vybírání stravného

počty strávníků, teploty jídel a nápojů, spotřební koš, likvidace odpadů a zbytků, kalkulace, odhlašování, vařená jídla, polotovary, inovace, vegetariánská jídla, diety, co se smí a co už ne ...

vybírání stravného

Příspěvekod markytka » stř 03. lis 2010 10:10:55

Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat jakým způsobem jsou u Vás vybýrány poplatky za stravné. U nás je to vše ještě po staru - evidence v jídelně = hromada papíru - vedoucí ŠJ se brání PC a poplatky se nyní vybírají v hotovosti přímo u vedoucí ŠJ předem (tzn. do 30.9. zaplatí říjen). Rodiče si však žádají bezhotovostní platbu. Vzhledem k dnešní době si myslím, že je to vhodné. Jen nějak nevím jak na to.
Vedoucí se brání, že se z toho zblázní, že každý měsíc má jiný počet dnů, má 4 kategorie plateb, k tomu dvoje svačinky a každý strávník odebírá něco jiného (někdo jen svačinku, někdo jen oběd, někdo všechno.. )
Myslím, že vhodná platba by mohla být max. možná částka (spočítat měsíc s nejvíce "stravovacími" dny) - stále stejná každý měsíc a třeba po půl roce vyúčtovat odhlášky? Každému děcku přidělit VS a pod ním očekávat platbu na účet.
Ale jak to udělat v účetnictví, když budu každý měsíc zapisovat cca 180 strávníků, tzn. 180 pohledávek každou na jinou částku, tak se z toho za chvíli zblázním i já.. Vedete tuto evidenci v nějakém programu? Jaký způsob vybírání a účtování je jednoduchý a zároveň přehledný?
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: vybírání stravného

Příspěvekod danka » stř 03. lis 2010 22:27:17

Markytko, nemohu ani uvěřit, že paní vedoucí ŠJ dělá vše ručně, když máte 180 strávníků. Kupte jí počítač, pořiďte program Sklad a Stravné a za půl roku Vám bude děkovat a bude si tlouct hlavu |:-(| , že už ho neměla dříve. My používáme programy od firmy VIS Plzeň (doufám, že to není reklama). Stravné vybíráme inkasem z účtu přes sběrný účet, je to asi nejjednodušší. Držím Vám palce. :)
danka
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon 08. úno 2010 23:04:36

Re: vybírání stravného

Příspěvekod markytka » pát 05. lis 2010 7:57:31

Danko, děkuji - tento program už jsem začala zkoumat začátkem týdne - někde tady v příspěvcích jsem se o něm dočetla. Jenže naše paní vedoucí půjde asi v červnu do důchodu - asi to chce "doklepat" po staru. Brání se všemu zuby nehty - já se jí snažila vysvětlit, že to má pak půlku práce, když si to nacvaká do programu. Jenže ona s počítačem nechce mít nic společného :-(

Inkaso jsem řediteli nabízela, ale nezdá se mu vybírání korunek pozadu a asi skončíme u zasílání zálohových plateb na náš účet. No mám z toho hrůzu..
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: vybírání stravného

Příspěvekod Jířa » pát 05. lis 2010 9:39:26

U VISu si můžete vybírat peníze tak , jak si zvolíte. Dá se vybírat popředu, pozadu, uprostřed :-) Na jednom zařízení vybírám peníze k 5.v měsíci vždy na daný měsíc a odhlášky zohledňuji v měsíci následujícím... tzn. na začátku září 21 prac. dnů. Pokud měl někdo absenci, v říjnu vybreu 20dnů - absence a takhle furt pryč celý školní rok a na začátku července vracím přeplatky - ale ne žádné horentní sumy - jen v podstatě za absence v červnu. Na druhém zařízení mají všichni jistinu - tu platí při vstupu do školky a každý měsíc se vybírá jen do jistiny.
VIS mohu doporučit, dělám v nich i sklad, HACCP...pohoda
Jířa
 
Příspěvky: 95
Registrován: pon 15. úno 2010 23:06:42

Re: vybírání stravného

Příspěvekod markytka » pát 05. lis 2010 10:18:44

Jířo, děkuji za info. Jakým způsobem informujete rodiče (u prvního zařízení) o výši částky, kterou mají zaslat na další měsíc? Nebo máte od nich svolení k inkasu a stahujete si korunky sama?
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: vybírání stravného

Příspěvekod Jířa » pát 05. lis 2010 13:08:10

V obou případech mám od rodičů svolení k inkasu. Pak je ještě pár "exemplářů", kteří to nepochopili a posílají peníze trvalým příkazem. Nicméně vše funguje. :)
Jířa
 
Příspěvky: 95
Registrován: pon 15. úno 2010 23:06:42

Re: vybírání stravného

Příspěvekod Kim » pát 13. kvě 2011 8:25:42

Můžete mi poradit, jak na přechod na bezhotovostní platby - inkasem? Díky
Uživatelský avatar
Kim
 
Příspěvky: 294
Registrován: úte 30. bře 2010 11:53:46
Bydliště: Karvinsko

Re: vybírání stravného

Příspěvekod danka » pát 13. kvě 2011 11:10:27

Kim, máme účet u České spořitelny. V první řadě jsem se obrátila na ně a oni nám zřídili sběrný účet k běžnému účtu pro výběr stravného (lze i školné v MŠ). Potom jsme všem rodičům rozdali nové přihlášky ke stravování, na kterých už byla kolonka pro platby sporožirem nebo jinými bankami s číslem sběrného účtu. S tím rodiče musí dojít do své banky a nechat zřídit souhlas s inkasem. Máme program na stravné od VIS a na konci měsíce se inkaso nahraje na disketu nebo USB a odnese do spořitelny. Pokud mohu poradit, až budete se spořitelnou sepisovat smlouvu, chtějte aby Vám poplatky strhávali sami z inkasované částky. Nemusíte pak hlídat to, že musíte poplatek zaplatit sami. Jenom si to proúčtujete. Poplatek za položku pokud je účet u ČS je 2,50 u jiné banky 4,50 Kč.Je to jednoduché, nebojte se toho. Ušetří Vám to spoustu práce.Danka :bye:
danka
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon 08. úno 2010 23:04:36

Re: vybírání stravného

Příspěvekod Kim » úte 24. kvě 2011 10:02:24

Danko, děkuji moc. Chci se jen zeptat, když naše banka neposkytuje sběrné účty, tak založit nový, třeba u jiné banky? Nemám zkušenosti s tímto způsobem vybírání stravného, jak to pak převádět to z jednoho účtu na druhý?
Uživatelský avatar
Kim
 
Příspěvky: 294
Registrován: úte 30. bře 2010 11:53:46
Bydliště: Karvinsko

Re: vybírání stravného

Příspěvekod danka » úte 31. kvě 2011 13:58:21

Kim, tak to Vám už asi neporadím. Myslím, že by to byly peníze navíc za vedení dalšího účtu. Nebo zřídit účet tam, kde Vám sběrný účet umožní a přejít k nové bance se vším všudy :)
danka
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon 08. úno 2010 23:04:36

Re: vybírání stravného

Příspěvekod Kim » stř 02. kvě 2012 9:27:39

danka píše:Kim, máme účet u České spořitelny. V první řadě jsem se obrátila na ně a oni nám zřídili sběrný účet k běžnému účtu pro výběr stravného (lze i školné v MŠ). Potom jsme všem rodičům rozdali nové přihlášky ke stravování, na kterých už byla kolonka pro platby sporožirem nebo jinými bankami s číslem sběrného účtu. S tím rodiče musí dojít do své banky a nechat zřídit souhlas s inkasem. Máme program na stravné od VIS a na konci měsíce se inkaso nahraje na disketu nebo USB a odnese do spořitelny. Pokud mohu poradit, až budete se spořitelnou sepisovat smlouvu, chtějte aby Vám poplatky strhávali sami z inkasované částky. Nemusíte pak hlídat to, že musíte poplatek zaplatit sami. Jenom si to proúčtujete. Poplatek za položku pokud je účet u ČS je 2,50 u jiné banky 4,50 Kč.Je to jednoduché, nebojte se toho. Ušetří Vám to spoustu práce.Danka :bye:


Mohu se ještě zeptat, jak proúčtováváte pak ty poplatky, které si strhávají z inkasované částky? Děkuji
Uživatelský avatar
Kim
 
Příspěvky: 294
Registrován: úte 30. bře 2010 11:53:46
Bydliště: Karvinsko

Re: vybírání stravného

Příspěvekod rucmaj » stř 02. kvě 2012 10:25:19

Dobrý den, máme taky program VIS Plzeň, dětem inkasujeme, 15. v měsíci, a to vždy částku rovnající se násobku počet školních dnů x cena oběda v dané kategorii. V dané částce jsou i zohledněny odhlášené obědy.( Vše počítá program !!!!!). Přeplatky vznikají pouze minimální.
Ale v podstatě je možno s tímto programem pracovat ...platba složenkou, inkasem, zálohou....
Rodiče s přihláškou na školní stravování dají i souhlas s inkasem. Vše dostanou na formuláři s řádným vysvětlením a vše funguje. :) :)
rucmaj
 
Příspěvky: 81
Registrován: stř 19. říj 2011 9:06:51

Re: vybírání stravného

Příspěvekod L. F. » pát 11. kvě 2012 11:06:19

Mám na vás dotaz,jak řešíte dluhy na stravném u žáků, kteří se odstěhovaly? Víme,že to od nich nikdy nedostaneme :(.
Vedoucí v jídelně chce,abych ji dala dlužnou částku ze svoji pokladny a abych vedla dluh ve své pokladně,že ona ve svém programu (VIS) nemá kolonku na dlužníky a musi v červnu vyrovnat stravné. Prosím o rady děkuji moc.
L. F.
 
Příspěvky: 235
Registrován: úte 02. čer 2009 14:57:42

Re: vybírání stravného

Příspěvekod rucmaj » stř 06. čer 2012 9:25:43

Nechápu, jak je možné, že na stravném vznikne dluh ??? Rodiče zaplatí obědy na další měsíc - dítě oběduje.
Pokud platba nepřijde, dítě nedostane oběd a začne jíst po úhradě obědů....máme také VIS a platby lze kontrolovat velmi snadno. Pokud si paní vedoucí neuhlídá platby a děti se dostanou do dluhů pak by podle mého mínění měla zaplatit dlužnou částku ona a přijmout nová opatření, aby se věc neopakovala.
Možná jsem příliš přísná, ale jsme celkem velká škola a nelze běhat za každým žákem s prosbou o úhradu obědů......v obchodě přece taky nelze říct zaplatím příští týden..... :roll:
rucmaj
 
Příspěvky: 81
Registrován: stř 19. říj 2011 9:06:51

Re: vybírání stravného

Příspěvekod Lena » stř 30. kvě 2018 10:18:36

Dobrý den,
vybíráme stravné prostřednictvím sběrného účtu inkasem od České spořitelny.
Včera zavolala paní, že sběrné účty končí a musíme si buď u nich založit běžný účet a nebo zkusit u své banky jestli tuto službu nabízí.
Máme ČSOB. Volala jsem na linku prý to lze přes el. bankovníctví hromadným příkazem k inkasu. Chci se zeptat jestli někdo tuto službu u ČSOB využívá
a jak to funguje. Já dám hromadný příkaz k inkasu souborem z ŠJ, to je mi jasné, ale mě to na účet od strávníků přijde jednou platbou nebo od každého zvlášť ?
Lena
 
Příspěvky: 66
Registrován: čtv 05. bře 2009 10:59:25

Další

Zpět na Receptury, normy, předpisy, provozní řád

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků