kurzy dospělých

prostor k řešení všeho, co mají ZUŠ odlišné od jiných škol

kurzy dospělých

Příspěvekod quendery » pon 06. dub 2009 11:44:04

Zdravím, moc díky za splnění přání, jistě se brzy tahle naše rubrika rozjede. Myslím, že otázek a problému v ZUŠ je dost a dost. Ještě jednou díky. [:}
quendery
 
Příspěvky: 104
Registrován: čtv 05. bře 2009 13:01:04

Re: Nová rubrika

Příspěvekod bubo » stř 15. dub 2009 12:26:31

Máte prosím někdo ze ZUŠek kurzy dospělých? U nás jsme je zkusili, zájem veliký a je to fakt prima ( také chodím). Na dospělých nijak nevyděláváme, mají stejné školné jako děti a také si tak rádi "hrají". Jen mám takový pocit, zda to není něco proti něčemu, když to asi není moc obvyklé. Pokud někdo k tomu něco víte, prosím napište. Díky
bubo
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 26. bře 2009 11:24:01

Re: Nová rubrika

Příspěvekod quendery » čtv 16. dub 2009 13:21:24

Zdravím, kurzy dospělých jsou jistě fajn, ale pokud vím, tak se ve statistice uvádějí dospělí/výdělečně činní/, škola na ně žádný příspěvek od státu nedostává a měly by platit jako školné poměrnou část celkových nákladů na jednoho žáka za rok, což je poměrně dost. Je sice pravda, že ředitel může udělit vyjímku v placení školného, ale nevím jak by to vypadalo v tomto případě, jestli to vůbec jde, aby to pak kontrola nenapadla - vždyť se tím vlastně snižují finanční prostředky na provoz školy. :whistle: Jak například vykazujete jejich výuku /ročník, zápis v katalogu atd./- a jak jsou počítány v úvazcích vyučujících učitelů...... Nějak si to neumím představit. U nás pokud se někdo najde z této kategorie a je ochoten zaplatit tu horentní sumu, tak je to bez problémů, ale jinak nevím .... Jak to u Vás děláte ? Zajímá mne to, protože kurzy dospělých by byly určitě zajímavé i jinde. :whistle:
quendery
 
Příspěvky: 104
Registrován: čtv 05. bře 2009 13:01:04

Re: kurzy dospělých

Příspěvekod ega » čtv 16. dub 2009 14:52:55

Dospělé účastníky máme jen z řad studentů středních škol - a na ty se vztahuje školné jako pro ostatní děti.
Jinak mám vypsané školné 8 tisíc za dospělého účastníka a nikdo k nám takto nechodí.
A taky si myslím, že pokud by dospělí platili jako děti, tak na to vlítne kontrola. Hlavně kvůli platům učitelům, na to nám opravdu zřizovatel peníze nedává, to by mělo školné pokrýt.
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: kurzy dospělých

Příspěvekod quendery » čtv 16. dub 2009 15:09:14

U nás je to také jako u ega - ti, co platí normální školné jsou dospělí studenti / do 26 let/ a musí každý rok přinést potvrzení, že studují, pak je to prokazatelné. Jinak u nás, bohužel, díky placení služeb / jsme v nájmu - ale to by bylo na dlouhé povídání/ jsou náklady cca 14 000,- za rok a to už si lidé rozmyslí. :?
quendery
 
Příspěvky: 104
Registrován: čtv 05. bře 2009 13:01:04

Re: kurzy dospělých

Příspěvekod cmedlova » stř 22. dub 2009 14:59:55

Máme u nás výuku dospělých ve dvou oborech: v hudebním, kde platí měsíčně za každou odučenou hodinu 300 Kč (jsou-li spolu na hodině 2, potom každý 150 Kč). S učitelem má škola sepsánu dohodu o provedení práce, teď na období od 1.1.2009 do 30.6.2009. Na každý měsíc má učitel "Přehled odučených hodin k dohodě o provedení práce", kde vykazuje den, jméno žáka a počet hodin. Celkovou částku dostane do výplaty (v programu Unicos mám tyto dohody zavedené na jiném středisku, P1-04 potom nahrávám pouze za středisko, kde je výuka dětí s dotacemi). To, že máme na výuku dospělých uzavřít s učiteli dohody o provedení práce nám řekli na Krajském úřadu, kde jsme se ptali (já osobně bych měla strach, zda by to nemohlo být považováno za obcházení přesčasové práce, přece jenom je to stejný druh práce) a hlavní požadavek je, že se na výuku dospělých nesmí použít dotace MŠMT na žáky, nesmí to být ztrátové a nusí být vedeno odděleně. Potom máme "výuku" v tanečním oddělení (prakticky večerní cvičení), kde jsem spočítala, že bude-li nás chodit aspoň 8, stačí platba 160 Kč /měsíc (pro lepší motivaci a aby se skupina nerozpadla, platí se od začátku chození do konce pololetí celé najednou), učitelka má úplně stejně zase 300 Kč/odučenou hodinu, stejné všechno jako u hudebního oboru. Limit 150 hodin na dohody na kalendářní rok zatím bohatě stačí, dospělých žáků je jenom několik. Ostatní náklady neřešíme - chodí v době, kdy ostatní žáci, vytápět i svítit se musí stejně, jiné náklady nevznikají.
cmedlova
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte 03. bře 2009 10:24:36

Re: kurzy dospělých

Příspěvekod cmedlova » stř 22. dub 2009 15:12:27

Ještě k té věkové hranici žáků, kteří mohou chodit "na normativ", tj. většina nákladů na výuku (platy učitelů) je z prostředků státu. Nezáleží na věku a na tom, zda je student, ale musí být žákem ZŠ, střední školy nebo VOŠ (na tyto se vztahuje Školský zákon). Vysokoškoláci se do výkazu počtu žáků nezapočítávají a z toho i vyplývá, že jejich výuka nemůže být v úvazcích učitelů (placeno z peněz státu).
cmedlova
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte 03. bře 2009 10:24:36

Re: kurzy dospělých

Příspěvekod bubo » čtv 23. dub 2009 9:13:18

Zdravím všechny! Jak to u nás děláme Vám raději psát nebudu, žádné poučení by z toho pro Vás beztak nevyplynulo. Moc vám ale děkuji za Vaše názory a rozhodně se z nich hodlám poučit já. Můžete se ale těšit na mnoho dalších mých dotazů z oblasti "blbých a naivních". Jsem ve školství zcela nově po více letech na mateřské a tak v tom příšerně plavu.
Ještě jednou všem díky.
bubo
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 26. bře 2009 11:24:01

Re: kurzy dospělých

Příspěvekod cmedlova » úte 13. zář 2011 9:31:23

Prosím - v pátek se vrátil ředitel ze školení na ŠVP a přišel s novou informací - výuka dospělých prý jedině jako doplňková (hospodářská) činnost na živnostenský list. A ještě ne "výuka dospělých", ale KURZY a nesmí to mít organizaci jako školní rok, tj. ani ne teď dohody o provedení práce do konce kalendářního roku a potom od ledna do června (vypadalo by to jako výuka a ne kurzy ...) ...
Prosím, máte tedy někdo zkušenost s kontrolou - zda dospělé v hlavní nebo hospodářské činnosti, zda je na to nutný živnostenské oprávnění a zda výuka nebo kurzy.
Díky moc.
cmedlova
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte 03. bře 2009 10:24:36


Zpět na specifika ZUŠ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků