Odpis majetku

evidence operativní, podrozvahová, inventarizace, software

Odpis majetku

Příspěvekod Dahab » čtv 29. říj 2009 10:37:51

Všechny zdravím z pracovní dovolené a sedím nad tvorbou odpisů pro nově pořízený majetek. A tak nějak jsem se zamotala. Do jídelny se koupila nová digestoř nad konvektomat /hrozný krám, který vede z prvního patra do přízemí - není to takové to malé nic, co máme doma každá nad svým sporáčkem :lol:/ a tak se dívám do zákona a viděla bych to na odpisovou skupinu 3, tj. na odepisování 10 let. A teď mě napadlo že tvořím účetní odpis ne daňový. Takže bych mohla odepisovat třeba jen 5 let. Jak Vy cítíte rozdíl mezi účetním a daňovým odpisem? :? :?
Jen podotýkám, že směrnici máme :D , ale tak nějak jsem se zamyslela a už je problém na světě. Nezlobte se, že se asi hloupě ptám a zdržuju, ale tak jsem se do problému vnořila, že musím napsat. :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 373
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: Odpis majetku

Příspěvekod merci » čtv 29. říj 2009 16:13:14

Taky jsem zrvona tento problém řešila t.j. rozdíl mezi účetními a daňovými odpisy a nalezla jsem
http://www.info-office.cz/manmmi/ES/Ode ... ajetku.htm
Jinak rozdíl mezi účetními a daňovými odpisy taky moc nechápu, ale myslím, že máme odpisy účetní.
Podle nové odpisové tabulky bych to zařadila do 3. odpis.skupiny na 10 let, my však odpisujeme podle naší směrnice a to podle staré odpisové tabulky tj. 3. skupina na 12 let. Tak zaléží jak to máte ve směrnici, ale zajímal by mě názor i jiných účetních, protože z toho taky nejsem moc moudrá |:-(|
merci
 
Příspěvky: 135
Registrován: pon 30. bře 2009 10:17:00

Re: Odpis majetku

Příspěvekod Dahab » čtv 29. říj 2009 20:25:21

Děkuji Merci za odpověď a těší mě, že jsem narazila na problém, který cítí stejně asi i další účetní. Z toho, co jsem si na těch www stránkách přečetla, tak mě pouze napadlo, že to je zajímavý češtin :crazy: Fakt nic jiného mě nenapadlo. Vůbec to není napsané srozumitelně, a to my aspoň víme o čem čteme. Číst to nezasvěcený, tak fakt neví která bije.
Jinak i my jsme to měli a máme stejně jako Merci. Když jsme přebírali majetek při přechodu do subjektivity, tak jsme vše udělali podle pokynů zřizovatele a taky např. majetek ve 3 skupině jsme měli odepisovat 12 let, teď už jen deset. Ale když si vezmu, že třeba zrovna tu 70ti tisícovou digestoř budeme odepisovat 10 let, tak mi to připadá zbytečně dlouhá doba. Je to fakt do zblbnutí pořád všechno hlídat, protože odepisujeme asi 10 věcí, každá končí jiný rok. Mám pocit, že se pořád v něčem přehrabuju, něco vyhledávám, dohledávám... :-!
Ale udělala jsem to tak, 3. odpisová skupina, odepisovat budeme 10 let a hotovo. :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 373
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: Odpis majetku

Příspěvekod stredni skola » pát 30. říj 2009 10:48:24

Dobrý den, digestoře by měly být vždy součástí budov, takže by šlo o technické zhodnocení, navýšení ceny budovy a dále odepisovat s budovou ze zvýšené ceny. Ještě to zkontrolujte s pokynem D-300, kde jsou nedílné součásti budov vyjmenovány. Přeji hezký víkend.
stredni skola
 
Příspěvky: 78
Registrován: stř 04. bře 2009 13:13:59

Re: Odpis majetku

Příspěvekod Dája » pát 30. říj 2009 12:22:06

A já přicházím se svou troškou do mlýna - moje oblíbené citace - pokyn D 300 - k příloze č. 1 praví:
Nedílnou součástí stavebních děl je i technické vybavení stavebních děl, zahrnující např.:
(a já vytahuji jen tuto odrážku)
- základní armatury a vybavení spojené se stavebním dílem (klozety, vany, umyvadla, dřezy, baterie, kuchyňské sporáky, kuchyňské odsávače par, karmy, boilery, osušovače rukou), prefabrikovaná jádra,
Takže souhlasím s přispěvatelem "střední škola" - je to technické zhodnocení budovy a není třeba hledat odpisovou skupinu. Budovu již jistě odepisujete - zvýšite hodnotu budovy a odepisujete a odepisujete.... :yahoo:
Pěkný víkend - má být letos poslední krásný, tak si ho užijme a načerpejme síly na blížící se roční závěrku a nové předpisy |:-(| :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Odpis majetku

Příspěvekod merci » pát 30. říj 2009 14:08:27

Podle pokynu D 300 K§26 jsem já našla:
Výrobními zařízeními, zařízeními a předměty k provozování služeb účelovými zařízeními a předměty, které jsou samostatnými movitými věcmi i přesto, že jsou pevně spojené s budovou nebo se stavbnou, jsou zejména stroje, přístroje....
např. - zařízení kuchyní a vývařoven....
- přístroje a zařízení pro klimatizaci a vzduchotechniku
a proto bych to jako technické shodnocení budovy nezařazovala a dala bych to do odpisové skupiny 3, ale nevím :gmad:
přeji hezký víkend [:-}
merci
 
Příspěvky: 135
Registrován: pon 30. bře 2009 10:17:00

Re: Odpis majetku

Příspěvekod Dája » pon 02. lis 2009 9:07:11

Ahoj, merci. Správně jste to objevila. Nejsem technik, ale vzduchotechnika a klimatizace je úplně něco jiného než odsávače par. :oops:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Odpis majetku

Příspěvekod mira » stř 11. lis 2009 14:55:45

digestoř = technické zhodnocení :P
mira
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř 15. črc 2009 10:47:40

Re: Odpis majetku

Příspěvekod DanaS » pon 21. bře 2011 6:23:22

Budeme teĎ zařazovat klimatizaci do jedné třídy do majetku, do jaké odpisové skupiny zařaujete? Navíc si nejsem jistá jakým způsobem zařadit podle faktury- rozdělit konzoly na TECHNICKÉ ZH A ZBYTEK klimatizace dle pokynu D300 jako movitou věc? Zároveň jsme ve sklepním prostoru vytvořili novou třídu, tam je nově položené lino, to bude určitě technické zhodnocení nikoli oprava. Začínám už přemýšlet nad věcmi, které mi byly kdysi jasné. díky
DanaS
 
Příspěvky: 244
Registrován: ned 30. kvě 2010 21:08:20


Zpět na Majetek, inventarizace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků