Archivy

archivní lhůty, kategorie, skartace

Archivy

Příspěvekod Indrulka » pon 18. úno 2013 12:27:43

Vždy byl ve škole archiv v části technického suterénu - a nebyl problém!!! Je pravdou, že v této části - technický suterén - vedl vodovodní řád, ale tento byl mimo regály a dále byl vybudován systém archivu - tj. požárně byla část ošetřena, přístup nepovolaných osob, byla stabilní vlhkost atd. atd. Po jednom školení nové pracovnice bylo vše špatně a tak nyní vytvářím nové podmínky pro nové archivy. Co mě nejvíce štve - je strašení s kontrolou výše postavených orgánů a samozřejmě strašení s pokutami. "Líbí" se mi jak nám vrchnost "pomáhá" finančně - takže se ptám - Jaké máte zkušenosti s archivy, kontrolami a jak řešíte archivy? Číst vyhlášku č. 645 umím - jen jak jí praktikovat do života bez finančích podpor? |:-(|
Indrulka
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 09. říj 2012 10:45:06

Re: Archivy

Příspěvekod Dahab » pon 18. úno 2013 15:51:05

Zdravím, my jsme měli do povodní v r. 1997 archiv v suterénu školy. Pochopitelně se nic moc nedochovalo, katalogové listy... vše vzala voda. Vzhledem k tomu,že to byla první tak velká povodeň v naší republice, tak podobně dopadly i další instituce, úřady, školy...., takže kriteria na budování archivu se zpřísnily až pak. U nás se vybudoval nový archiv ve druhém patře školy za minimálních nákladů. Koupily se jen regály. V podstatě to bylo taky špatně, protože by měl být uprostřed budovy. Jenže to nebylo technicky možné. Taky jsme vytvořili podle zákona nový spisový a skartační řád. Pracovníci z okresního archivu se v r. 2006 nebo 7 nahlásili na kontrolu. Došel ředitel a jeho statutární zástupkyně. Zkontrolovali naši směrnici, podívali se do archivu a neshledali žádný problém. Dokonce jsme přebrali po slučování obcí jednu školu, které už uběhla skartační doba, tak nás upozornila paní z archivu, že je potřeba nachystat věci na uložení do okr. archivu. Nachystala jsem předávací protokol, poslala jsem ho mailem ke kontrole a pak si dojeli pro materiály. Takže opravdu bez problémů, hodně asi záleží na lidech.
V r. 2012 jsem archiv musela uvolnit pro kantorky, byla přepažena sádrokartonem jedna místnost, ze které vznikl menší archiv a další kabinet - náklady už byly vyšší, kolem 40 tis. za zednické práce, regály a police jsme použili stávající. Do archivu se zatím "vlezlo" všechno, ale jestli přiberu 2 kila, tak už se tam nevejdu já :mosking: . Tento archiv je ve vyvýšeném přízemí a je fakt, že do této místnosti se voda v r. 1997 nedostala a jinak jsme měli do 60 cm přízemí zaplavené. Pan ředitel řekl, že kdyby byl problém ze strany okr. archivu, tak si to zdůvodní. Takže toto já neřeším. Já jsem ráda, že když se na paní z archivu obrátím, tak je v pohodě, poradí, zkontroluje co je potřeba. A to je statutární zástupkyně ředitele okresního archivu!!! :thumbs up: :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 372
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: Archivy

Příspěvekod refi » stř 20. úno 2013 13:06:15

máme archiv podobně jako dahab součástí jiné místnosti oddělený sádrokartonem a protipožárními dveřmi. v 1. patře. za celou dobu spolupráce s krajským archivem se nám nestalo, že by někdo na nás vyvíjel nějaký větší tlak, vše bylo spíše formou doporučení. je to přesně o tom, že pokud chtějí mít obě strany vše v pořádku, měly by spolu vycházet v klidu, tak se někdy dosáhne mnohem více. náš archiv má na starosti sekretářka a určitě také nemáme vše dle normy, nicméně kdo má .... :o prostě se to dotahuje postupně, podle toho, jak jsou peníze a kapacity.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava


Zpět na Spisová služba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron