"Kdy" provést TZ?

evidence operativní, podrozvahová, inventarizace, software

"Kdy" provést TZ?

Příspěvekod AlenaK. » stř 12. led 2011 11:20:08

Krásné dopoledne všem O:-) .
Prosím o radu, v průběhu měsíce prosince u nás došlo k předání předávacích protokolů hotového technického zhodnocení budovy a tak se ptám, kdy se toto TZ zavádí do majetku? Musím navýšit cenu budovy...... Ptala jsem se zřizovatele /kraj/ a bylo mi odpovězeno tak trošku zmateně, prý můžu teď (jako ještě v prosinci), ale prý i v lednu...tam se prý můžu opřít o zákon 586/92 o daních z příjmu, kde se uvádí, že se TZ provádí "v měsíci následujícím" .... (zřejmě tedy po ukončení prací nebo právě předávacím protokolu). A že si toto můžeme upravit ve směrnici. Myslím, že během roku by to až takový problém nebyl, ale to, že zrovna rok končí, tak nevím, jestli ho zavést ještě v prosinci nebo v lednu....zhlediska účetního (nejsem účetní) bych řekla, že by to v tom prosinci proběhnout mělo (ale bude v tom určitě víc účetních hledisek...). Nebo si fakt můžu vybrat? :? Jak to máte vy? Dáme do směrnice pozn., že se TZ zavede nejdéle v měsíci následujícím po ukončení prací a předání protokolu...a bude to v pořádku?
Děkuji předem a přeji příjemný zbytek pracovního dne......
AlenaK.
 
Příspěvky: 65
Registrován: pát 30. dub 2010 9:01:55

Re: "Kdy" provést TZ?

Příspěvekod Dája2 » stř 12. led 2011 13:05:15

Aleno, asi máte směrnici, kdy zavádíte majetek do evidence a začínáte odepisovat. I technické zhodnocení se musí řídit touto směrnicí. Já si myslím, že majetek by se měl zavádět do evidence v měsíci, kdy byl dokončen a uveden do provozu a odpisování jsme kdysi měli od měsíce následujícího, nyní nám zřizovatel nařídil v měsíci uvedení do provozu. Nevím, jestli na to je nějaký předpis.
Nevíte, který § upravuje to v měsíci následujícím?
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: "Kdy" provést TZ?

Příspěvekod AlenaK. » stř 12. led 2011 14:52:35

Dájo,
prý je to § 32, ale je to obsáhlé a navíc tu větu jsem našla u nehmotného majetku.
Ještě jsem znovu v rychlosti proběhla směrnice a opravdu tam o tom zmínku máme, jen
jsme jí v tom první rychlém hledání proběhla moc rychle..... |:-(| .
Máme tam doslova: "DNHM se oceňuje pořizovací cenou. O zvýšení /technické zhodnocení, rekonstrukci, modernizaci, rozšíření konfigurace ap./ je upravena vstupní cena majetku na zvýšenou vstupní cenu od počátku následujícího měsíce poté, co byly práce ukončeny a předmět technického zhodnocení předán k používání /odpovídajícím způsobem se upraví i ZC DNHM/. "
Jsou to směrnice od ing. Říhy. Podle tohoto bych to měla udělat opravdu v lednu, ale účetní to chce teď. Že prý to kdysi vytýkal jeden kontrolor, že to mělo být hned, jak je hotový předávací protokol. Tak teď nevím, zkazím tím něco, když to udělám teď?
Holt bych zase musela přepracovat směrnici. Děkuju!
AlenaK.
 
Příspěvky: 65
Registrován: pát 30. dub 2010 9:01:55

Re: "Kdy" provést TZ?

Příspěvekod Alena H » stř 12. led 2011 15:54:27

Aleno, zeptám se: a kolaudační rozhodnutí máte nebo nebylo třeba? Já jsem ho při minulém TZ budovy opoměla vyžadovat od p. řed. a ukázalo se to chybou, protože při kolaudaci byly zjištěny ještě nějaké nedostatky a musely být provedeny ještě doplňkové práce. Přesvědčte se, zda je skutečně TZ ukončeno, byť máte předávací protokoly. Jinak bych zařadila v měsíci uvedení do provozu - užívání. Odpisy dle směrnice a dle schváleného odpisového plánu.
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: "Kdy" provést TZ?

Příspěvekod Dája2 » stř 12. led 2011 19:13:36

Ono s těmi investicemi je to složité. Mě se jednou stalo, že jsme koupili průmyslovou pračku, v prosinci byla uvedena do provozu, ale zaplacená až v lednu - protože splatnost byla lednová. Kontrola mi vytkla, že jsme zařadili nezaplacený (tudíž cizí) majetek do evidence. :?
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: "Kdy" provést TZ?

Příspěvekod Dája2 » stř 12. led 2011 20:02:48

AlenoK - opravdu je to § 32a - je celé o nehmotném majetku - ale na konečku je bod (7) Není-li v tomto zákoně stanoveno jinak, použijí se pro nehmotný majetek obdobně ustanovení pro hmotný majetek. Ale nejsem z toho chytrá :gmad:
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: "Kdy" provést TZ?

Příspěvekod AlenaK. » čtv 13. led 2011 10:22:11

Dájo, tý větičky jsem si všimla, ale neuváděla, páč mi přijde napsaná obráceně :) .
Jinak jsme dělali výměnu kotlů, takže k tomu kolaudační rozhodnutí zřejmě nepotřebuju, hotové nám to
předali na začátku prosince, pak se to ještě pár dnů sledovalo, zda to funguje správně a je to vyřízený.
Zaplacené už to máme (část šla z dotace zřizovatele a část jsme si hradili sami), takže teď už jen
navýšit hodnotu budovy, tím i zjistím, kolik budu potřebovat na odpisy v tomto roce....asi to fakt udělám
ještě rychle teď, než uzavřeme prosinec.
Je to ale furt blázinec s těma lejstrama, co? To jsou samé tabulky (odvod ÚP, ČSÚ, Fin. plán, rozbor HV, poklady k rozpočtu a k tomu zase nové platové tarify, vypořádání dotací, modul FKVS, .....mám tady haldu lejster a do toho hafo lejster inventurních...., kde jsou případné opravy směrnic...., jé to jsem se rozepsala.......to je žůůůžooo!!!! Ale jo, papíry mě baví :D , jinak bych tu nebyla. Vloni jsem nastoupila před koncem roku, to jsem tu k ruce ještě měla minulou paní hospodářku, letos se tím musím prokousat sama, tak se mi toho zdá nějak moc a těch změn co proběhlo... :gcrazy: .
Ale co, hlavně být happy a s úsměvem! O:-)
AlenaK.
 
Příspěvky: 65
Registrován: pát 30. dub 2010 9:01:55

Re: "Kdy" provést TZ?

Příspěvekod Dája2 » čtv 13. led 2011 10:27:23

Alenko, abych se přiznala, tak jsem v vzhledem k noční hodině a souběžnému sledování televize si teprve teď všimla, že je to fakt obráceně - takže k ničemu |:-(| |:-(| |:-(|. Kaju se :oops:
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: "Kdy" provést TZ?

Příspěvekod Eva » čtv 10. úno 2011 14:14:23

Školní tabule - jsou technické zhodnocení budovy nebo dle pokynu D 300 samostatná věc - účelové zařízení pro školství?
Eva
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 03. bře 2009 10:54:49


Zpět na Majetek, inventarizace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků