Je to pronájem?

DPH, daň z příjmu, daň darovací, daň z nemovitosti a vše z účetnictví, co se jinde nevešlo

Je to pronájem?

Příspěvekod Alena H » úte 14. úno 2012 12:03:40

Jako škola poskytujeme - na základě rozhodnutí zřizovatele (obec) sportovním oddílům prostory (sportovní halu)k jejich aktivitám. Od září 2011 úplatně. Nemáme toto bohužel uvedeno ve zřizovací listině, ani v hlavní ani v hospodářské činnosti. Od DPH je toto osvobozeno (§61, odst.d - poskytování služeb úzce souvisejících se sportem nebo tělesné výchovy právnickými osobami, které nebyly založeny nebo zřízeny za účelem podnikání, osobám, které vykonávají sportovní nebo tělovýchovnou činnost), ale co se týče daně z příjmu, je toto pronájem a nebo to lze brát jako službu. Obec určila cenu na základě nákladů. Je totot posky\tnutí prostor pronájmem nebo čím to vlastně je? O výnosy za poskytnutí prostor máme pak poníženu dotaci od zřizovatele. Děkuji za odpověď.
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: Je to pronájem?

Příspěvekod vrspa » úte 14. úno 2012 19:17:11

Taky poskytujeme prostory (tělocvičny),měla jsem původně psány Dohody o poskytnutí prostor školy, ale náš audit mi to napadl, musela jsem vše předělat na smlouvy o pronájmu (my to totiž ve zřizovací listině máme v doplňkové činnosti takto nazváno). Takže bych se řídila ZL,a pokud to tam nemáte, pak by Vám asi měl zřizovatel udělat dodatek....
vrspa
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon 15. úno 2010 10:03:54

Re: Je to pronájem?

Příspěvekod Alena H » úte 14. úno 2012 20:16:19

A co s daní z příjmu? U nás se jedná o statisíce. Jsme PO zřízená obcí, škola, podle zákona o DZP u nás pronájem vždy podléhá dani z příjmu. Zřizovatel řekl, že to máme brát jako výnos proti nákladům. O částky za toto nám snižil dotaci na provoz.
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: Je to pronájem?

Příspěvekod hanna » stř 15. úno 2012 7:51:32

Alenko, myslím, že byste pronájem měli mít povolen ve zřizovací listině a účtovat tento příjem jako příjem z doplňkové činnosti. A ta se vede zvlášť od běžného účetnictví, a taky podléhá zdanění. Příjem z pronájmu je vždy zdanitelný. Když vám zřizovatel o tento příjem sníží provozní dotaci, může se stát, že se v hlavní činnosti dostanete do ztráty a v doplňkové budete v plusu, ale přesto příjem z doplňkové činnosti musíte dát do daňového přiznání PO a případně zaplatit daň FÚ. Nelze účetně kombinovat obě tyto činnosti dohromady. Musíte účtovat zvlášť. Nevím, zda by nebylo výhodnější aby jeden rok zřizovatel nekrátil příspěvek, počkal na výsledek hospodaření, ten byste převedli s jeho souhlasem do rezervního fondu a další rok už byste mohli některé výdaje hradit z RF a zřzovatel by o to mohl ponížit případně provozní příspěvek. I když na mandatorní výdaje by vám měl dát vždycky. Alespoň já bych to takto viděla čistější a méně komplikované. Možná má někdo jiné zkušenosti.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: Je to pronájem?

Příspěvekod vrspa » čtv 16. úno 2012 9:50:32

Ano, musíte si proti výnosům účtovat náklady za energie apod.,co máte ve smlouvě, a "čistý" výnos (zisk) dáte ke zdanění... Je to docela pakec, já si to teď od září předělávala. :? Pořád něco! Tahle práce je o nervy,ale my jako bychom ve školství neexistovaly....to mě točí! Jsou jen pedagogové s velice psychicky náročnou prací.... :evil:
vrspa
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon 15. úno 2010 10:03:54

Re: Je to pronájem?

Příspěvekod vrspa » čtv 16. úno 2012 9:51:56

Jo, a do přílohy k daňovému přiznání vždycky píšu, že o celkové výnosy je nám vždy snížen příspěvek na provoz!
vrspa
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon 15. úno 2010 10:03:54


Zpět na DPH, daňová přiznání a jiné nezařaditelné ...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků