zrušení registrace DPH

DPH, daň z příjmu, daň darovací, daň z nemovitosti a vše z účetnictví, co se jinde nevešlo

zrušení registrace DPH

Příspěvekod jitumk » úte 06. pro 2022 14:08:26

Dobrý den,
máte prosím někdo zkušenosti se zrušením plátcovství DPH?
Nyní je možnost zažádat o zrušení plátcovství DPH k 8.12.2022 z důvodu změny obratu na 2 mil. Jak zažádat vím, ale co dál? Jak postupovat a účtovat při dodanění = snížení odpočtu daně ke dni ukončení registrace? Co vše do toho spadá? Zásoby, majetek,...?
Budu vděčná za jakoukoliv reakci.
jitumk
 
Příspěvky: 348
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: zrušení registrace DPH

Příspěvekod ekonom368 » čtv 16. bře 2023 15:23:09

Dobrý den, také uvažujeme o zrušení registrace k DPH.
Zjistila jste, co vše se musí dodaňovat?
Děkuji za informaci.
ekonom368
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 12. kvě 2022 9:19:31

Re: zrušení registrace DPH

Příspěvekod jitumk » pon 20. bře 2023 9:09:04

Dobrý den,
o zrušení registrace jsem zažádala a od 1. 1. 2023 nejsme plátci DPH :yahoo: .

Jsme ZŠ a máme vlastní ŠJ, takže jsme musela k 31. 12. 2022:
1. navýšit sklad potravin o DPH dle stavu k 31.12.
2. navýšit sklad menu boxů, které máme pro cizí strávníky, kteří nemají jídlonosič, o DPH dle stavu k 31. 12.
3. ze záloh stravného jsme odváděli DPH, tyto zálohy jsme musela navýšit zpět, aby byly včetně DPH (v plné výši stravného)
4. u drobného (neinvestičního) majetku u kterého byl uplatněn nárok na odpočet daně alespoň ve výši 2 100 Kč (majetek v hodnotě 10 000,00 Kč a víc bez DPH), snížit uplatněný nárok na odpočet daně. Konkrétně u mě se jednalo o majetek pořízený v období 01-12/2022. Kdyby jste přestali být plátci nyní v březnu, tak vás zajímá období 04/2022 - 03/2023. Snížíte nárok o poměrnou část za ty měsíce, kdy nebyl majetek vaším obchodním majetkem. U drobného majetku u kterého nárokujete DPH se zavazujete, že ho budete pro "podnikatelskou" činnost používat 12 měsíců, tím, že přestanete být plátci tuto podmínku nesplníte. Konkrétně u mě - nárokovala jsem DPH u majetku zakoupeného v listopadu (ještě jsem netušila co bude :) ), takže jsem musela vrátiti nárokované DPH za 10 měsíců (leden - říjen), tj. 10/12
5. u investiční majetku snížit uplatněný nárok, a to u movitého majetku pořízeného za 5 let zpět a 10 let u nemovitého majetku nebo jeho technického zhodnocení. Jak přesně na to (výpočet) najdete na internetu.
6. pokud nárokujete DPH ze záloh a nemáte doposud u těchto záloh konečné vyúčtování např. energií, tak musíte nárokované DPH také vrátit.

Doporučuji vám si všechny výpočty, propočty schovat, protože FÚ je může požadovat. Já osobně jsem musela vysvětlovat mínusový řádek č. 2 v přiznání. Doložila jsem emailem, co a proč na řádku mám a paní z FÚ byla spokojená. Kolega zase musel prokazovat jak propočetl vrácení DPH z majetku.
Zrušení registrace byl boj, než jsem se tím probrala, ale stálo to za to. [:}
jitumk
 
Příspěvky: 348
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: zrušení registrace DPH

Příspěvekod ekonom368 » stř 03. kvě 2023 10:38:34

Díky moc za informace. :thumbs up:
Bude se mi to hodit. Paní ředitelka kývla na zrušení plátcovství DPH. :yahoo:
ekonom368
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 12. kvě 2022 9:19:31


Zpět na DPH, daňová přiznání a jiné nezařaditelné ...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků