ne-plátce DPH a dovoz ze zahraničí od plátce DPH

DPH, daň z příjmu, daň darovací, daň z nemovitosti a vše z účetnictví, co se jinde nevešlo

ne-plátce DPH a dovoz ze zahraničí od plátce DPH

Příspěvekod mojkovevericka » pát 06. kvě 2011 0:16:48

Zdravím všechny
Sem ne-plátce DPH a mám dodavatele ze SR a účetní mi tvrdí,že dle novely zákona platné od 1.4.2011, pokud budu brát zboží ze Slovenska od plátce DPH, musím se stát automaticky plátcem DPH nezávisle na tom, že sem nedosáhl limit. Já zatím vím od dodavatele z SR jen o tom, že to platí pro poskytované SLUŽBY a ne pro zboží. Prosím poraďte kde a jak bych se mohl dostat ke korektní informacím abych věděl jestli má pravdu účetní nebo dodavatel. Nerad bych o dodavatele přišel, ale jestli má pravdu účetní |:-(| asi mi to nestojí zato stát se plátcem DPH
mojkovevericka
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 04. kvě 2011 18:46:42

Re: ne-plátce DPH a dovoz ze zahraničí od plátce DPH

Příspěvekod tobolinka » pát 06. kvě 2011 10:44:40

Dobrý den, také by mě to zajímalo. MŠ si objednala update antiviru AVG, firma sídlíci na Kypru. Musíme se stát plátcem DPH??? Pokud ano - kdybych doklad nezařadila do účetnictví, dalo by se tomu vyhnout?
tobolinka
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát 11. úno 2011 15:32:44

Re: ne-plátce DPH a dovoz ze zahraničí od plátce DPH

Příspěvekod DanaS » pát 06. kvě 2011 11:30:48

Neumím si představit jak nezařadit doklad? To zaplatíte ze svého? Jinak pokud se jedná o službu tak určitě se stává osoba povinná k dani plátce(specifikace osoby viz §5 o DPH), pokud jste škola a máte dopl.činnost určitě se stanete plátci i když nepřekročíte roční obrat. Kvůli služby jsme se stali plátci DPH vloni kvůli zlužbě za 1300 EUR. Zjistila jsem pozdě a už se nedalo vrátit-zjištovali jsme přes FÚ a oni pak přes finanční ředitelství takže bych se dnes obrátila přímo na ně.

Ohledně dovozu zboží podle § 94 o DPH bod 6 tam nevidím změnu, ale taky doporučuji před odebráním zboží příp. služby konzultovat s Finančním úřadem, možná raději Finančním ředitelstvím nebo dobrým daňovým poradcem. Nejsem odborník na DPH pořád v tom nějak tápeme.
DanaS
 
Příspěvky: 244
Registrován: ned 30. kvě 2010 21:08:20

Re: ne-plátce DPH a dovoz ze zahraničí od plátce DPH

Příspěvekod tobolinka » pát 06. kvě 2011 11:35:57

Dobrý den, jde o necelých 800 Kč, tak bychom raději zaplatili ze svého.
Vlastně ani nevím, zda jde o zboží či službu - prodloužení licence.
Asi služba, co? Jsme mateřská školka
tobolinka
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát 11. úno 2011 15:32:44

Re: ne-plátce DPH a dovoz ze zahraničí od plátce DPH

Příspěvekod mojkovevericka » pát 06. kvě 2011 14:50:26

Určitě se poraďte na FU protože jestli by Vám to přišli nainstalovat tak je to služba ale (podle mně) kupujete zboží a to by snad šlo. Ale ohledně zboží jsem se dál na 100% nedopracoval. Ale makám na tom jakmile budu mít fundovanou odpověď určité jí zveřejním.
mojkovevericka
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 04. kvě 2011 18:46:42

Re: ne-plátce DPH a dovoz ze zahraničí od plátce DPH

Příspěvekod refi » pát 06. kvě 2011 15:05:54

před rokem jsem kupovala nový motocykl v polsku. kupovala jsem jej jako soukromá osoba, nejsem ale plátce dph ani jako živnostník. přesto jsem platila v polsku cenu bez dph a u nás se musela přihlásit k placení dph (jako soukromá osoba) a odvést daň přímo u nás na finančním úřadě. teprve pak mi dovolili motocykl u nás přihlásit a odvézt si ho z polska. tímto chci jen dokumentovat, že v mém případě nešlo o službu, ale o věc. :)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3369
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: ne-plátce DPH a dovoz ze zahraničí od plátce DPH

Příspěvekod DanaS » pát 06. kvě 2011 19:01:00

Níže zasílám znění §94, tam to bude o tom dopravním prostředku. Ale je lepší to konzultovat s FÚ. Jenže nám vloni poradili asi až po třech týdnech (sami zjišťovali na finančním ředitelství). Od DPH raději pryč, když sedím nad zákonem o DPH tak mi připadá , že jsem magor. Raději jsme si na DPH vzali daňového poradce.


(6) Osoba povinná k dani se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku, která pořizuje zboží z jiného členského státu v
tuzemsku, se stává plátcem dnem, kdy hodnota pořízeného zboží bez daně v běžném kalendářním roce převýší částku 326 000 Kč. Do celkové hodnoty pořízeného zboží se nezapočítává hodnota nového dopravního prostředku a hodnota zboží, které je předmětem spotřební daně. Plátce je povinen přiznat a zaplatit daň z pořízeného zboží, jehož hodnotou překročí uvedenou částku.
(7) Osoba povinná k dani se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku, která pořizuje v tuzemsku z jiného členského státu nový dopravní prostředek
nebo zboží, které je předmětem spotřební daně, se stává plátcem dnem prvního pořízení tohoto zboží.
DanaS
 
Příspěvky: 244
Registrován: ned 30. kvě 2010 21:08:20

Re: ne-plátce DPH a dovoz ze zahraničí od plátce DPH

Příspěvekod mojkovevericka » pát 06. kvě 2011 21:28:11

Děkuji DanaS přesně k tomuto sem se zatím dopracoval takže to vypadá, že má pravdu dodavatel. No má přijet koncem příštího týdne tak doufám, že mi to někde na FU potvrdí. Děkuji
mojkovevericka
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 04. kvě 2011 18:46:42

Re: ne-plátce DPH a dovoz ze zahraničí od plátce DPH

Příspěvekod mojkovevericka » ned 08. kvě 2011 11:33:34

Tak už mám fundovanou odpověď.
Dobrý den,
pro dodání zboží platí v celé EU stejná pravidla. Novela našeho zákona o DPH
od 1.4.2011 na těchto pravidlech nemohla nic změnit a také nezměnila. Česká
osoba povinná dani (podnikatel), který není plátcem DPH má z důvodu
pořízení zboží z jiného členského státu povinnost registrovat se k DPH
(resp. se přímo stává plátcem daně), pokud pořídí zboží v hodnotě
převyšující za kalendářní rok částku 326 000 Kč (§ 94/16 našeho zákona o
DPH). Toto platí od vstupu do EU (pouze do 31.12.2004 byl limit nastaven na
10 000 euro). Jedná se o obdobu § 7 slovenského zákona o DPH.

Zdraví Vás
daňový poradce ing. Pavel Běhounek
mojkovevericka
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 04. kvě 2011 18:46:42

Re: ne-plátce DPH a dovoz ze zahraničí od plátce DPH

Příspěvekod eliska » stř 11. kvě 2011 7:37:07

Pro tobolinku: prodloužení licence u AVG je bohužel služba, takže pokud fakturu zaplatíte, stáváte se plátcem DPH. Zavolejte na zákaznickou linku firmy AVG Technologies 810 888 102 a řekněte jim, že nejste plátce DPH, tudíž potřebujete fakturu na prodloužení licence s českým DIČ. Oni vám vyhoví. Firma totiž sídlí v Brně, takže faktury s českým DIČ běžně vystavuje. Bohužel inernetový obchod teď funguje přes Kypr. Pokud se tedy prodloužení licence udělá přes internet, tak se vygeneruje faktura automaticky s kyperským DIČ. Myslím, že to tak funguje až letos, loni bylo bez problémů.
Bohužel jsem nemohla odpovědět dřív, neboť jsem měla několik dní dovolenou, tak snad bude moje rada pro tobolinku ještě užitečná.
eliska
 
Příspěvky: 218
Registrován: pon 29. bře 2010 11:05:34

Re: ne-plátce DPH a dovoz ze zahraničí od plátce DPH

Příspěvekod ivik2 » stř 08. čer 2011 14:23:51

Zdravím , mám opačný problém, jsme škola a jestliže podepíšeme s firmou v zahraničí smlouvu o reklamě, to znamená že při školních akcích budeme mít jejich reklamu a oni mám pošlou nějaké peníze, požadují po más vystavit fakturu, ale já nemůžu vystavovat faktury, já jako škola nemám žL , je to služba a tudíž bychom se měli automatiocky také stát plátci DPH? a nebo to můžu pojmout jako dar? co bych musela udělat aby to byl jako dar.
Nahrazuje ta smlouva o reklamě fakturu, pokud by tam bylo specifikovaná už konečná částka? Děkuji za radu.
ivik2
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte 26. kvě 2009 11:32:13

Re: ne-plátce DPH a dovoz ze zahraničí od plátce DPH

Příspěvekod pedro » stř 30. kvě 2012 13:47:44

Zdravím všechny. Za několik dnů nám končí licence AVASTU. Dle informací snad už po zakoupení další aktualizace zasílá AVAST faktury z Lucemburska. Máte někdo s tímto zkušenosti, abychom se nestaly plátci DPH ? Děkuji.
pedro
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř 01. črc 2009 9:24:30

Re: ne-plátce DPH a dovoz ze zahraničí od plátce DPH

Příspěvekod kokoska » pát 01. čer 2012 12:43:07

Podle účetních pravidel bylo vždy pořízení drobného nehmotného majetku službou, leč my ve vybraných účetních jednotkách přece máme zbrusu nový účet 558 - náklady na drobný majetek. Tam účtujeme náklady na pořízení majetku, a ne na 518 - služby. Znamená to, že nepořizujeme službu, ale majetek? A když si koupíme software ze zahraničí, třeba zrovna AVAST, pořizujeme drobný majetek a ne službu a tudíž se nestáváme plátci DPH?
kokoska
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 07. zář 2010 10:47:30

Re: ne-plátce DPH a dovoz ze zahraničí od plátce DPH

Příspěvekod pedro » pát 01. čer 2012 13:16:05

S AVASTEM vyřešeno. Neplátce DPH v žádném případě nereagovat na upozorňující tabulku AVASTU, že končí platnost za xx dní a neprodlužovat licenci přes tuto tabulku on-line.(Příjde faktura z Lucemburska.) Antivirový program lze objednat i u jiných dodavatelů s fakturovu vysvavenou v Česku.
pedro
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř 01. črc 2009 9:24:30

Re: ne-plátce DPH a dovoz ze zahraničí od plátce DPH

Příspěvekod pedro » pát 01. čer 2012 13:18:14

Oprava - vystavenou v Česku.
pedro
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř 01. črc 2009 9:24:30


Zpět na DPH, daňová přiznání a jiné nezařaditelné ...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků