práce ve svátek

dočasná pracovní neschopnost, dovolená, svátky, neplacená volna, odměny

práce ve svátek

Příspěvekod Ditta » pát 17. pro 2021 21:32:17

Milé radilky, potřebuji poradit jak se řeší práce (přesčas) ve svátek u zkráceného úvazku.
Uklízečka s rovnoměrnou PD se zkráceným úvazkem 35 hodin týdně musí zaskočit za nemocnou uklízečku s nerovnoměrnou PD. Zaskočí za ni v PÁ, 24.12. kdy by měla být doma z důvodu svátku a také 25.12. kdy je SO a měla by mít volno, ale v tento den je také svátek. Ve firmě upředňostňujeme vyplácení příplatku za svátek 100% a za přesčas se převážně vybírá NV.
24.12.
- v docházce budu mít 14h (7h za práci a 7h za svátek) abych tam dostala ten přesčas
- hodiny jakoby za svátek 7h si vybere NV v jiný její pracovní den
- hodiny za práci 7h si vybere opět NV nebo je proplatím průměrem + 100% příplatku
25.12.
- v docházce 7h za práci (ve fondu mi vznikne přesčas), které si vybere v jiný její pracovní den
- vyplatím příplatek 7h za SO + 100% za svátek
Nebo se mýlím? Už jsem se do toho zamotala... často to neřeším, tak si nejsem jistá. Moc Vám všem díky za rady. :thumbs up:
Ditta
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 12. kvě 2017 18:31:40

Re: práce ve svátek

Příspěvekod jitumk » sob 18. pro 2021 17:04:19

Dobrý den,
dle mého názoru nelze dát u zkráceného úvazku přesčas a tudíž ani čerpat náhradní volno. Prací přesčas je práce konaná zaměstnancem nad stanovenou týdenní pracovní dobu a stanovená pracovní doba je dle mého 40 hod. / týdně.
Navrhuji provést změnu smlouvy (i kdyby jen na pár dní) a tam napsat více hodin dle skutečnosti + k tomu udělat nové rozvržení pracovní doby.
jitumk
 
Příspěvky: 345
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: práce ve svátek

Příspěvekod witty » pon 20. pro 2021 9:51:08

Jestli jste schopní se s tou paní normálně domluvit, tak bych to přes změnu smlouvy nutně nehnala.
Ona odpracuje:
24.12. - práce v době svátku, kdy pracovnici normálně odpadá směna - za tyto hodiny buď náhradní volno nebo příplatek 100%. Nevznikají vlastně žádné hodiny navíc, protože je to její běžný pracovní den, pouze odpadla směna (ale hodiny by měla stejně zaplacené). Za práci ve svátek se dává přednostně náhradní volno, ten den volna si zaměstnanec jakoby přesune na jiný den.

25.12 - hodiny "nad úvazek" - vzniká nám 7 hodin odpracovaných navíc + SOBOTA + SVÁTEK.
Příplatek za SO zaplatíte každopádně, 7 hodin navíc si buď vybere nebo se zaplatí (5 hodin jako běžné pracovní hodiny - do plného úvazku - a 2 hodiny jako "pravý přesčas", tzn. s příplatkem za přesčas v sobotu). A pak je tu buď NV za práci ve svátek nebo příplatek 100%.

Jak naložit s hodinami má x variant, od NV 21 hodin (s příplatky za 7 SO + 2 přesčas) až po zaplacení všeho (14 svátek, 5+2 do úvazku/přesčas, SO).
Jestliže preferujete platit práci za svátek, tak byste jí dali příplatek 100% za 14 hodin, přípl. za SO 7 h., převod 7 hodin NV do ledna, pokud si je nevyčerpá ještě v prosinci.

V docházce by mělo být vidět v součtu 7 hodin nad běžný pracovní fond uklízečky (= ta sobota) a v příplatcích 14 hodin práce ve svátek s poznámkou, jestli dostane příplatek nebo kolik hodin se převádí do náhradního volna.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: práce ve svátek

Příspěvekod Ditta » pon 20. pro 2021 11:49:42

Moc oběma děkuji! :thumbs up:
Asi by byla lepší ta první varianta dle ZP, ale pokud bych jí nepočítala přesčas (hodiny navíc, které si vybere), tak mi ta paní už nikdy na to nekývne, že půjde za někoho zaskakovat a ještě když jde pracovat dobrovolně na Štědrý den..., nebo by o ty odpracované hodiny nepřišla? Změnou těch režimů? Myslím buď čerpáním hodin, nebo proplacením platu (dopočet hodin do úvazku)? Zmizely by hodiny za to volno (svátek) v PÁ. Jinak. Přeci díky zkrácenému úvazku má i zkrácený plat. Když ale odpracovala více hodin, tak by se jí ten plat přeci musel navýšit o ty odpracované hodiny, to znamená dopočet do fondu, nebo ne? Nebo by o ně přišla? Asi špatně rozumím tomu, jak to myslíte! Možná mě mate to pojmenování (přesčas x dopočet do úvazku). Zkusím si to někde nastudovat a snad to pochopím jak to je u zkráceného úvazku! |:-(|
Udělám to jak píše Witty. Chci, aby to bylo pro paní výhodnější, když nám takhle vyjde vstříc! A nechci jí připravit o to, na co by mohla mít nárok!
Ještě jednou moc díky a přeji krásné Vánoce a šťasný a klidný nový rok dle Vašich představ! :drinks:
Naposledy upravil Ditta dne pon 20. pro 2021 22:41:22, celkově upraveno 4
Ditta
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 12. kvě 2017 18:31:40

Re: práce ve svátek

Příspěvekod jitumk » pon 20. pro 2021 13:16:49

Doplňuji.
O odpracované hodiny by nepřišla, vše by bylo řádně zaplaceno, včetně příplatku za práci ve svátek či práci o víkendu. Jediné co by nemohla je čerpání náhradního volna, ale myslím, že většina lidí víc uvítá nějakou tu korunku navíc než volno.
Přesčas - práce navíc nad celý úvazek s příplatkem.
Dorovnání úvazku = práce nad běžný úvazek, ale zkrácený (např. má svůj úvazek 0,5 a za kolegyni odpracuje ještě 0,25 = takže bude mít smlouvu na 0,75). Dostane vše zaplaceno, ale bez příplatku za přesčas a čerpání náhradního volna. Všechny ostatní příplatky dostane, např. i dělenou směnu.
jitumk
 
Příspěvky: 345
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: práce ve svátek

Příspěvekod Ditta » pon 20. pro 2021 21:46:16

Vím, že přesčas je s příplatkem, pokud se proplácí. Já měla na mysli hodiny navíc, které si později vybere. Nevěděla jsem, jak to napsat, abychom se pochopily. U nás přesčasy vybíráme NV a jen vyjímečně proplácíme. A kvůli 2 dnům mě přijde divný psát dodatek ke smlouvě, nový platový výměr..., ale být by to tak mělo. Pak bych neměla problém, jak vyřešit ten svátek. Je mi jasný, že se pohybuji mezi dvěma režimy. Rovnoměrně rozvrženým a nerovnoměrně rozvrženým. Chtěla jsem vědět, jak to řeší jinde. Měla jsem takovou představu, jak píše Witty. Jako kdyby se nařídila mimořádná směna. Raději toho nechám, už půl hodiny smolím tento krátký text a stále opravuji, přepisuji i tam kde nemám... od ČT se necítím dobře, nějaká viróza mě schvátila a dnes jsem už i zalehla, takže mi to nepálí a neumím se vyjadřovat! :-)
V každém případě Vám děkuji za názor. Jste moc hodná a ochotná. :thumbs up:
Díky, díky!
Ditta
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 12. kvě 2017 18:31:40


Zpět na Náhrady, odměny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 3 návštevníků