Náhrada mzdy při prac. neschopnosti - 2012

dočasná pracovní neschopnost, dovolená, svátky, neplacená volna, odměny

Náhrada mzdy při prac. neschopnosti - 2012

Příspěvekod Neználek » úte 24. led 2012 9:41:00

Dobrý den,
narazila jsem na nějaký odkaz ohledně náhrady mzdy při prac. neschopnosti. Prý by to mělo být od letošního roku 2012 nějak jinak. Nevím, jak postupujete jinde, ale u nás i v mém okolí (okolní školy) pokud se vyplácela náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele, tak tato náhrada nešla z prostředků na platy, ale z ONIV, a ani jsme z toho neodváděli příděl do FKSP, jelikož z náhrady mzdy při nemoci se neodvádí odvody. Prý by to mělo být letos jinak, ale nenašla jsem nic oficiálně ani náš správce programu mi žádnou verzi od 2012 neposlal. Kde bych našla podrobnosti nebo výklad. Moc děkuji za radu.
Neználek
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát 03. dub 2009 8:49:13

Re: Náhrada mzdy při prac. neschopnosti - 2012

Příspěvekod refi » úte 24. led 2012 9:55:29

Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3370
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Náhrada mzdy při prac. neschopnosti - 2012

Příspěvekod marmart » úte 24. led 2012 12:25:48

Nám KÚ poslal pouze toto (v předposlední odstavci je změna účtu náhrad) a dnes u nás byla delegace z KÚ a ta mi to také potvrdila:

Změny v roce 2012.pdf
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
marmart
 
Příspěvky: 477
Registrován: pon 08. lis 2010 12:53:15

Re: Náhrada mzdy při prac. neschopnosti - 2012

Příspěvekod refi » úte 24. led 2012 12:39:59

děkuji marmart, jestli jsem to vysvětlení s účtováním na 521 dobře pochopila, tak do onivu už nám na náhrady za dpn peníze nedají a tím pádem už nebudeme moci použít ušetřené prostředky za nemoc pro případný zástup, ale budeme platit duplicitně za jednu práci dvěma lidem (v případě zástupu) - nemocnému náhradu mzdy za nemoc a zastupujícímu plat a to vše ze mzdových peněz. snad se mi to jen zdá :? nedovedu si totiž představit, co by častá nemocnost udělala např. v nepedagogických přiškrcených limitech ...
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3370
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Náhrada mzdy při prac. neschopnosti - 2012

Příspěvekod ega » úte 24. led 2012 15:41:20

V nepedagogických limitech neudělá nic (myslím u ekonomek a hospodářek), protože za nás nikdo nesupluje a my si i přes nemoc vše odmakáme samy.
Jinak máte pravdu - např. kuchařky a uklízečky - tam si to taky neumím představit... jedině zastupování z OON, na dohodu, to máme z jiné hromádky.
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: Náhrada mzdy při prac. neschopnosti - 2012

Příspěvekod refi » úte 24. led 2012 15:52:39

ego, ale oon si musíte přece vyčlenit z balíku na platy, takže o co více budete potřebovat na oon, o tolik méně vám zůstane na platy. dohodami se problém neřeší, bohužel ...
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3370
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Náhrada mzdy při prac. neschopnosti - 2012

Příspěvekod ega » úte 24. led 2012 16:58:34

My už dostáváme balíček na OON zvlášť vyčleněný. Málokdy můžeme přesouvat mezi prostředky na platy a OON. Problém od loňska je v tom, že i OON musíme dodržet v členění na pedagogy a provozní. Těžko odhadnout, kdo bude ten rok víc marodit - za koho bude častěji potřeba záskok...
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: Náhrada mzdy při prac. neschopnosti - 2012

Příspěvekod refi » úte 24. led 2012 17:37:28

a na základě čeho vám ten balíček vyčlení??
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3370
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Náhrada mzdy při prac. neschopnosti - 2012

Příspěvekod hanna » stř 25. led 2012 0:47:51

Také dostáváme v závazných ukazatelích prostředky zvlášť na platy a zvlášť na OON. Od loňska rozdělené na ped. a neped. Na OON si musíme vyčlenit kolik asi potřebujeme, sdělit zřizovateli a ten nám to dá do závazných ukazatelů a to musíme dodržet. Je ale možnost, že v průběhu roku můžeme požádat zřizovatele o přesun z platů do OON, pokud je to třeba, ale naposled tak v říjnu, a pak už musíme "hromádky" utratit tak jak je máme v závazných ukazatelích. Děj se co děj. Dělej jak umíš. Na konci roku, když máme nějaké ped. na DPČ s hodinovou sazbou a platíme jen za odučené hodiny, je to hrůza, protože vlastně nevíme kolik hodin v prosinci odučí.... Děláme to hold jak to jde....(ZL)
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: Náhrada mzdy při prac. neschopnosti - 2012

Příspěvekod refi » stř 25. led 2012 9:40:52

hanno, přesně tak je to i u nás a předpokládám, že všude. nejdříve dostaneme balík peněz na ped a neped a teprve po naší žádosti o přesun si můžeme tento balík rozdělit na platy a oon. ale ten balík v součtu je stále stejný, takže se vracím k původní myšlence, že díky placením náhrad za nemoc z balíku na platy budeme mít všichni méně...
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3370
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Náhrada mzdy při prac. neschopnosti - 2012

Příspěvekod evik65 » stř 25. led 2012 9:57:42

Chci jen reagovat na poznámku o odvodu do FKSP z náhrad za nemoc. Už za rok 2010 a stejně tak i v r.2011 ( ! ! ! ) nám zřizovatel nařídil (mám připomenuto v pokynech k celoroční úč. závěrce) , že musíme udělat odvody do FKSP, protože se jedná o "náhradu platu" (někdo z Kraje učinil dotaz na ministerstvo). Sice to s rozpočtem moc nezamávalo, jednalo se u naší malé organizace o pár stovek, ale přijde mi to nelogické, protože nešlo o mzdové náklady, ani ve výkaze P1-04 nikdy nefigurovaly, účtovala jsem na 528, neodvádí se z toho ani SP ani ZP, takže pro mne je to klasický ONIV. Jen chci poznamenat, že některé krajské účetní to dělaly podle svého vnitřního přesvědčení, takže tedy spíš nedělaly (mám na mysli ten příděl do FKSP), pár jich to udělalo, jsem zvědavá, co je skutečně správný postup, když na ministerstvu vydali tak nesmyslný postoj k problematice a logika věci je někde jinde.
evik65
 
Příspěvky: 37
Registrován: pát 13. led 2012 17:11:58

Re: Náhrada mzdy při prac. neschopnosti - 2012

Příspěvekod Neználek » stř 25. led 2012 10:39:28

Jelikož nám náš program začal nabízet dvojí možnost odvodu do FKSP, buď odvod bez náhrady mzdy za nemoc, nebo odvod s náhradou mzdy za nemoc, začaly jsme zjišťovat, jak to je tedy správně. Náš programátorský servis to vyřešil šalamounsky, prostě nám nabídl 2 varianty a záleželo na nás, co si vybereme. Náš kraj k tomu také nevydal žádné stanovisko ani nám jej nechtěl dát (opět alibismus), nic jsme písemně také nenašly, tak jsme vzaly selský rozum a jelikož odvod do FKSP je z toho, z čeho je ZP a SP, a toto z náhrady mzdy za nemoc do konce roku 2011 nebylo, tak jsme z náhrady mzdy FKSP neodváděly. Zjišťovala jsem to i u okolních škol. Pokud by mi to někdo vytknul někdy jako chybu, tak bych chtěla tedy vidět nějaký výklad nebo metodický pokyn a musela bych se nějak ubránit.
Neználek
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát 03. dub 2009 8:49:13

Re: Náhrada mzdy při prac. neschopnosti - 2012

Příspěvekod refi » stř 25. led 2012 12:06:58

evik65 píše:Chci jen reagovat na poznámku o odvodu do FKSP z náhrad za nemoc. Už za rok 2010 a stejně tak i v r.2011 ( ! ! ! ) nám zřizovatel nařídil (mám připomenuto v pokynech k celoroční úč. závěrce) , že musíme udělat odvody do FKSP, protože se jedná o "náhradu platu" (někdo z Kraje učinil dotaz na ministerstvo). Sice to s rozpočtem moc nezamávalo, jednalo se u naší malé organizace o pár stovek, ale přijde mi to nelogické, protože nešlo o mzdové náklady, ani ve výkaze P1-04 nikdy nefigurovaly, účtovala jsem na 528, neodvádí se z toho ani SP ani ZP, takže pro mne je to klasický ONIV. Jen chci poznamenat, že některé krajské účetní to dělaly podle svého vnitřního přesvědčení, takže tedy spíš nedělaly (mám na mysli ten příděl do FKSP), pár jich to udělalo, jsem zvědavá, co je skutečně správný postup, když na ministerstvu vydali tak nesmyslný postoj k problematice a logika věci je někde jinde.


naprostý souhlas :thumbs up:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3370
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Náhrada mzdy při prac. neschopnosti - 2012

Příspěvekod ega » pon 06. úno 2012 17:00:39

refi píše:a na základě čeho vám ten balíček vyčlení??


Asi na základě toho, jak jsme to měli minulý rok. Jsem tu pět let a nikdy jsem nedostala dotaz nebo pokyn k tomu, abychom si určili částku. Ale jak píšou i ostatní, pak si můžeme požádat o přesun. Ovšem my jsme loni směli přesouvat jen v rámci balíčků na platy a na OON. Tzn. v balíčku platy mezi ped a neped. A stejně tak v balíčku OON mezi ped a neped. Je to hrůza, opravdu se to nedá odhadnout. Takže také děláme "co můžeme".
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: Náhrada mzdy při prac. neschopnosti - 2012

Příspěvekod Barusa » úte 07. úno 2012 8:35:09

A jak to tedy bude tento rok? Bude se z náhrad odvádět SP a ZP a FKSP? Kde je to napsané?
Barusa
 
Příspěvky: 441
Registrován: úte 14. dub 2009 8:24:59

Další

Zpět na Náhrady, odměny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků