sirotčí důchody

sociální dávky, ošetřovné, důchody, výživné, kapesné, spoření

sirotčí důchody

Příspěvekod Masllice » čtv 11. lis 2010 15:30:05

Dobrý den všem. :) Chtěla bych Vás požádat o radu ohledně stanovení příspěvku na úhradu péče ze sirotčího důchodu. Nejsem si zcela jistá, zda správně chápu výklad zákona. PŘ: Mám chlapce 17 let, matka zemřela, otec nemá příspěvek stanoven. Sir. důchod činí 2 500 Kč. Já jsem stanovila příspěvek ve výši 771 Kč, jelikož podle § 29 odst.2 převyšuje 5O% částky ............ o 1729 Kč, tak jsem ho stanovila v plné výši. Jen mě zajímá, jestli jsem neměla stanovit příspěvek i za otce, který nemá příjmy? I když je mi to proti srsti a v zákoně se to člověk nedočte. Děkuji za Vaší odpověď, pokud s tím někdo máte zkušenosti. Hezký den !!!
Masllice
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 21. črc 2010 7:09:18

Re: sirotčí důchody

Příspěvekod ADVU » pon 15. lis 2010 14:30:52

Masllice píše:Dobrý den všem. :) Chtěla bych Vás požádat o radu ohledně stanovení příspěvku na úhradu péče ze sirotčího důchodu. Nejsem si zcela jistá, zda správně chápu výklad zákona. PŘ: Mám chlapce 17 let, matka zemřela, otec nemá příspěvek stanoven. Sir. důchod činí 2 500 Kč. Já jsem stanovila příspěvek ve výši 771 Kč, jelikož podle § 29 odst.2 převyšuje 5O% částky ............ o 1729 Kč, tak jsem ho stanovila v plné výši. Jen mě zajímá, jestli jsem neměla stanovit příspěvek i za otce, který nemá příjmy? I když je mi to proti srsti a v zákoně se to člověk nedočte. Děkuji za Vaší odpověď, pokud s tím někdo máte zkušenosti. Hezký den !!!


Dobrý den Masllice.

Dítě hradí příspěvek na úhradu péče z vlastních příjmů v plné výši (1.541,-- Kč) a ne v poloviční (771,-- Kč). Dle § 29 odst. 2 zákona č. 109/2002 Sb. musí dítěti v tomto případě zůstat 771,-- Kč, ale zbytek (2500 - 771=) 1729,-- Kč se použije na úhradu příspěvku. Dítěti tedy stanovíte celou částku 1541,-- Kč. Zbylá částka mu taky ještě zůstane (2500 - 771 - 1541 =) 188,-- Kč. Dítěti tedy měsíčně zůstane ze sirotčího důchodu (771 + 188 =) 959,-- Kč. Pokud by skutečný měsíční příspěvek byl nižší než maximální měsíční úhrada, tak i rozdíl mezi skutečným příspěvkem a maximálním měsíčním příspěvkem zůstává dítěti, tj. pokud je dítě celý měsíc na dovolené, tak mu zůstane celý sirotčí důchod.

To samé platí i u výživného a u všech příjmech dítěte. Nejdřív musí dítěti zůstat částka dle § 29 odst. 2, pak hradí celý příspěvek a pokud by to nestačilo na uhrazení celého příspěvku, tak hradí rozdíl rodiče rovným dílem. Pouze pokud by se na nich vztahoval § 28, tak rodiče nemusí hradit tento rozdíl. A pokud dítěti zůstane i po odečtení částky dle § 29 odst. 2 a odečtení příspěvku nějaká částka, tak tato částka mu taky náleží.
ADVU
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 06. dub 2010 8:33:30


Zpět na Finance v domovech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků