Daň z úroků

DPH, daň z příjmu, daň darovací, daň z nemovitosti a vše z účetnictví, co se jinde nevešlo

Daň z úroků

Příspěvekod kozmova » pon 03. úno 2014 19:38:25

Zdravím všechny Radilky,
dnes ráno mě čekalo nemilé překvapení, :x když jsem si vytiskla výpisy z účtu k 31.1.2014. Na výpisu se mi objevila nová položka "daň z úroků". Zjistila jsem u České spořitelny, že jsme od 1.1.2014 "Veřejně prospěšný poplatníci" a tudíž musíme platit daň z úroků, což činí 19%. Nyní řeším co s tím? Budeme tuto položku účtovat na účet 569 - Ostatní finanční náklady??? Prosím o vaše názory. Děkuji.
Kozmová
Uživatelský avatar
kozmova
 
Příspěvky: 134
Registrován: pon 15. úno 2010 8:45:06

Re: Daň z úroků

Příspěvekod Alena H » úte 04. úno 2014 10:35:35

PO Účtuje - dotazy

3/2 2014 Srážková daň na běžném účtu

Jsme PO zřízená krajem. K 31. lednu 2014 máme na bankovním výpisu kreditní úroky, bankovní poplatky a poprvé srážkovou daň. Jaký máme zvolit postup při zaúčtování srážkové daně? Děkuji za odpověď.

Ty se skutečně objevily ve vztahu k tomu, že již nemáme "běžné účty". Zase jsme jaksi v situaci, kdy v předpisech není u vybraných účetních jednotek systém nastaven. To by tedy znamenalo dvě teoretické varianty - účtovat jednak brutto výnos na 662 a proti tomu náklad v podobě sražené daně (asi 591, případně 538), nebo jen "netto hodnotu" na 662.

Jediné co mohu - nabídnout analogii s "podnikateli" - ty mají ve svém ČÚS 019 bod 4.1.2., který zní:

4.1.2. V případě úrokových výnosů (příjmů), které se podle zákona o daních z příjmů zdaňují zvláštní sazbou daně a sraženou daň je možno započíst na celkovou daňovou povinnost, se sražená daň z příjmů vyúčtuje na vrub příslušného účtu účtové skupiny 34 - Zúčtování daní a dotací. V ostatních případech se úrokový výnos (příjem) účtuje v netto částce; pokud se uvedený úrokový výnos (příjem) účtuje v brutto částce, je nutno vyúčtovat částku srážkové daně odpovídající vyúčtovanému úrokovému výnosu na příslušný účet účtové skupiny 59 - Daně z příjmů, převodové účty a rezerva na daň z příjmů. Dividendy, podíly na zisku, vypořádací podíly, podíly na likvidačním zůstatku nebo jim obdobná plnění, plynou-li ze zahraničí, se účtují v brutto částce, a plynou-li z tuzemska, se účtují v netto částce.

Vidíte tedy, že pro náš případ je prvotní variantou účtovat netto hodnotu na 662 (tedy již očištěnou o srážkovou daň), nicméně účtování brutto hodnoty je dovoleno a daň potom na 591.
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24


Zpět na DPH, daňová přiznání a jiné nezařaditelné ...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků