půjčka z FKSP

sociální půjčky a výpomoci, návratné i nenávratné, doklady

půjčka z FKSP

Příspěvekod danab » stř 10. bře 2010 13:32:40

Lze poskytnout půjčku z FKSP na počítač? Je to vybavení domácnosti nebo ne?
danab
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř 10. bře 2010 13:04:53

Re: půjčka z FKSP

Příspěvekod markytka » stř 10. bře 2010 13:40:55

Já bych to asi nebrala. Ve vyhlášce je napsáno na koupi bytového zařízení - o to je dle mě tak max. postele, skříně, ale počítač mi k tomu moc nesedí..
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: půjčka z FKSP

Příspěvekod eva.pro » stř 10. bře 2010 13:43:53

Lze - čerpala jsem z knihy FKSP ve školství - H. Libnarová:
Otázka: Lze z FKSP dát půjčku na nákup počítače, tiskárny či satelitního zařízení na příjem digitálního vysílání:
Odpověď: Ano lze, pokud se jedná o vybavení bytu. O:-)
eva.pro
 
Příspěvky: 503
Registrován: pon 09. bře 2009 14:17:18

Re: půjčka z FKSP

Příspěvekod markytka » stř 10. bře 2010 13:44:49

tak jsem zas o něco chytřejší ;)
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: půjčka z FKSP

Příspěvekod agama » stř 10. bře 2010 13:48:45

Taky bych do toho nešla. Přece jen jde o sociální fond a půjčky na bytové zařízení by tomu měly odpovídat.. počítač určitě není sociální potřeba :mosking:
Uživatelský avatar
agama
 
Příspěvky: 516
Registrován: stř 04. bře 2009 15:45:44
Bydliště: Valašsko

Re: půjčka z FKSP

Příspěvekod Hanča » stř 10. bře 2010 14:21:31

danab píše:Lze poskytnout půjčku z FKSP na počítač? Je to vybavení domácnosti nebo ne?

Čerpám z publikace "Jak správně vytvářet a využívat FKSP". 5. rozšířené aktualizované vydání od nakl. SONDY - autorů: Ing. A. Libnarová, Ing. H. Čornejová, Ing. H. Peterová:
Dotaz:
Co se rozumí pod pojmem "bytové zařízení"? Lze tam zahrnout také počítač, internet, zřízení bytové telefonní stanice, nákup záznamníku na telefon?
Odpověď:
Ano, nevylučuje se to. Pojem bytové zařízení není ve vyhlášce o fondu definován, a proto je nutné tak učinit v Pravidlech pro čerpání fondu. Pokud jde o nákup počítače, tak vzhledem k počtu domácností, které jsou dnes počítači vybavené, se poskytnutí půjčky z fondu na tento účel nevylučuje. V Pravidlech pro čerpání fondu musí organizace jednoznačně stanovit, že půjčku nelze poskytnout na nákup počítače, který slouží k výdělečné činnosti zaměstnance nebo jeho rodinných příslušníků. Za počítač - jako základní vybavení domácnosti - lze považovat nákup počítače, který bude zaměstnanci sloužit například pro styk s peněžním ústavem. Pokud jde o půjčku na připojení k internetu, když je to součást nákupu počítače, tak se nevylučuje. Pokud jde o půjčku na zřízení bytové telefonní stanice a nákup záznamníku na telefon, lze i to považovat za vybavení bytu. Tolik citace, takže bych poskytla, ikdyž jak zkontrolujeme, že je počítač využíván jen pro domácí účely a ne pro podnikání. Ale tak je to se vším, vždy se dá polemizovat. :)
Hanča
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte 03. bře 2009 9:40:47

Re: půjčka z FKSP

Příspěvekod kozmova » stř 10. bře 2010 19:01:18

Nedávno jsme měli ve škole audit, který dělal PaeDr. Jan Mikáč a ten potvrdil co již zde zmiňujete. Počítač lze koupit, ale nesmí sloužit k výdělečné činnosti. Před dvěma měsíci jsme zaměsnanci dali půjčku právě na tento počítač a nic nenamítal, jen mi vytknul, že jsme půjčku neměli dát v hotovosti. Už jsem na toto téma slyšela tolik různých názorů, že jsem z toho jelen: :? Od příště se raději budu snažit vše řešit nepeněžní formou, aby jsme neměli problém. :bye:
Uživatelský avatar
kozmova
 
Příspěvky: 134
Registrován: pon 15. úno 2010 8:45:06

Re: půjčka z FKSP

Příspěvekod danab » čtv 11. bře 2010 9:21:54

Děkuji. Již jsem vytáhla příslušnou publikaci a článek vyhledala. Jen musíme upravit pravidla pro čerpání FKSP a dát tam příslušné ustanovení. Je pravda, že nikdo nezkontroluje na co bude počítač použit.
danab
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř 10. bře 2010 13:04:53

Re: půjčka z FKSP

Příspěvekod agama » čtv 11. bře 2010 9:34:27

Celé je to o tom, co obhájíte u kontroly: každá kontrola má svůj přístup a výklad (zákony jsou nejednoznačné, co si budeme povídat). My si tady něco poradíme a stejně vám to kontrola vytkne, dokonce jsem zažila, že jedna kontrola z kraje řekla "A" a za rok přišla druhá kontrola z téhož kraje a řekla "B". Takže se snažím "vytvářet" co nejjednodušší systém čerpání FKSP. Na mnoha školeních jsem slyšela, že kontroly vyloženě jdou po čerpání např. rekreací z FKSP, tak jsme zaměstanancům začali raději přispívat na penzijko (samozřejmě jsme jim to pěkně podali a vysvětlili - komunikace musí fungovat). A zrovna tak půjčky na bytové účely - nedáváme, vysvětlili jsem lidem, že je kolem toho spousta papírů, stejně nedostanou peníze do ruky, a kvůli pár tisícům - dneska má každý kreditku... raději dáváme věcné dary k životním i pracovním výročím. A zvedáme příspěvek na obědy, všichni jsou spokojeni. Samozřejmě - do tíživé situace se může dostat každý, ale od toho je sociální výpomoc nebo půjčka, tu máme v záloze pro každého.
Čím rozmanitější čerpání FKSP nabídnete, tím větší bič si na sebe šijete a hrozí VÁM sankce z případné kontroly - a že jsou nevyzpytatelné!
Uživatelský avatar
agama
 
Příspěvky: 516
Registrován: stř 04. bře 2009 15:45:44
Bydliště: Valašsko

Re: půjčka z FKSP

Příspěvekod halina28 » čtv 11. bře 2010 11:24:04

Ptali jsem se přímo Ing. Libnarové, odpověď zněla, že počítač je dnes počítán jako standartní vybavení bytu, takže půjčku poskytnout lze. My si ještě v tomto případě necháváme podepsat od pracovníka čestné prohlášení, že tento počítač není a nebude využíván k výdělečné činnost, což nedávná kontrola ocenila jako dobrý nápad.
halina28
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte 03. bře 2009 14:19:39

Re: půjčka z FKSP

Příspěvekod yvka » pon 14. bře 2011 8:53:23

Lze poskytnou půjčku z FKSP na zakoupení dlažby nebo obkladů? Na koho má znít faktura?
yvka
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 15. dub 2010 8:34:03

Re: půjčka z FKSP

Příspěvekod refi » pon 14. bře 2011 11:55:42

dlažba nebo obklady, plovoucí podlahy atd. mohou být, prošlo nám to kontrolou.

a k platbě cituji ing. libnarovou:

Organizace uzavře se zaměstnancem smlouvu o půjčce na bytové účely. Až se zaměstnanec rozhodne pro pořízení věci, na kterou se půjčka poskytuje, požádá organizaci, aby jeho jménem uhradila prodávající organizaci příslušnou částku. Účetní doklad zní na zaměstnance, poněvadž se jedná pouze o dočasné použití prostředků fondu, které je kryto pohledávkou za zaměstnancem. Současně s úhradou příslušné částky se sníží prostředky fondu a vytvoří se pohledávka za zaměstnancem. Pokud účetní doklad zní na vyšší částku, než na kterou je sjednána půjčka, uhradí se pouze částka ve výši sjednané půjčky.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: půjčka z FKSP

Příspěvekod Jan111 » stř 24. dub 2013 10:33:25

Vítejte u nás. Chtěl jsem se zeptat, možná někdo ví, jestli si můžete vzít půjčku tom, že je třeba na kole? vůbec nic mi může pomoci
Jan111
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 24. dub 2013 10:27:51

Re: půjčka z FKSP

Příspěvekod petr87 » stř 24. dub 2013 10:56:01

Tak teď už vůbec nevím, mě ekonomka vždycky tvrdila, že faktura musí znít vždy na organizaci, i při koupi bytového vybavení na základě smlouvy o půjčce. Dá se někde teda dohledat na koho má faktura znít? díky
petr87
 
Příspěvky: 95
Registrován: pon 10. zář 2012 21:38:02

Re: půjčka z FKSP

Příspěvekod Peťula » stř 24. dub 2013 12:49:13

Přesně jak píše refi v příspěvku výše a viz přílohy
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Peťula
 
Příspěvky: 312
Registrován: úte 15. čer 2010 13:36:10


Zpět na Půjčky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron