autorská odměna

faktury přijaté, vydané, zálohové, dobropisy, vrubopisy

autorská odměna

Příspěvekod pisova » stř 25. kvě 2011 14:24:09

Dobrý den, kam, prosím, zaúčtovat autorskou odměnu, kterou zaplatím společnosti DILIA. Je to odměna za kopírování za úplatu (studenti platí za kopírování ve studovně). SYU 518 jsem vyloučila, protože Dilia nám žádnou službu neposkytuje. 538 se mi také nelíbí, tak mi zbyl 549. Souhlasíte?
Díky
pisova
 
Příspěvky: 27
Registrován: pát 23. dub 2010 7:46:31

Re: autorská odměna

Příspěvekod marmart » čtv 26. kvě 2011 7:31:11

Nerozumím tomu, proč by kopírování nebyla služba
marmart
 
Příspěvky: 477
Registrován: pon 08. lis 2010 12:53:15

Re: autorská odměna

Příspěvekod pisova » čtv 26. kvě 2011 7:48:34

Protože fa DILIA neposkytuje službu kopírování. To děláme my (umožňujeme studentům ve studovně kopírovat za úplatu), ale musíme za to platit autorskou odměnu, jako za radio a pod. Tuto odměnu vybírá Dilia.
P.
pisova
 
Příspěvky: 27
Registrován: pát 23. dub 2010 7:46:31

Re: autorská odměna

Příspěvekod čenka » čtv 26. kvě 2011 8:09:36

Asi bych také souhlasila s 549. Na 538 jen pokud by to byl nějaký poplatek ze zákona, což zřejmě není (DILIA je občanské sdružení autorů).
čenka
 
Příspěvky: 107
Registrován: úte 16. úno 2010 8:52:33

Re: autorská odměna

Příspěvekod refi » čtv 26. kvě 2011 9:41:20

přiznávám, že poplatek ose dávám na 518, ale když nad tím teď přemýšlím, tak to tam fakt asi nepatří. uvažuji i nad 569, ale 549 bude asi lepší. jinak i 538 by možná nebyla až tak špatně, přece jen pokud poplatek ose nebo dilii nezaplatíte, je soudně vymahatelný, tzn. v zákoně je někde zakotven.

akorát si dovolím maličkou poznámku, že tyhle poplatky nás za chvíli sežerou. platit za to, že kopírováním mohu čerpat něčí autorská práva a dávat za to peníze dilii, která je pak rozděluje netuším jakým klíčem, mi přijde jen obrovská zlodějina, stejně jako osa. platíme jí za to, že máme místo zvonění na přestávku melodie, takové ty děsné orchestrální znělky v elektronickém podání, jejichž autor je absolutně nedohledatelný. tohle mi fakt hlava nebere a brát zřejmě nikdy nebude. leda bych se stala zaměstnancem osy a peníze šly do mé kapsy. pak bych v tom možná logiku viděla :mosking:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3369
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: autorská odměna

Příspěvekod marmart » čtv 26. kvě 2011 10:13:19

Vzhledem k tomu, že za radio a televizi jsme měli vždy poplatek na 518, tak si myslím, že se to tam klidně může účtovat, i když účet 549 a 538 je nejspíš také možno použít. Pořád je to ale náklad a když bude analyticky oddělen, tak nebude nejspíš žádný problém v tom na jakém účtu přesně bude.
Účet 549 - pojistné majetku, pojištění odpovědnosti,příspěvky různým komorám a sdružením, poplatky za vedení bankovních účtů
Účet 538 - jiné daně a poplatky = náklady na ostatní daně, odvody a podobné platby charakteru nákladů v případech, kdy je jednotka jejich poplatníkem s výjimkou daně z příjmů
marmart
 
Příspěvky: 477
Registrován: pon 08. lis 2010 12:53:15

Re: autorská odměna

Příspěvekod Ivankamilanek » pát 27. kvě 2011 12:22:36

Dobrý den,
dívala bych se na to také spíše jako na přeúčtování služeb 518. Sice tomu říkáte "autorská odměna", což je zvláštní termín (je to opravdu jen kopírování nebo je v tom ještě něco jiného?), ale věc, podle toho, jak to popisujete, má charakter služby. Pokud by "autorská odměna" zahrnovala ještě jiná plnění, pak 549 mi přijde na místě (ROZHODNĚ NE 538 ani 569). Zdravím...
Ivankamilanek
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 19. kvě 2011 13:41:20

Re: autorská odměna

Příspěvekod Zuzana Kozáková » úte 29. kvě 2012 9:01:55

Dobrý den,
vidím, že jsou zde školy, kde mají zkušenosti s autorským právem. Společnost Dillia nám poslala dopis, že zjistila, že poskytujeme kopírování za úplatu a vyžaduje po nás zákonný poplatek. Netuším jak se k tomu postavit. 1. Kopírku máme pronajatou a platíme za zhotovené kopie. 2. Kopírka je umístěna v prodejně školy - na internátě a slouží doplňkové činnosti. Můj názor je ten, že by měla autorský poplatek platit společnost, jenž nám kopírku pronajímá a fakturuje nám měsíčně zhotovené kopie. A pokud ona není poplatníkem, tak by to měla hradit škola (byl by to náklad v DČ) a to v provozovně typu B (pravděpodobný počet zhotovených kopií autorských děl 20%) - nejedná se o školské a vzdělávací zařízení. Prosím o radu, na školského právníka na KÚ se nemůžu dovolat ani nijak se s ním spojit a na dopis musím reagovat do 6.6.2012. Děkuji moc za jakoukoliv informaci. Zuzana Kozáková
Zuzana Kozáková
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 04. bře 2009 8:38:34


Zpět na Faktury

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků