Kontroly na malých obcích

naše zkušenosti z kontrol v jakékoliv oblasti naší práce

Kontroly na malých obcích

Příspěvekod KateřinaK » pon 14. čer 2010 15:15:44

Všichni jsme jistě se zájmem sledovali přímý přenos kontroly od "refi" a moc děkujeme za nové postřehy a závěry. Já bych se ráda zeptala účetních škol zřízených malými obcemi, jaké mají oni zkušenosti s kontrolami zřizovatele. Jak jsem již uvedla, u nás si mě jednou ročně pozve kontrolní výbor s celým účetnictvím na obecní úřad a tam provede kontrolu. (Netýká se mezd a personalisiky). Probíhá to spíše namátkově, podle rozpočtovaných položek. Např. v plánu bylo malování školy, tak jak bylo vyfakturováno, namátkou pokladní doklady od výběru stravného, "školkovného" a "družinovného", kdo kam jel na cesťák, apod. Za půl hodinky až hodinku je hotovo. Vypracuje se zápis a tabulka s konkrétně uvedenými částkami, která pak poslouží i pro tabulku, kterou vyplňuje obec o kontrolách ve zřízených PO. Nikdo neprohlíží detaily, takové špeky, jako uváděla "refi", by nikoho nenapadly (odebrané obědy proti cesťákům, průběh vnitřní finanční kontroly). Ráda bych znala Vaše zkušenosti, jak to u Vás probíhá, a také jestli může hloubkovou kontrolu provádět také někdo jiný než zřizovatel. Děkuji předem za Vaše postřehy.
KateřinaK
 
Příspěvky: 276
Registrován: úte 16. úno 2010 11:48:41
Bydliště: Chornice, Pardubický kraj

Re: Kontroly na malých obcích

Příspěvekod kozmova » pon 14. čer 2010 19:25:40

Od ledna 2003 kdy jsem nastoupila do školy jako účetní jsem měla kontroly 2 od zřizovatele. [:-} První byla v 1.pololetí 2004, přišla účetní z města a s ní auditor. Každý si vzal jeden šanon. Účetní si vzala pokladnu a auditor faktury. Projížděli každý doklad. Asi po hodině mi řekli, že mám vše v pořádku. Pak chtěli vidět jaké používám číselné řady, zkontrolovali všechny náležitosti účeního dokladu a to bylo vše. Za rok (r. 2005) přišel auditor sám. Kouknul asi tak do tří šanonů - jen tak průběžně se závěrem, že je vše v pořádku. Od té doby u nás nikdo nebyl. Každý rok, vždy po uzávěrce k 30.9. zkoukne účetní závěrku (Rozvahu a Výkaz zisku a ztráty) finanční výbor, napíše ke stavu hospodaření zápis. Toto udělá u všech příspěvkových organizací zřizovaných ÚSC. Zápis ale nikdo nedostáváme. Já ho získám vždy díky ředitelce, která je v zastupitelstvu. Toď celá kontrola. Jinak 2x ročně dávám hlavní účetní města tabulku, kterou třídím podle položek (účtujeme s paragrafy a položkami). Do jednoho sloupce uvádím rozpočet a do druhého napíšu stav ke dni tj. k 30.9. a pak k 31.12. No a to je asi tak vše co se týče kontroly od zřizovatele.
Větší vítr mám z kontroly z kraje. Byla u nás někdy před 5 lety a tak je brzy čekám. Je fakt, že byli už během jedné hodiny tak spokojené, že kontrola proběhla hladce. První den cca 5 hodin, druhý den cca 4 hodiny a byli pryč. :) Když tady čtu zkušenosti ostatních, tak mi je jich upřímně líto. :cry: Přála bych všem, aby kontroly byly co nejkratší a vždy v poklidu. :bye:
Uživatelský avatar
kozmova
 
Příspěvky: 134
Registrován: pon 15. úno 2010 8:45:06

Re: Kontroly na malých obcích

Příspěvekod nono » pon 05. črc 2010 10:47:25

My jsme ZŠ zřízená obcí (malá obec). 2 x do roka (březen a září) k nám obec pošle auditora(cizí firma, smlouva s obcí). Ten kontroluje námátkově vše (kromě personal. a mezd) tj. banku, faktury došlé i vydané, pokladnu, účetní závěrky, vnitřní směrnice, inventury, majetek, rozpočet, plnění rozpočtu, čerpání fondů, účelové dotace - vyúčtování , rozpočtové změny, atd. atd. Zatím vždy bez závad.
Dále musím měsíčně do 10.pracovního dne předávat na město účetní závěrku ke kontrole. U úč.závěrky musí být přiložen přehled čerpání a plnění rozpočtu (i v %) i přehled za fin.prostředky od kraje. No a pak předkládám různé - dle požadavku fin.kontrol.výboru při MÚ, nebo úkoly z Rady města.
V loňském roce jsem předala měsíční úč.závěrky za I.Q vždy se zpožděním (byla jsem v lázních, atd.) a radní za to řediteli ZŠ snížili osobní příspěvek. Jó pořádek musí být :crazy:
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10


Zpět na Co nám kontroly vytýkají?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků