GDPR

GDPR

Příspěvekod skolka » úte 09. led 2018 7:13:00

jsme školka, já účetní - nedělám mzdy(máme externí), týká se mě také GDPR? s osobními daty zaměstnanců (mzdová) ani žáků nepracuji (zástupkyně). a pokud ano, na co si dát pozor, popřípadě poradte nějaké školení, které je k užitku. moje známá, která pracuje v s.r.o. byla vloni, ale školení jí nedalo vůbec nic , jen chaotické informace....:(
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: GDPR

Příspěvekod nono » stř 10. led 2018 9:28:06

Školení je hodně a myslím si, že je zbytečné nyní na nějaké chodit. Já vyčkávám.
Pracovník firmy, od které mám program na účetnictví, mi říkal, že na tom pracují.
V programu budu mít i úpravy, které budou v souladu s novým nařízením (ochrana dat).
Jinak my se jako účetní musíme řídit i jinými zákony a nařízeními, které nám ukládají,
jak dlouho určitá data uchovávat atd. (účetní závěrky, rozpočty, mzdové listy atp.)
U nás je to jednodušší o to, že máme pouze jednu osobu = hospodářku, která dělá vše
(mzdy, rozpočty, účetnictví atd.). Bude to určitě ve více organizacích.
Tato hospodářka má svůj počítač, na který nemá nikdo povolen přístup. Přístup má pod
heslem. Skříň s daty(šanony), která jsou pod ochranou má uzamykatelnou a klíče nemá také nikdo jiný.
Jsem to vlastně já. [:-} [:} :crazy: :? Jen mám trochu obavy z těch nových vnitřních směrnic, které
budu asi muset udělat. Hodně také spoléháme na našeho zřizovatele, ten by nám měl dát ECHO
jak to vše pro nás - jeho příspěvkové organizace - BUDE. Abychom to měli stejné všichni.
Nebojte se, je to až od května 2018, to je ještě času [:-} :drinks: [:} :bye: :whistle:
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: GDPR

Příspěvekod jas » pát 20. dub 2018 9:34:03

Dobrý den, prosím Vás, co všechno máte uložené v osobní složce pracovníka? Dostala jsem pokyn, ať proberu spisy zaměstnanců a starší věci vyndám. Myslela jsem si, že pokud je zaměstnanec v pracovním poměru např. od r.1989, vše nechám ve složce do té doby než odejde. Děkuji za odpověď
jas
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte 02. dub 2013 7:43:05

Re: GDPR

Příspěvekod witty » pát 20. dub 2018 10:38:12

Nic, co se týká pracovního poměru nevyhazujte! Ani teď, ani potom - než uplyne velmi dlouhá doba, po kterou se spisy archivují. Veškeré smlouvy, platové výměry, změny...
Já jsem objevila ve spisech i takové kousky, jako svěření majetku školy /mobil, ntb/ do užívání, to tam nepatří. Náš pověřenec se pozastavoval i nad tím, že máme na spise uvedenou zdravotní pojišťovnu, asi tento údaj budeme zakrývat. Taktéž ofocené občanky, rodné listy do spisu ani jinam nepatří.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: GDPR

Příspěvekod Waja » pát 20. dub 2018 11:53:44

Občanky neofocuji, ale číslo OP mám uvedené ve vstupním dotazníku. Ale nevím, co s těmi rodnými listy dětí? Mám fotokopie založené právě v osobních spisech, kvůli kontrolám z finančního úřadu. Měla jsem tu před rokem z finančáku kontrolu a kde mi chyběly rodné listy dětí, na které je poskytnuta sleva na dani, jsem musela dotatečně dokládat. Navíc kontrolorka vyžadovala kopie rozhodnutí od soudu, u těch zaměstnanců, kteří měli svěřené děti do svojí péče.
A další nejasností je tiskopis "Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění", kde bychom měli vypsat rodné číslo poplatníka (zaměstnance) a rodná čísla jeho dětí, i když náš zaměstnanec slevu nepobírá. Nechápu proč nestačí jednoduché potvrzení, že ten a ten zaměstnanec (místo RČ stačí datum narození) nepobírá slevu na žádné dítě. Přece nejsem jako mzdovka oprávněná požadovat na zaměstnancích rodná čísla všech dětí (třeba už zletilých a studujících), když slevu můj zaměstnanec neuplatňuje, a tudíž je ze zákona k ničemu nepotřebuji. Vystavuji proto potvrzení bez jmen a RČ dětí a nechávám si předání formuláře od zaměstnance podepsat.
O tomto údajně nepovinném tiskopisu jsem diskutovala s kontrolním oddělením našeho FÚ, kde mi dali zapravdu, ale striktně jeho vyplnění vyžadují u těch, kteří si podávají sami přiznání k dani.
Probírala jsem osobní spisy a u služebně starších zaměstnanců jsem objevila opravdu "perličky" ze života v době před revolucí. Všechno jsem jim vrátila za jejich velkého pobavení. Vím, že to měla všechno dávno vytřídit již přechozí účetní, ale to se bohužel nestalo.
Waja
 
Příspěvky: 80
Registrován: pát 17. zář 2010 9:42:32

Re: GDPR

Příspěvekod witty » pát 20. dub 2018 14:37:09

Mně na školení říkali, že rodné listy dětí kvůli daňovému zvýhodnění nemůžeme kopírovat, že si v daních udělám poznámku "ověřila dle předloženého originálu" a podepíšu se tam. To jsem zvědavá, co na to FÚ :lol:
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: GDPR

Příspěvekod Waja » pon 23. dub 2018 8:10:57

Já jsem také rodné listy dříve požadovala jen k nahlédnutí a ověření. Ale právě z finančáku chtěli vidět kopie. Musela jsem je ofotit a založit do spisů. Také nevím, zda je to povinnost, ale nechtěla jsem se dohadovat se s nepříjemnou kontrolorkou z FÚ.
Waja
 
Příspěvky: 80
Registrován: pát 17. zář 2010 9:42:32

Re: GDPR

Příspěvekod nono » čtv 26. dub 2018 12:42:23

Nejde mi do hlavy.... jako personalista budu za vše zodpovídat, doklady budou v uzamčených skříních...
nikdo jiný nebude mít přístup...proč musím dělat opis rodného listu + ostatní doklady ? Jelikož dělám (asi jako většina z nás)
VŠE (od vrátníka, účto, mzdy, personalistiku, rozpočtáře, korespondenci, archiv, pokladnu ....atd.)
zabere mi pak více času pořízení opisu rodného listu, občanského průkazu, kartičky od zdr.pojišťovny atd.
nyní vše dám do kopírky a za minutku mám ofocené.... předejdu i chybám, které mohu udělat v opise,
protože všichni většinou pospíchají.... už takto nestíhám za 8 hodin denně ....tak se tedy těším
budu ještě opisovatelka [:} [:-} :gcrazy: :crazy:
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: GDPR

Příspěvekod refi » pát 27. dub 2018 10:23:46

předpokládám, že vše se ještě časem vykrystalizuje ... a že finančák buď sleví ze svých již nezákonných požadavků na kopie a bude stačit pouze jednorázové ověření mzdovou účetní, nebo si to bude finančák muset ověřovat ještě sám v případě pochybností. ale už ne z kopií nebo nějakých ručních opisů, ale z originálu přímo od zaměstnance ...
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: GDPR

Příspěvekod jarstehlikova » čtv 23. kvě 2019 10:39:22

Zdravím Vás,

moc prosím, je někde nějaký seznam, co ne/uchovávat v osobní složce zaměstnance? Že se jedná jen o pracovní genezi a záležitosti týkající se důchodového a soc. pojištění apod.? Že absolvování o kurzech, výpis z rejstříku trestů, osobní dotazník, kontakt apod. se skartuje?

Děkujiiiii |:-(|
jarstehlikova
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 22. kvě 2019 10:33:27


Zpět na Hledám, potřebuji

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků