vymáhání pohledávky

DPH, daň z příjmu, daň darovací, daň z nemovitosti a vše z účetnictví, co se jinde nevešlo

vymáhání pohledávky

Příspěvekod refi » pon 20. dub 2009 11:14:10

Ráda bych věděla, jak byste řešily můj případ:
soukromá firma (1 osoba) převzala zálohu 10 tis. na stolařské práce. byl to osvědčený člověk, který s námi spolupracoval už vícekrát a byl ochotný dělat i práce, které velké firmy dělat nechtěly (opravy lavic atd.). tuto zálohu převzal loni v lednu a měl něco vyrobit. bohužel ale nevyrobil ani nevrátil zálohu, přestal komunikovat přes telefon. zjistili jsme, kde bydlí a zkusili přes kolegu bydlícího poblíž zjistit, jak se věci mají a zda by s ním promluvil. bohužel - milý pan stolař propadl automatům a všichni od něj dávají ruce pryč. zaslali jsme mu tedy výzvu k vrácení zálohy. tu převzal, ale nereagoval. zaslali jsme 1. upomínku. opět převzal, ale nereagoval. nabízeli jsme i možnost dohody splátek. nakonec telefonovala jeho manželka a že je ochotná za manžela dluh splácet. ještě ten den jsme odeslali Dohodu o uznání dluhu a splátkový kalendář, na kterém jsme se telefonicky dohodli. poslali jsme vše ale samozřejmě na jméno manžela. opět převzal, ale od té doby žádná reakce, žádné splácení. co se dá dělat v takovém případě dále? soudní řízení by se nám asi nevyplatilo, ale ani netuším, jak se takové věci řeší.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: vymáhání pohledávky

Příspěvekod justina » pon 20. dub 2009 12:18:00

mám takové zkušenosti, že pokud se nepodaří dluhy vymoci vlastním úsilím, tak soudně už vůbec... sice soud vyhrajeme, ale pro nedostatek majetku rozhodnutí není vykonatelné a pohledávku stejně odepíšeme. Ve vašem případě se nejedná o velkou částku. My máme pokyn zřizovatele, jak nakládat s pohledávkami a v něm je mj. zakotvena i pravomoc ředitele rozhodnout o odpisu pohledávky do 30 tis. Kč bez soudního řízení. Zřizovatel nám většinou takovéhoto pohledávky povoluje odpisovat.
Osvědčily se mi upomínky s vyčíslením penále a úroků z prodlení, vč. osobního kontaktu, kdy si dotyčnou osobu vyhledám. Dlužníky máme v současné době minimálně - tak dva do roka, tak se to dá... Pokud je manželka ochotná splácet, sepište dohodu o převzetí závazku a splátkový kalendář na ni...
justina
 
Příspěvky: 39
Registrován: pát 06. bře 2009 11:41:53

Re: vymáhání pohledávky

Příspěvekod cmedlova » stř 07. říj 2009 11:51:13

Mi se osvědčilo poslat "Předžalobní upomínku - pokus o smír" jako doporučený dopis, zareagovali.
cmedlova
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte 03. bře 2009 10:24:36

Re: vymáhání pohledávky

Příspěvekod pietro84 » pon 22. dub 2013 18:37:51

POdle mě je zbytečné to řešit soudně, protože se to zbytečně protáhne a pokud by se to dostalo až na exe a nic by se nevymohlo, tak Vy zaplatíte exekuční poplatek, který je kolem 5.000,-Kč.

Osobně doporučuji vymáhat pohledávky zveřejněním dlužníka v registru dlužníků, například na webu www.dluzis.cz a pak mu zveřejnění oznámit. Uvidíte, že málo kdo chce být na internetu zveřejněn jako dlužník. Vyhledavače v dnešní době fungují skvěle a to vědí i dlužníci.

Přeji Vám hodně štěstí a trpělivosti při vymáhání pohledávek.
pietro84
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 22. dub 2013 18:29:30


Zpět na DPH, daňová přiznání a jiné nezařaditelné ...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků