ten problém bude asi v tom, že zákoník práce připouští odměnu při nabytí nároku na důchod, kdežto FKSP hovoří o prvním odchodu do důchodu. Aspoň tak tomu já rozumím. A od 1.1. je myslím ta změna v tom, že nemusíte při žádosti o důchod dávat výpověď a pobíráte souběžně mzdu i důchod - když Vás někdo nechá |:-(|, což dříve myslím nebylo a když člověk požádal o důchod, zároveň dával výpověď - si myslím. :oops: Tím tedy odešel do důchodu a vyhověl oběma předpisům - nabyl nárok na důchod a odešel. Ale to už se pouštím na hodně tenký led - nejsem pamák ani mzdář. Snad si to myslím dobře a nedostanu "spucunk" od znalejších..... :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod Dája » pon 20. zář 2010 15:41:27

A já jsem měla tolik drzosti, že jsem si napsala na MFČR dotaz a ejhle, dnes jsem dostala odpověď - pravda s douškou, že nejsou povinni zodpovídat soukromé dotazy, ale přesto mi p. Libnarová mi píše:
Zákon o rozpočtových pravidlech stanoví, že fond kulturních a sociálních potřeb je určen též důchodcům, kteří při prvém odchodu do důchodu pracovali u organizace. Proto se za odchod do starobního důchodu považuje den, ke kterému byl zaměstnanci důchod přiznán nebo den rozhodnutí důchodového úřadu, že byl starobní důchod přiznán zpětně. Podmínkou není ukončení pracovního poměru. K tomuto datu lze poskytnout zaměstnanci dar z FKSP podle § 14 vyhlášky č. 114/2002 Sb., o FKSP ve znění pozdějších předpisů.
Tak, teď to mám černé na bílém - je otázka, kam s tou svojí pravdou můžu jít....... :x
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod refi » úte 21. zář 2010 14:18:58

dájo, jste skvělá, tohle myslím jednoznačně rozlousklo tento nejasný výklad zp a vyhlášky fksp. děkuji :drinks:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3140
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod Dája » úte 21. zář 2010 14:57:16

A přesto si ten papír můžu dát za .... klobouk. Neodcházím do důchodu, jdu na odstupné a tak jak již jsem psala, nebudu od 1.10. důchodce, ale odstupník. Opravdu se vyznamenali. Myslím, že za ty "věrné služby" bych si ty 2 tisíce skoro i zasloužila :cry: Ale nejde mi o ty peníze. Jde mi o princip - a to já jsem schopna mlátit hlavou do zdi :crazy: Někdy to pomůže, většinou však ne, ale jinak to neumím - ale to byla moje poslední "hlavová" akce. :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod nono » úte 21. zář 2010 17:08:34

Dájo nechci Vás ještě více rozesmutnit :cry: ale, ti "vaši" vám buď chtějí poděkovat a něco dát, nebo nechtějí a to už není o předpisech a kolektivní smlouvě. Dělám účetní (hospodářku) už nějaký pátek a určitě bychom s vedením našli cestičku jak vám dát ..... a ocenit vaši práci.... a neporušit předpisy (které tam máte). :thumbs up: Ale neděláme svoji práci poctivě a rádi proto, aby nám někdo děkoval a oceňoval...děláme to pro vlastní dobrý pocit - to si řekněte a alespoň trochu vás to posílí. :thumbs up: Já si také někdy říkám (když je mi do breku)- vždyť nemůžu chtít, aby mne měli rádi.........když oni nechtějí.
Jo a ještě něco : dávat dar je větší radost, než dar dostat. Tak je nechte, když jsou tací ...... :?
nono
 
Příspěvky: 698
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod Dája » stř 22. zář 2010 7:46:38

Díky všem za povzbudivá slova. :)
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod Alena H » stř 22. zář 2010 9:39:43

Hezký den.
Dáji je mi líto. Věřím, že se dočká důstojného rozloučení ze strany kolegů a to je někdy víc než všechny peníze. Přeji jí klidný důchod v rodinném kruhu. Myslím si ale, že ani v důchdu nezůstane v nečinnosti a nějaký zkrácený úvazek si najde. Pokud se jedná o dar k prvnímu odchodu do důchodu, je to nenároková položka.A jak už tady někdo řekl, je to o lidech. Pokud ve fondu peníze třeba nejsou, tak zase není odkud brát.
Alena H
 
Příspěvky: 836
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod Dája » stř 22. zář 2010 10:30:08

Abych to vše uvedla na pravou míru - tak naposled k tomuto tématu. Nemám problémy s kolegy, vycházím s nimi dobře a určitě se rozloučím ve velmi přátelském duchu a peníze zatím taky jsou. Jediný problém je v tom, že v kol. smlouvě je napsáno : po rozvázání pracovního poměru a prvním odchodu do důchodu. A tak prý kvůli mě - protože jsem letos jediná s tím problémem, se nebude měnit kol. smlouva - a příští rok se to stejně prý vše zruší. Tak nějak. Děkuji všem, kdo mi vyjádřili solidaritu ať již písemně nebo v duchu a tím bych to vše uzavřela. Stejně přes to vlak nejede :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod Waja » stř 26. zář 2012 16:19:41

Prosím o radu,
u nás na škole vyplácíme odměnu z FKSP při odchodu do důchodu už v momentě, kdy je zaměstnanci přiznán, když předloží doklad o přiznání důchodu. Jedna naše paní učitelka pobírá důchod od 1. ledna 2010 souběžně se zaměstnáním, její pracovní poměr normálně pokračoval. A jelikož si výslovně nepřála, aby se o tom, že pobírá důchod někdo jiný dozvěděl, nahlásila to jen ve mzdové účtárně s tím, že mzdovka musí zachovat mlčenlivost. O odměny z FKSP se stará naše hlavní účetní, takže ta o tom nevěděla a jak šel čas, tak se sice na naší škole stalo "veřejným tajemstvím", že dotyčná pobírá důchod (ona se sama někde prořekla), ale na odměnu už si nikdo nevzpomněl. Letos tato paní ukončila pracovní poměr dohodou (na vlastní žádost) ke dni 31. 8. A až teď v září se jí rozleželo, že nedostala odměnu k odchodu do důchodu. Teď nás všechny obviňuje, že jsme jí nevyplatili, a tím ji ošidili. Poradíte prosím, co se s tím dá ještě udělat, aby ta vina nebyla na naší mzdové účetní.
Díky za názory
Waja
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát 17. zář 2010 9:42:32

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod DanaS » čtv 27. zář 2012 4:09:53

Pokud mám info,když už není v pracovním poměru vyplatit nelze. Odměnu vyplácíme po předložení rozhodnutí o důchodu, pokud nepředloží nevyplatím. ověřovala jsem u p.Zdeňkové v Praze. Ona mi dokonce řekla, že doporučuje právvě proto, že dnes se nemusí zaměstnavatel dovědět(ale ze sociálky chodí papíry na vyplnění, tuto možnost že si někdo nepřeje,aby se dověděli ostatní jsem ještě nezažila), abychom si stanovili, že vyplácíme na požádání zaměstnance. Tím se vyhneme problémům. Jenže u nás jsme trochu narazili i odborové organizace. Já všechny co požádali o důchod, protože se o tom dozvím vyplněním podkladů ze sociálky, upozorním na to, že pokud nepředloží rozhodnutí o důchodu nedostane FKSP vyplaceno. Zatím dáváme docela slušnou částku, takže nebyl problém. Jen zaměstnanec vté vyplacení musí být v pracovním poměru.
DanaS
 
Příspěvky: 244
Registrován: ned 30. kvě 2010 21:08:20

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod refi » čtv 27. zář 2012 10:53:22

jj, u nás jsme toto řešili loni. nechci popisovat celý příběh, protože ještě teď se mi z toho a těch lidí dělá mdlo. nakonec jsem musela odměnu vyplatit, i když už tu paní nebyla (na pokyn vedení). nebudu psát, čím vším dotyčná hrozila. a kdo by si přál se s někým soudit, navíc když žádný zákon není jednoznačně vyložen a vyhláška o fksp je paskvil sám o sobě. :-!
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3140
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod milous11 » sob 14. zář 2013 11:23:12

Dobrý den, prosím Vás chtěl jsem se zeptat,mám plný důchod napsaný a chtěl jsem se zeptat jestli při tom mohu i pracovat. Na pracovní úřadě mi někdo říkal, že pracovat mohu, ale musím si hledat práci ne moc namáhavou atd. chtěl jsem se zeptat, jak je to opravdu teda. Děkuji p.Stejskal
milous11
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 14. zář 2013 11:19:45

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod Eva1962 » úte 11. bře 2014 9:09:41

Dáváte odměnu při prvním odchodu do důchodu z FKSP, když pracovní poměr pokračuje?
Eva1962
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř 23. bře 2011 15:16:08

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod eliska » úte 11. bře 2014 9:27:31

Ano, dáváme.
eliska
 
Příspěvky: 218
Registrován: pon 29. bře 2010 11:05:34

Předchozí

Zpět na Dary

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník