zálohová faktura

faktury přijaté, vydané, zálohové, dobropisy, vrubopisy

zálohová faktura

Příspěvekod pasuch » čtv 10. lis 2011 7:25:30

Dobrý den, mám takový problém. Od roku 2002 mám na záloze cca 2.800,- Kč a nemůžu od dodavatele vyrazit daňový doklad. Není už to promlčené a nemohla bych to převést do nákladů? Nebo co jiného se s tím dá dělat? Děkuji za odpověď. Pavlína
pasuch
 
Příspěvky: 17
Registrován: pát 15. kvě 2009 13:40:52

Re: zálohová faktura

Příspěvekod Aknedz » čtv 10. lis 2011 8:28:48

Něco podobného jsem už řešila taky (nevyúčtovaná záloha za školení), a sice jsem zaúčtovala do nákladů na základě zdokladování náhradním způsobem - doložila jsem pozvánkou s uvedením ceny + osvědčením o absolvování kurzu + cestovním příkazem. :)
Aknedz
 
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 31. bře 2011 14:50:58

Re: zálohová faktura

Příspěvekod zdenal3 » čtv 05. led 2012 21:56:18

Dobrý den, mám takový problém. Od roku 2002 mám na záloze cca 2.800,- Kč a nemůžu od dodavatele vyrazit daňový doklad. Není už to promlčené a nemohla bych to převést do nákladů? Nebo co jiného se s tím dá dělat? Děkuji za odpověď. Pavlína

Jedna se o pohledavku, ktera je sice soudne promlcena-po 4 letech ale ucetne ne. Pozadal bych zrizovatele o odpis teto pohledavky. Na zaklade souhlasu odepsat
ddm brno
zdenal3
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 05. led 2012 21:12:12

Re: zálohová faktura

Příspěvekod ulina » čtv 03. led 2013 14:34:29

Dobrý den, prosím o radu s nevyúčtovanou zálohou za elektřinu. Po nástupu na místo účetní a postupném proniknutím do problematiky jsem narazila na zálohu za elektřinu, která se táhne z doby předchozí účetní, dokonce několik let zpět. Několikrát jsem se snažila přijít na to, proč nebyla zúčtována, ale nemohu se k tomu dopracovat. Myslím si, že paní asi vratku zaúčtovala do výnosů a ne jako vrácenou zálohu, ale nevím to přesně. Jedná se o částku 25 000,--. Ráda bych to už srovnala, ale nejsem si jistá, zda mohu třeba na základě vnitřního dokladu naúčtovat tuto zálohu na 549/314 (popř. 569/314). Můžete mi někdo poradit,co s tím?
ulina
 
Příspěvky: 38
Registrován: stř 16. zář 2009 12:07:33

Re: zálohová faktura

Příspěvekod kokoska » čtv 03. led 2013 14:37:30

Já bych zavolala nebo poslala mail dodavateli energie. určitě má tu zálohu napárovanou k nějakému vyúčtování a mohli by Vám poslat kopii.
kokoska
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 07. zář 2010 10:47:30

Re: zálohová faktura

Příspěvekod ulina » čtv 03. led 2013 15:45:23

Ta záloha se takhle táhne alespoň 8 let, mezitím se vyměnil dle pokynů zřizovatele několikrát dodavatel energií, zálohy byly měsíční, vyúčtování roční, ale ne k 31.12., takže to celé bylo takové nepřehledné, posunuté . Myslím, že u dodavatele už asi nepochodím. Snažila jsem se to vypátrat v účetnictví, ale nedaří se mi. Předchozí účetní to účtovala pro mě nějakých nepřehledným způsobem. Nemohu se tím prokousat. Proto jsem to chtěla už nějak proúčtovat do nákladů s nějakým doloženým komentářem, aby to už z účetnictví zmizelo.
Tenkrát to muselo asi vytvořit nějaký výnos, tak teď by byl zase bohužel náklad.
ulina
 
Příspěvky: 38
Registrován: stř 16. zář 2009 12:07:33

Re: zálohová faktura

Příspěvekod refi » čtv 03. led 2013 17:23:29

ulino, sice jsem nikdy nic takového nemusela řešit, ale podle toho co popisujete, je tohle asi jediné východisko, jak už se zálohy zbavit, i když na úkor letošních nákladů. účtovala bych jako vy.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: zálohová faktura

Příspěvekod Alena H » čtv 03. led 2013 21:47:51

kokoska píše:Já bych zavolala nebo poslala mail dodavateli energie. určitě má tu zálohu napárovanou k nějakému vyúčtování a mohli by Vám poslat kopii.


Přesně tak, šla bych do toho jako Kokoska. Doufám jen, že se nejedná firmu Boh... Ene... Na jiném účetním webu neměla tato firma kladné hodnocení, právě pro neprůhlednost vyúčtovávání záloh. Také jsem před pár lety dohledávala po předchozí účetní různé rozdíly a nedostatky a podařilo se. I nevyúčtované zálohy jsem z dodavatelů vydupala, sice to trvalo. Jen u Kooperativy jsme museli doplatit penále, protože paní účetní zaplatila zákonné pojištění na účet pojištění majetku a přesto, že se jednalo o tutéž pojišťovnu, vyměřila nám penále :-! . Teď mě napadá, odešla záloha na účet, na který měla odejít? S příjemcem zálohy bych komunikovala nejen po telefonu, ale i písemně, aby jste měla pro případ nezdaru něco v ruce. Je mi také divné, že to procházelo inventurami bez povšimnutí. Podívejte se i do nich, co tam máte uvedeno k této pohledávce. To, že se domníváte, že paní účetní zaúčtovala 25000 do výnosů, by jste měla mít podloženo jejími účetními zápisy. Teprve pak bych jednala dál.

Hodně štěstí při řešení problému. Alena
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: zálohová faktura

Příspěvekod ulina » pát 04. led 2013 12:03:21

Právě, že to předchozí účetní procházelo bez povšimnutí i inventurami. Tím,že ke konci roku nebylo vyúčtování a měla na účtě 314 zůstatek, tak ho tam měla o těch 25 000 vyšší (několik let). Někdy v dubnu přišlo vyúčtování elektřiny, proúčtovala se zálohou. V té době by měla mít zálohy nulové, ale pořád tam musel být rozdíl. Když jsem nastoupila, tak při první inventuře, kdy jsem si rozklížila účet 314, jsem na rozdíl přišla, ale byla jsem nová a nerozkoukaná, tak jsem to ponechala. Pak jsem se to snažila dohledat, už několikrát, ale nemůžu se dopátrat v čem to je. Tak už to asi opravdu přes náklady zlikviduju. Snažila jsem se, ale opravdu na to nemůžu přijít.
ulina
 
Příspěvky: 38
Registrován: stř 16. zář 2009 12:07:33

Re: zálohová faktura

Příspěvekod JPohn » pát 04. led 2013 14:39:05

V každém případě musíte stav účtu 314 upravit tak, aby odpovídal skutečnosti. Pokud jste skutečně dohledala, že záloha byla na účtu 314 vykázána omylem, půjde nejspíš o špatně zúčtovanou zálohu či prostou chybu v účtování. Já bych opravila 502/314, ale můžete použít i jiný nákladový účet, aby se Vám nezkreslily sledované náklady na energie. Je možné, že také máte stejný nevyjasněný zůstatek na dohadných účtech - pak bych to vzájemně zúčtovala.
JPohn
 
Příspěvky: 145
Registrován: pon 19. lis 2012 0:26:24

Re: zálohová faktura

Příspěvekod ulina » pát 04. led 2013 15:17:47

Jdu to tak udělat. Akorát, že místo 502 použiju 549/314, abych si nezkreslila spotřebu energií. Budu ráda, že na účtě 314 budu mít k 31. 12. opravdu pouze odsouhlasené částky záloh. Dík všem za rady. :)
ulina
 
Příspěvky: 38
Registrován: stř 16. zář 2009 12:07:33


Zpět na Faktury

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků