převody mzdy na více účtů

dočasná pracovní neschopnost, dovolená, svátky, neplacená volna, odměny

převody mzdy na více účtů

Příspěvekod eva.jack » stř 02. lis 2011 8:48:45

Dobrý den, jsme SŠ zřízená krajem, je možné mzdu zaměstnancům převádět např. na dva účty- dle jejich potřeby? Nebo existuje pro přísp. org. zřízené krajem nějaký pokyn, že se smí převést pouze na jeden účet? Děkuji?
eva.jack
 
Příspěvky: 73
Registrován: ned 08. lis 2009 12:10:11

Re: převody mzdy na více účtů

Příspěvekod refi » stř 02. lis 2011 9:53:01

ze zp vyplývá, že jste povinni na žádost zaměstnance převést mzdu na jím uvedený účet, tzn. není zakázáno převádět na více účtů. ale proč byste to dělali? zvyšujete si tím zbytečně náklady organizace nehledě na to, že naopak šetříte soukromé výdaje zaměstnanci. u nás jsme si toto zavedli přímo do směrnice - pouze jeden účet. s výjimkou penzijního připojištění, pokud přispívá i zaměstnavatel a srážek pro odbory, případně exekuce.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3370
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: převody mzdy na více účtů

Příspěvekod Dája2 » stř 02. lis 2011 10:32:02

Ten pokyn najdete v § 143 Zákoníku práce:
(1) Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel povinen při výplatě mzdy nebo platu, popřípadě jiných peněžitých plnění ve prospěch zaměstnance, po provedení případných srážek ze mzdy nebo z platu podle tohoto zákona nebo zvláštního právního předpisu, poukázat částku určenou zaměstnancem na svůj náklad a nebezpečí na jeden účet zaměstnance u banky nebo spořitelního či úvěrního družstva, a to nejpozději v pravidelném termínu výplaty mzdy nebo platu, pokud se zaměstnancem písemně nesjedná pozdější termín.

Pokud má zaměstnanec potřebu mít finanční prostředky na různých účtech,má možnost si u svého finančního ústavu sjednat příkazy - a samozřejmě hradit sve bankovní poplatky sám. Vy jako organizace můžete hradit jen poplatek, který Vám zákon v podstatě nařizuje. Pokud byste hradili i další bank. poplatky za zaměstnance, pak si myslím, že je to neoprávněné použití fin. prostředků a poskytovali byste za státní peníze osobní službu zaměstnanci :bye:
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: převody mzdy na více účtů

Příspěvekod Dája2 » stř 02. lis 2011 10:37:10

Na chvíli jsem odešla od počítače a když jsem odeslala zprávu, zjistila jsem, že refi byla rychlejší :thumbs up: . Mám trochu jiný názor - pravda, není zakázáno, ale hlavní je, že organizace na svůj náklad jen jeden převod. Z toho mi vyplývá, že další by musel zaměstnanec organizaci hradit. Takže v tom s refi nesouhlasím, že bych zvyšovala náklady organizace. O:-). Ale plně s ní souhlasím - proč byste to dělali? :)
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: převody mzdy na více účtů

Příspěvekod refi » stř 02. lis 2011 12:00:48

dájo, nejspíš máte pravdu, akorát já to v praxi nikde neviděla po nikom vymáhat a to se ještě nedávno opravdu posílalo na 2 až 3 účty jednomu zaměstnanci, prostě děs běs. z ekonomického hlediska by poplatek za druhý účet měl tedy hradit zaměstnanec, ale z praktického hlediska je to nesmysl a chtěla bych vidět toho dobráka účetní, která by se do takové práce navíc pustila ;)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3370
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: převody mzdy na více účtů

Příspěvekod Kateřina Dostálková » stř 02. lis 2011 16:18:44

Tak to já takový dobrák asi byla, kolegyně měla problémy s manželem a potřebovala posílat určitou částku z výplaty na jiný účet a to se musí hradit, tak jak píše Dája2. Takže jsem kolegyni započítala poplatek za položky v bance a dokonce mně bylo doporučeno i mou mzdu, takže hodinová mzda : 60 x 3 minuty, co mně ta práce navíc stála...masakr :mosking:
Kateřina Dostálková
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř 06. dub 2011 13:15:43

Re: převody mzdy na více účtů

Příspěvekod eva.jack » čtv 03. lis 2011 11:38:15

OK děkuji vám za rady. jedná se platbu dohodnuté částky na alimenty na účet býv. družky. (nejsou stanoveny soudně). Takže si platbu zařídí sám za své poplatky.
eva.jack
 
Příspěvky: 73
Registrován: ned 08. lis 2009 12:10:11

Re: převody mzdy na více účtů

Příspěvekod marmart » čtv 03. lis 2011 13:30:45

Před lety jsem také posílala někomu více plateb (spoření), ale vždy hned o té doby, kdy se mu začala zasílat výplata na účet, bylo vše ukončeno a musel si hradit sám. Poslední roky provádím již také jen jednu platbu zaměstanci (naštěstí většinu z nich jsem přemluvila, aby měli výplatu na účet, bohužel stále ještě ne všechny). Poplatky jsem nikdy nevypočítávala, v tom souhlasím s refi. Máme hospodářskou činnost, takže jsem tím státní peníze rozhodně neodčerpávala ;) .
marmart
 
Příspěvky: 477
Registrován: pon 08. lis 2010 12:53:15


Zpět na Náhrady, odměny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků