DPH u občanského sdružení

DPH, daň z příjmu, daň darovací, daň z nemovitosti a vše z účetnictví, co se jinde nevešlo

DPH u občanského sdružení

Příspěvekod kokoska » stř 06. úno 2013 13:21:19

Dobrý den, dnes mám trošku jiné téma než obvykle.,
Řeším občanské sdružení = právnická osoba zapsaná v rejstříku Ministerstva vnitra. Mají jako hlavní činnost pořádání seminářů, za ty vybírají nějaké peníze a z těch odvádějí DPH. Přijde mi to divné - zatím jsem si myslela, že z hlavní činnosti se DPH neodvádí a že je to osvobozené bez nároku na odpočet (výjimku mají příjmy z nájemného a reklamy).

Hospodářskou činnost vůbec nemají.

Je to správně, když odvádějí DPH ze vstupného na semináře? Děkuji za každou informaci.
kokoska
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 07. zář 2010 10:47:30

Re: DPH u občanského sdružení

Příspěvekod olga nemcova » sob 09. úno 2013 0:29:14

Danění výstupů daní z přidané hodnoty se neodvíjí od hlavní nebo doplňkové činnosti.Existují zdanitelná plnění daněná DPH, zdanitelná plnění osvobozená ( viz. § 51- 57 zákona o DPH-č.235/2006 Sb.) a nezdanitelná plnění ( např. škody, refundace). Může se stát, že Vámi jmenované občanské so družení nebude mít žádná osvobozená plnění. DPH u nepodnikatelů je docela složité. Já pracuji na stř. škole, jsme plátci 10 let a pořád nemáme jasno, protože vše je každý rok(někdy i častěji) jinak, výklady se různí, no prostě hrůza. Pokud budete chtít něco konkrétního vědět, ráda zodpovím. Určitě to chce zákl. školení DPH.
olga nemcova
 
Příspěvky: 44
Registrován: pát 06. bře 2009 8:42:35

Re: DPH u občanského sdružení

Příspěvekod kokoska » pon 11. úno 2013 14:12:38

Dobrý den,
kdysi dávno (v 90.letech) se u neziskovek uplatňovalo DPH podle toho, zda činnost podléhala dani z příjmu nebo ne. To si pamatuji, protože jsem tou dobou působila na finančním úřadu. Z Vaší odpovědi soudím, že už to takto není a beru to jako fakt.

Přišlo mi jen divné, že neziskovka, která je ve ztrátě, odvádí daň z příjmů (to způsobily členské přispěvky a repre) a DPH (semináře).

Účetnictví této organizaci nevedu, požádali mne o pomoc s jiným problémem. Toto vyplynulo jen bokem. Raději jsem to nikomu neříkala, když jsem si nebyla jistá.
Moc děkuji za odpověď.
kokoska
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 07. zář 2010 10:47:30


Zpět na DPH, daňová přiznání a jiné nezařaditelné ...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků