limitka

Re: limitka

Příspěvekod Jarmila » pon 09. bře 2009 16:00:36

Moc děkuji refi za vzor formuláře , teď mám alespoň představu, jak má vypadat. Individuelaní žádanku jsem vytvořila sama.
Je na ní vše podstatné. V této oblasti neví ani zřizovatel OBEC, která bije. Máme teď jarní prázdniny.Je tu fantastický klid.
Prázdniny miluju!!!
krásný den
Jarmila
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte 03. bře 2009 9:24:29

Re: limitka

Příspěvekod Jarmila » úte 24. bře 2009 9:12:59

Milé kolegyně,konečně jsem se propracovala k nějaké formě předběžné kontroly, kterou jsme měli dle kontroly z kraje posílit. Ale potřebuji, aby jste to zhodnotily.
1)Zavedla jsem limitované přísliby na platby roční, čtvrtletní a měsíční, které se opakují a jsou podložené hospodářkými smlouvami a termíny plateb - podepisuje příkazce operace a správce rozpočtu.(Ale nemám jasno ještě v jedné věci-jestli k těmto příslibům mám ofotit fa, které souvisí nebo alespoň někde zaznamenat jejich čísla-poradí někdo? nebo je to zbytečné?)
2) K fa, na které nejsou vystaveny HS jsem vytvořila individuelní příslib - kde mám uvedeno:
jméno objednatele
obsah příslibu
u koho objednává
č. objednávky... a ze dne....
podpis objednatele podpis příkazce operace,správce rozpočtu
tento limit. příslib navazuje na knihu objednávek, která je členěna ja ZŠ a ŠJ (každý má svoji číselnou řadu)

tento individuelní příslib hodlám přikládat ke každé fa
jako další stupeň kontroly je košilka na fa, která vyjede z programu při účtování

pro pokladnu jsem vytvořila žádanku, která obsahuje:
jméno žadatele....., obvsah žádanky...., předpokládaná cena... podpis žadatele.....datum
podpis příkazce operace a správce rozpočtu
pak jsem zde uvedla kolonku záloha......... datum poskytnutí zálohy
vyúčtování zálohy
podpis hlavní účetní - tento doklad by zůstával v pokladně u pokladního dokladu
Prosím o zhodnocení,(jestli je to sprozumitelné) a dále o připomínky
moc děkuji a přeji krásný den
Jarmila
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte 03. bře 2009 9:24:29

Re: limitka

Příspěvekod refi » úte 24. bře 2009 9:38:51

máte to v podstatě stejně jako u nás, jen my máme místo příslibů žádanky, tzn. žádanku na hotovostní nákup i žádanku na bezhotovostní (pro fakturu s objednávkou - bez HS). forma může být asi různá, platí snad jediné pravidlo = každý výdaj (ale i příjem) musí být předem schválený. výdaj každopádně, u příjmu se nedá předem schválit např. když donese žák peníze za ztracenou učebnici nebo třeba i stravné, protože nevíte předem, kdo si přijde obědy zaplatit. rozhodně čím víc podpisů, tím líp [:-}
přeběžná kontrola má ovšem dvě fáze, před vznikem a po vzniku nároku (event. závazku). jak máte vyřešenou tu po vzniku? musí tam být podpis minimálně příkazce operace a hlavní účetní.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: limitka

Příspěvekod Jarmila » úte 24. bře 2009 10:36:33

u příjmů o kterých vím (dotace zřizovatel,kraj,stravné /každý měsíc/,družina,škola v přírodě,lyž.kurz) mám udělaný předpis - a zase podpis všech tří tj,příkazce,správce a účetní.Někdy tento předpis musím opravit hlavně tam, kde se může změnit počet účastníků akce
u mimořádných příjmů - většinou prochází pokladnou mám příjmový doklad s přílohou (komentář- např. za poškozené věci,
půjčení lyž. výbavy.apod) opatřený všemi třemi podpisy
2. fáze předběžné kontroly si myslím , že u faktur jsou košilky, na kterých jsou zase všechny tři podpisy
u pokladny nám kontrola poradila nechat si udělat razítko s textem: Kontrola provedena v souladu se zákonem
č. 320/2001 Sb., na kterém jsou opět všechny tři podpisy a datum. Toto razítko dám na doklad a podepíšeme se zase všichni tři a pak jenom vyhotovím příjmový nebo výdajový doklad.

A jako průběžnou kotrolu mámj ještě vyhotovený formulář, který dávám po uzavření každého měsíce k dokladům.
Text je takový Písemný záznam o provedení průběžné kontroly se smyslu příslušných ustanovení zák. 320/2001 Sb., o finanční kontrole a vyhlášky č. 416/2004 Sb., kterou se zákon o fin. kontrole provádí
operace:např. fa přijaté od. č do č. období
a pak text: Byla provedena průběšžná řídící kontrola u výše uvedených operací v rozsahu stanoveném § 27 zákona 320/2001
.......atd.
pak mám Výsledek kontroly
nedostatky
navržená opatření
pověřený pracovník
podpis, datum

Projdu si celý měsíc jestli někde nechybí hlavně podpisy a přidám tento formulář podepíšu a vím že mám měsíc v pořádku.
Dělám to u fa přijatých,fa vydaných, po, vnitř.doklady,banka
Tento formulář mám udělaný ještě s textem následná kontrola a dávám ho vždy v pololetí a na konci roku a ten už podepisuje i příkazce operace. Toto mám ze školení ing. Doležala
Podle mého je toto maximum co se dá udělat a tímto se zaobírám už pomalu měsíc §§§§ a kde je ostatní práce?
kolegyně kritizujte
krásný den
Jarmila
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte 03. bře 2009 9:24:29

Re: limitka

Příspěvekod Jarmila » úte 24. bře 2009 10:37:52

Možná jsem na něco i zapomněla, jak si vzpomenu - napíšu
krásný den
Jarmila
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte 03. bře 2009 9:24:29

Re: limitka

Příspěvekod refi » úte 24. bře 2009 10:41:57

tak na tom už není co kritizovat, myslím, že byste mohla pořádat ukázkové hodiny z vnitřního kontrolního systému :thumbs up:
souhlasím, že to je spousta práce navíc, hlavně než se to zavede do provozu, pak už je to hlavně nárůst papírů a podpisů, hlídání kdo kdy byl nemocný nebo měl dovolenou a nemohl podepisovat atd.
ač to má fungovat všude, stejně se rozkrádají státní miliony vesele dál, a čím výš, tím víc - tam asi vnitřní kontrolní systém mít nemusí :?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: limitka

Příspěvekod Jarmila » úte 24. bře 2009 11:03:37

Moc děkuji za pochvalu. Myslím si, že asi Vy, mé kolegyně, budete jediné kdo pochválí. Ale o to víc to zahřeje u srdíčka.
A pokud by Vám to alespoň trochu pomohlo při tvorbě Vašeho kontrolního systému budu ráda !! :bye: :bye:
krásný den [:-}
Jarmila
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte 03. bře 2009 9:24:29

Re: limitka

Příspěvekod míra » čtv 23. dub 2009 8:21:14

Zdravím všechny, Jarmilo prosím Vás, chtěla jsem se zeptat jak to děláte ještě s příkazem a následně s výpisem z banky?
Jinak Vám moc děkuji, poradila jste mi, jak to dát konečně trochu dohromady. Pořád jsme se v tom tak nějak plácala, ale teď už snad dám trochu ten system (podle mě zbytečně složitý) dohromady. Dík za odpověd´. |:-(|
míra
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 04. bře 2009 9:09:15

Re: limitka

Příspěvekod MarieH » stř 01. črc 2009 22:03:19

Právě máme po kontrole, na vnitřní kontrolní systém se také dostali.
Na každý výdaj i 1 Kč musí být předběžná řídící kontrola před vznikem závazku , t,zn.
ta žádanka o které se tady zmiňujete, což budeme muset zavést. ( výdaj z pokladny)
Příkazce operace musí schválit předem.
Také hlavně musí být i na příjmy , které se týkají dotací na které máme rozpočet, před vznikem závazku, po vzniku, průběžná a následná.
Dodatečně jsme museli podepsat průběžnou kontrolu přímo na bankovním výpise u položky - příjem dotace , takže na výpise máme ještě další dva podpisy PO, SR.
Kdyby se to muselo dělat opravdu poctivě , nevím jak to všechno ohlídat.
Ještě bych měla ještě jeden dotaz , jestli časově rozlišujete předplatné ??
Díky za odpověď .
MarieH
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 05. bře 2009 21:39:25

Re: limitka

Příspěvekod agama » čtv 02. črc 2009 8:05:24

Ano, předplatné časově rozlušujem.
Uživatelský avatar
agama
 
Příspěvky: 516
Registrován: stř 04. bře 2009 15:45:44
Bydliště: Valašsko

Re: limitka

Příspěvekod refi » čtv 02. črc 2009 8:10:46

MarieH> všechno, co tu píšete v podstatě děláme, ale co mě teda opravdu nenapadlo dělat všechno to čoromoro s podpisy správce a příkazce i u dotací!!! děláme to u vystavených faktur, kde příjem očekáváme, nebo u jiných vkladů do pokladny "za něco", ale proč dotace? chjo, a to si člověk myslí, že to máme jakžtakž vychytané :cry:

jo a jinak předplatné časově rozlišujeme, stejně tak různé kurzy, které začínají v září a končí příští červen ..
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: limitka

Příspěvekod Dája » čtv 02. črc 2009 8:27:44

Já zírám, co všechno děláte. U nás jsme to vyřešili takto: máme několik likvidátorů faktur rozdělených podle povahy nákupů. Každý je na začátku roku seznámen s rozpočtem, který na jednotlivé položky má - to považujeme za limitovaný příslib. :? Drobné nákupy z pokladny se neřeší, větší jsou na objednávku, kterou na základě požadavku vystaví zásobovač. Vyrobili jsme si takovou košilku, která se jmenuje Písemný záznam o kontrolní činnosti před schválením závazku nebo uplatnění nároku :crazy:, což je záznam o provedení předběžné řídící kontroly příkazcem operace podle § 14 odst.3 a § 15 a správcem rozpočtu dle § 16 vyhlášky.Ta má tři části. První podepisuje příkazce operace, druhou správce rozpočtu. Třetí část je pozastavení správcem rozpočtu (§ 16 odst. 5).Každá část má vypsané co všechno potvrzuje svým podpisem - prověřil nezbytnost, hospodárnost a bla bla bla.Do košilky vpisujeme jen dodavatele, co se nakupuje a datum a podpis. Totéž používáme pro všechny smlouvy. Jsme po kontrole a vše OK :thumbs up:
Na faktury jsme si vyrobili košilku, kde se podepisuje likvidátor, příkazce, správce rozpočtu a hl.účetní (u nás spojená fce). Na košilce jsou i střediska, kde rozepisujeme částky a podepisují je ti, kteří materiál, ev. službu převzali. Funguje to bezvadně [:-} :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: limitka

Příspěvekod refi » čtv 02. črc 2009 11:08:40

Dája> taky toho neděláte zrovna málo :mosking: ale máte fajn, že to máte prověřeno kontrolou, to my na ni teprve čekáme a dle pravidla, že co kontrola to jiný výklad, můžeme se jen obávat, co za chytráky k nám přijde :crazy:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: limitka

Příspěvekod pedro » čtv 02. črc 2009 11:42:10

Dobrý den, po přečtení těchto řádků se chci jenom ujistit, zda vystavujete "košilku" i na vystavované faktury (např. přeúčtování energií). Děkuji za odpověď.
pedro
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř 01. črc 2009 9:24:30

Re: limitka

Příspěvekod Dája » čtv 02. črc 2009 11:50:24

Ahoj, Pedro. Vidím, že tady teď jste taky. My takové přefakturace neděláme, ale myslím si, že by taky někdo měl schválit i tu přefakturaci. Já bych si na to košilku udělala :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

PředchozíDalší

Zpět na Vnitřní kontrolní systém

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků