e-neschopenka

dočasná pracovní neschopnost, dovolená, svátky, neplacená volna, odměny

e-neschopenka

Příspěvekod refi » úte 03. pro 2019 17:56:27

milé radilky, zakládám toto téma, aby se zde později nezakládala duplicitně další se stejným obsahem. zde tedy prosím pište všechny dotazy, které vás/nás budou zajímat, budu se snažit odpovědět, případně samozřejmě odpovídejte také vy své vlastní zkušenosti.
mám pocit, že nejvíce v současné chvíli tápeme, jaké certifikáty vlastně k této službě potřebujeme, je to tak?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: e-neschopenka

Příspěvekod Markethka » stř 04. pro 2019 8:34:36

Dobrý den, ano vůbec zatím nevím co si jako zaměstnavatel mám v první řadě vyřídit :?
Markethka
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned 03. črc 2011 17:19:10

Re: e-neschopenka

Příspěvekod Lauralabra » stř 04. pro 2019 13:08:37

Dobrý den.
Ráda bych znala postup, jak a kde se mám zaregistrovat na OSSZ. Děkuji.
Lauralabra
 
Příspěvky: 78
Registrován: úte 12. kvě 2009 12:26:27

Re: e-neschopenka

Příspěvekod refi » stř 04. pro 2019 19:24:40

takže z toho, co jsem si zkusila zjistit, se mění pro zaměstnavatele toto:

- příloha po 14 dnech pracovní neschopnosti již musí být zasílána pouze elektronicky
- v příloze se bude nově uvádět i číslo účtu, případně adresa zaměstnance, aby tam mohli poslat i nemocenské dávky
- když bude nemocenská končit, zaměstnavatel musí odeslat nějaké další hlášení, to zatím netuším, jak bude vypadat

registrace na ČSSZ ke službě DZDPN je již od prosince možná:

- elektronicky https://eportal.cssz.cz/web/portal/pove ... luzbam-zam
- tiskopisem https://eportal.cssz.cz/web/portal/tiskopisy-p-sdeleni


dále je postup rozdílný podle toho, zda budete nebo nebudete využívat nějaký mzdový software pro komunikaci s portálem ČSSZ, všechny postupy jsou popsány tady:

https://www.cssz.cz/web/eneschopenka/pr ... amestnancu

pokud již nyní komunikujeme s portálem VREP, tj. portálem ČSSZ prostřednictvím nějakého mzdového softwaru, potřebujeme certifikáty:

1) zřejmě většina z nás máme již kvalifikované podpisové certifikáty, kterými komunikujeme nejen s ČSSZ, ale třeba i se zdravotními pojišťovnami, finančákem apod., takže pokud máte, paráda
2) co už ale většina z nás asi nemá, je komerční certifikát, který bude přenášená data šifrovat (kdo komunikuje třeba s bankou nebo elektronicky s VZP přes B2B kanál, možná už komerční certifikát máte, protože jej VZP začala vyžadovat od letošního podzimu)
já osobně mám ten první certifikát vyřízený přes post signum, tedy českou poštu a proto je možné si k němu hned vyřídit i komerční certifikát http://www.postsignum.cz/vydani_prvotni ... nicky.html

pokud nemáte někdo ani jeden certifikát, je nutné tedy vyřídit rovnou oba dva.


kdyby někoho zajímalo, jak to bude vypadat s vypsáním neschopnosti u lékaře, jsou zde krátká názorná videa:

https://www.cssz.cz/web/eneschopenka/aplikace

a zatím odpovědi na nějčastější dotaz (FAQ):

https://www.cssz.cz/web/eneschopenka/nejcastejsi-dotazy
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: e-neschopenka

Příspěvekod witty » čtv 05. pro 2019 11:49:56

Info z naší OSSZ:
pokud nebudete ke stahování neschopenek využívat software, ale pojedete přes datovou schránku, žádný komerční certifikát nepotřebujete. Což bude zřejmě můj případ, protože máme jen několik pracovních neschopností ročně. Na odeslání přílohy a konečného hlášení po skončení PN stačí ten klasický certifikát z pošty.

V nejbližší době by měli všichni zaměstnavatelé dostat z OSSZ dopis s pokyny/návody, kdy a co si zařídit podle způsobu, jak se k neschopenkám budou dostávat.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: e-neschopenka

Příspěvekod simka » čtv 05. pro 2019 11:53:56

Ahojky,
jenom se přiznám, že mám v tom pořád trochu zmatek. Od Vemy si pořídím modul pro zpracování e-neschopenek. Takže pokud jsem to správně pochopila již nemusím od ČSSZ vyžadovat notifikaci a zjišťovat údaje o zaměstnancích při DPN?
To mi bude chodit samo? Vrep nepoužívám, tudíž zasílám elektronicky přes datovou schránku. Vedoucí z ČSSZ mě ujistil, že můžu nadále používat DS. Je zbytečné si ho teď nově pořizovat vrep, když datová schránka můžeme stále využívat . Jsou to další starosti navíc a hlídaní platnosti certifikátu a vyřizování na České poště.
Díky Simča
simka
 
Příspěvky: 85
Registrován: sob 23. čer 2018 20:33:01

Re: e-neschopenka

Příspěvekod witty » čtv 05. pro 2019 12:42:06

Simko, jestli budeš používat modul z Vemy, tak tento způsob stahování neschopenek (tj. přes VREP) vyžaduje dva certifikáty. Klasický podpisový a komerční. Aspoň jsem to tak pochopila. Pokud se mýlím, ať mě refi opraví.
(to posíláš datovkou vše, i ELDP a hlášení do registru??)
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: e-neschopenka

Příspěvekod simka » čtv 05. pro 2019 13:12:26

Ahojky,
teď čtu ty pokyny od Vemy, taky jsem to teď, tak pochopila, že si nakonec budu muset pořídit certifikát. Hlavně, že mi pán z Vemy řekl, že je to na základě požadavků ČSSZ a proč vrep nepoužívám, když mi to software umožňuje. Jinak ELDP a další věci posílám DS pomocí xml. souboru. Včera jsem mluvila z ČSSZ a každá strana mluví za sebe. Teď je otázka, zda ten modul nakonec využiji. Mám, tak 3 - 4 pracovní neschopnosti v měsíci. Již jsem ti ho objednala. Myslela jsem si, jak to bude jednodušší. Teď musím podle toho, co píší zařídit kvalifikovaný i komerční certifikát. Jsem z toho teda mimo.
Simča
simka
 
Příspěvky: 85
Registrován: sob 23. čer 2018 20:33:01

Re: e-neschopenka

Příspěvekod refi » čtv 05. pro 2019 18:29:40

pokud máte od vemy koupený modul eld a rnp, pak se předpokládá, že používáte i posílání přes vrep. že místo toho řešíte odesílání přes datovou schránku není moc časté, naprostá většina posílá přes vrep a má tudíž minimálně jeden certifikát již vyřízený - ten kvalifikovaný. takže tito uživatelé vemy si už pořídí jen komerční certifikát a zakoupí nový modul a po registraci na čssz, kterou museli dělat už když chtěli posílat evidenční listy a přihláškx, přehledy, přílohy, si teď jen doplní i registraci pro e.neschopenky.
co se týká certifikátů, stojí sice nějaké čtyři stovky ročně, ale pak to podle mě vynahradí svým komfortem při podání všech hlášení. pokud něco pošlete do datové schránky, nikdy se nedostane informace o podání i do vemy,
pokud chcete dále vše řešit přes datovou schránku, bude zřejmě stačit pouze přihlášení na čssz s tím, že si ty notifikace necháte zasílat do datové schránky. podle toho jak jsem to pochopila, přijde vám tam pouze informace, že někdo nemocenskou začal, pak se musíte přihlásit na portál a tam zjistit více, vše to zadat do vemy a odeslat zase přes datovku přílohu atd. spousta kroků navíc, ale je to na každém, jak se k tomu postaví ;)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: e-neschopenka

Příspěvekod simka » čtv 05. pro 2019 21:47:31

Ahojky, díky. Bohužel jsem toto nevěděla. Volala jsem na Vemu a zjistila jsem, že mám ten modul rnp a eld. Kdybych to věděla využiji. Převzala jsem tento systém a postupy loni po kolegyni, která je RD. Vůbec jsem to netušila. Nebráním se změně a půjdu si zařídit ty certifikáty. Můžete mi poradit postup. Nejdříve zařídit kvalifikovaný certifikát a komerční. Co k tomu budu potřebovat? Potom tedy přihlášení na ČSSZ. Simča
simka
 
Příspěvky: 85
Registrován: sob 23. čer 2018 20:33:01

Re: e-neschopenka

Příspěvekod refi » pát 06. pro 2019 12:29:02

simka píše:Ahojky, díky. Bohužel jsem toto nevěděla. Volala jsem na Vemu a zjistila jsem, že mám ten modul rnp a eld. Kdybych to věděla využiji. Převzala jsem tento systém a postupy loni po kolegyni, která je RD. Vůbec jsem to netušila. Nebráním se změně a půjdu si zařídit ty certifikáty. Můžete mi poradit postup. Nejdříve zařídit kvalifikovaný certifikát a komerční. Co k tomu budu potřebovat? Potom tedy přihlášení na ČSSZ. Simča


co potřebujete k e-neschopence jsem psala výše. certifikáty nejlépe zařídit přes stránky postsignum a pak dojít na českou poštu. další rok už bude vše probíhat online a na poštu nemusíte. co se týká zaškolení do eld a rnp, dejte si požadavek na vemu a někdo to zaškolení s vámi provede nebo se zúčastníte nějakého školení, které bude k vám nejblíže. já osobně doporučuji to osobní zaškolení s konzultantem vemy, který vám to ukáže prakticky přímo na vašich datech a to buď u vás v kanceláři nebo vzdáleně.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: e-neschopenka

Příspěvekod simka » pát 06. pro 2019 13:01:56

Ahojky, díky.
Chtěla jsem se zeptat, zda nevíte, když si řídím Postsignum existuje kvalifikované certifikáty, ale i kvalifikační prostředek (ten je lepší), zda ten se dá použít. Zeptám se hloupě. Ten certifikát předpokládám musí být vystaven na mé jméno, že jinak bych asi neměla přístup? Mě se spíš jednalo o postup. Tedy zajít na poštu zřídit certifikáty a poté se přihlásit na ČSSZ s uvedením série certifikátů a vyplnění protokolu sdělení...... .
Simča
simka
 
Příspěvky: 85
Registrován: sob 23. čer 2018 20:33:01

Re: e-neschopenka

Příspěvekod refi » pon 16. pro 2019 15:31:47

mám dotaz na ty, kteří jste si zřizovali nyní nově komerční certifikát přes post signum .... jak dlouho to trvalo, než vám certifikát vyřídili? já jsem si o něj zažádala, přišlo mi i potvrzení a dva týdny ticho ...
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: e-neschopenka

Příspěvekod JitkaMan » úte 17. pro 2019 9:56:56

Já ho měla okamžitě. Odeslaná žádost a hned vzápětí certifikát k nainstalování.
JitkaMan
 
Příspěvky: 179
Registrován: úte 01. pro 2015 14:48:35

Re: e-neschopenka

Příspěvekod fany » úte 17. pro 2019 13:03:08

refi píše:mám dotaz na ty, kteří jste si zřizovali nyní nově komerční certifikát přes post signum .... jak dlouho to trvalo, než vám certifikát vyřídili? já jsem si o něj zažádala, přišlo mi i potvrzení a dva týdny ticho ...


refi, jsem ten samý případ. Mám kvalifikovaný certifikát a žádala jsem přes postsignum o komeční. Odtud přišlo oznámení o uložení žádosti o certifikát.....a nic. Tak jsem se dotazovala emailem a z helpdesku mi přišla tato odpověď: ID žádosti je výsledným produktem generování žádosti o certifikát, s touto žádostí a dokladem totožnosti je potřeba se dostavit na pobočku České pošty s přepážkou Czech point, kde dojde k samotnému vydání certifikátu.. ID žádosti mám, tak dnes navštívím poštu a uvidím :). Dám vědět, jak vše proběhlo :bye:
fany
 
Příspěvky: 338
Registrován: pát 25. bře 2011 11:36:05

Další

Zpět na Náhrady, odměny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků