vnitřní kontrol.systém a účetní na dohodu

vnitřní kontrol.systém a účetní na dohodu

Příspěvekod zu2008 » pát 25. kvě 2012 14:09:13

Pěkný sluneční den milé radilky, dlouho jsem zde nepřispívala, ale diskusi sleduji pravidelně.
Potřebuji Vás názor. Obrátila se na mně bývalá spolužačka, která je na malé obci v kontrolním výboru .
Nelíbí se jim hospodaření školy. Mají tam ZŠ+MŠ+ŠJ v jednom subjektu . Pan ředitel má na účetnictví
externí účetní firmu, která je vzdálená bratru 30 km. Doklady tam vozí jak se mu zachce a účetní jenom vyloženě účtuje. Pan ředitel neuhlídá rozpočet. Pravidelně jej překračuje , nepravidelně hradí zálohy na energie, úhrady faktur a pod .Vnitřní kontrolní systém absolutně žádný.Směrnice taky nula.
Jak je to u takových malých organizací s příkazcem operace,správcem rozpočtu a hlavní účetní.
Změnilo by něco na tom, kdyby ho obec donutila ukončit spolupráci s externí firmou a vzít si na dohodu
účetní ? Jaké by měla tato účetní pravomoci? Byla by už zaměstnanec školy a mohla být třeba správce rozpočtu a hlavní účetní? Oni potřebují někoho, kdo by účtoval a hlavně ohlídal ten rozpočet.
Děkuji za váš názor

ZU
zu2008
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 21. říj 2010 9:47:13

Re: vnitřní kontrol.systém a účetní na dohodu

Příspěvekod steflinta » pon 28. kvě 2012 7:57:09

Samozřejmě je lepší mít účetní přímo ve škole, problém je financování jako vždy. Byla jsem účetní v takové přesně v takové škole ( ZŚ+MŠ+ŠJ) v malé obci, funkce účetní a spárvce rozpočtu kumulovaná, úvazek 0,25, na víc v rozpočtu nebylo - klasika, financování podle počtu dětí. Ředitel v takové škole to také nemá jednoduché, na administrativní práce je sám, účetnictví a rozpočtu většinou ani nerozumí. Zřizovatel si musí ujasnit, jestli bude případně účetní doplácet ze svého rozpočtu, protože MŠMT na ni nepřidá ani korunu.
steflinta
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon 02. kvě 2011 14:51:03

Re: vnitřní kontrol.systém a účetní na dohodu

Příspěvekod zu2008 » pon 28. kvě 2012 10:04:54

Tady je placena účetní (nebo dosud ta účetní firma) z provozní dotace od obce a V tomto případě jde jenom o to ,jestli účetní na dohodu může být správcem rozpočtu + hlavní účetní , aby ohlídala rozpočet
pro školu a vlastně i pro zřizovatele. A jaké má v tomto směru pravomoci. U nás ve větší škole tam je to jasné . Já jako účetní jsem i správcem rozpočtu a pokud si chce někdo koupit třeba jenom tužku ,tak musí za mnou jako správcem rozpočtu a samozřejmě za panem ředitelem, aby mu tento nákup povolil. Máme na to žádanky. Jak na hotovostní, tak bezhotoství nákup. Podle všeho si tady ředitel neuměl rozpočet ohlídat a pravidelně koncem roku žádal zřizovatele o navýšení dotace na provoz - prostě všechno utratil a poslední dva tři měsíce nebylo na energie a provoz školy. Nebo neměl oddělené finance provozní od MŠMT a na konci roku zjistil, že nemá státní peníze a tím pádem čím zaplatit kantory - samozřejmě zřizovatel opět doplácel.

pěkný den
zdraví ZU
zu2008
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 21. říj 2010 9:47:13

Re: vnitřní kontrol.systém a účetní na dohodu

Příspěvekod saba » pon 28. kvě 2012 10:49:13

Firma, lépe řečeno její účetní nemůže být správcem rozpočtu dané školy. To musí být zaměstnanec přímo z organizace.
saba
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 04. kvě 2010 11:54:58


Zpět na Vnitřní kontrolní systém

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků