plastová okna

evidence operativní, podrozvahová, inventarizace, software

plastová okna

Příspěvekod j.novotna » ned 19. pro 2010 20:42:27

Dobrý den,
prosím poraďte, škola, kam jsem nastoupila, měnila koncem loňského roku okna za plastová. Při kontrole bylo zjištěno (bohužel), že jsou účtována, ale že škola je nezapsala do majetku, čili, že nevytvořila inventární kartu. (Nutno ji vytvořit). Já se prosím ptám, je možné okna brát jako technické zhodnocení budovy a jejich celk. částku pouze přičíst ke stávající částce budovy? (tedy to bude na účtě 021). A napsat do karty do doplňk. ifo, že se částka budovy navýšila o cenu plast. oken? (Pí účetní říká, že od začátku byla okna brána jako investice). Protože pokud bych vytvořila samotnou kartu pro plastová okna, pak už je to přece samostat. movitý majetek a ten je veden na účtě 022? (Nejsem účetní, jsem hospodářka). Moc děkuji.
j.novotna
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob 04. zář 2010 16:45:51

Re: plastová okna

Příspěvekod DanaS » ned 19. pro 2010 21:18:48

Taky nejsem účetní, ale hospodářka, ale mám za to, že výměna oken může být jako oprava nebo při změně parametrů jako technické zhodnocení. Jakým způsobem máte na dokladu označeno. Jako samostatná položka určitě ne.
DanaS
 
Příspěvky: 244
Registrován: ned 30. kvě 2010 21:08:20

Re: plastová okna

Příspěvekod Dája2 » pon 20. pro 2010 9:09:33

Já zase nejsem hospodářka, ale bývalá účetní :). A Vaše účetní i kontrola by měli mít trochu prostudovaný pokyn D-300, kde ve vysvětlivce k § 33 zákona o daních z příjmů je napsáno:
Za změnu technických parametrů podle zákona se nepovažuje jen samotná záměna použitého materiálu, a to i v případě výměny oken s dřevěným rámem za okna s rámem plastovým, pokud zůstanou zachovány původní rozměry oken a počet vrstev skel oken.
Takže, pokud jsou okna stejně velká se stejným počtem skel, nemůže se jednat o investici, i kdyby byla za miliony. Je to oprava- proto žádná evidence, žádné karty, žádné navýšení budovy. A pokud byla výměna účtována z investičního fondu - vidím to jako problém, kdy byly neoprávněně použity prostředky fondu na jiný účel, než jsou určeny, a je to porušení rozpočtové kázně dle § 28 odst. 7c).
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: plastová okna

Příspěvekod Alena H » pon 20. pro 2010 11:57:27

Jestli se nemýlím FRM je určený právě na opravy majetku, takže žádné porušení rozpočtové kázně. My akorát musíme žádát zřizovatele o souhlas s použitím FRM.
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: plastová okna

Příspěvekod eva.pro » pon 20. pro 2010 12:33:58

Souhlasím s Alenou, taky jsem pro nedostatek provozních prostředků použila IF na opravy (se souhlasem zřizovatele, ale nebyl to problém) :)
eva.pro
 
Příspěvky: 503
Registrován: pon 09. bře 2009 14:17:18

Re: plastová okna

Příspěvekod Janavy » pon 20. pro 2010 13:34:50

Taky jsem na konci roku převáděla asi 8 faktur za opravy z IF a u nás se pouze posílá oznámení o použití inv. fondu zřizovateli. Doufám, že je to v souladu s ČUS.
Janavy
 
Příspěvky: 84
Registrován: pon 15. úno 2010 20:42:33

Re: plastová okna

Příspěvekod Dája2 » pon 20. pro 2010 15:31:14

Ano, ano, ano, máte pravdu |:-(| Omlouvám se :cry: . Zaměřila jsem se na to, že j.novotna píše, že od začátku byla okna brána jako investice a v té rychlosti a snaze odpovědět - šla jsem na rehabku - jsem úplně opomněla, že IF se dá použít i na opravy. Je dobře, že tu je tolik očí :thumbs up: . Ale i tak vyvstává otázka, jak byla tato oprava účtována. Protože jestli jako investice, pak chybně. Jako oprava měl být IF převeden do výnosů a tím pokrýt náklady.
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14


Zpět na Majetek, inventarizace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků