Daňový odpočet na dítě - konec studia na VŠ

zálohové, srážkové, slevy, bonusy, roční zúčtování daní, potvrzení

Daňový odpočet na dítě - konec studia na VŠ

Příspěvekod Lenka Štírková » pon 16. bře 2009 15:22:31

Prosím o radu.
Mám pracovníka, kterého syn ukončil minulý rok bakalářský studijní program. Daňový odpočet měl být do června 2008, nebo až do srpna 2008? Sice jsem byla na školení, a proto se ptám, protože nám říkali, že odpočet do srpna může být pouze v případě střední školy ukončené maturitou! Proto mi není jasné , jestli tomu tak je i u bakalářského studia. Děkuji. ;) :)
Lenka Štírková
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 05. bře 2009 14:26:43

Re: Daňový odpočet na dítě

Příspěvekod liběna » pon 16. bře 2009 15:28:58

Záleží, jaké má datum na diplomu, protože pokud nepokračuje dále v magisterském studiu, tak má nárok na ještě další měsíc po ukončení studia na VŠ, pokud ovšem celý měsíc už nepracoval.Tzn. pokud ukončil bakaláře v červnu, dáte na dítě odpočet ještě i za červenec. Je to v zákoně o státní sociální podpoře č. 117/1995 Sb, par. 14.

§ 14
Soustavná příprava dítěte na budoucí povolání na vysoké škole
(1) Soustavná příprava dítěte na budoucí povolání na vysoké škole (§ 12 odst. 3) začíná nejdříve dnem, kdy se dítě stává studentem vysoké školy, a končí dnem, kdy dítě ukončilo vysokoškolské studium.
(2) Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje také
a) doba od skončení studia na střední škole do dne, kdy se dítě stalo studentem vysoké školy, jestliže dítě pokračuje bez přerušení v dalším studiu,
b) kalendářní měsíc, v němž dítě ukončilo řádně studium na vysoké škole, a dále kalendářní měsíc následující po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo řádně10b) studium na vysoké škole, pokud dítě nevykonává po celý tento měsíc výdělečnou činnost podle § 10 ani nemá po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci,
c) doba od ukončení studia na vysoké škole do dne, kdy se dítě stalo studentem téže nebo jiné vysoké školy, pokud studium na téže nebo jiné vysoké škole bezprostředně navazuje na ukončení studia na vysoké škole, nejdéle však doba tří kalendářních měsíců následujících po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo studium na vysoké škole.
liběna
 
Příspěvky: 24
Registrován: pon 02. bře 2009 9:07:52

Re: Daňový odpočet na dítě - konec studia na VŠ

Příspěvekod Eva » stř 20. kvě 2009 6:30:11

18.5. neúspěšná maturita na SOÚ. Jak dlouho má pracovnice nárok na slevu na dani. do 30.6. nebo do 31,8, - pokud samozřejmě dítě nenastoupí do práce.
Eva
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 03. bře 2009 10:54:49

Re: Daňový odpočet na dítě - konec studia na VŠ

Příspěvekod refi » stř 20. kvě 2009 8:38:44

Eva píše:18.5. neúspěšná maturita na SOÚ. Jak dlouho má pracovnice nárok na slevu na dani. do 30.6. nebo do 31,8, - pokud samozřejmě dítě nenastoupí do práce.


jestli má povolenu opravnou zkoušku na podzim, měl by vám donést potvrzení o tomto ze školy. pak by mu měla zůstat práva a povinnosti studenta do konce školního roku, tj. do 31.8.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3368
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: neúspěšná maturita

Příspěvekod witty » stř 20. kvě 2009 8:57:42

pro Evu - v tomto případě je sleva až do srpna.

Ptala jsem se tuhle u nás na FÚ, jestli jsou vůbec schopni nějak odhalit, že poplatník v prohlášení neuvedl pravdu, která ovlivňuje daň a slevy (třeba jestli dítě o prázdninách pracuje). Podle mě to ani není možné. Prý bych se divila, kolik jim na toto chodí udání, nejčastěji od sousedů nebo kolegů v práci. Brr. :o
witty
 
Příspěvky: 1232
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Daňový odpočet na dítě - konec studia na VŠ

Příspěvekod Eva » čtv 21. kvě 2009 14:11:18

Mně to stále vrtá hlavou a myslím, že je to fakt jen do 30.6., i když pro zdravotní pojišťovnu je studentem až do 31.8. - to jsem ověřovala na VZP.
Eva
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 03. bře 2009 10:54:49

Re: Daňový odpočet na dítě - konec studia na VŠ

Příspěvekod refi » čtv 21. kvě 2009 15:05:32

dle mého názoru se všechny instituce řídí definicí (kdo je a kdo není už studentem) ze zákona o státní sociální podpoře. takže pokud je studentem pro zdravotní pojišťovnu, tak potom i pro finančák nebo sociálku.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3368
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Daňový odpočet na dítě - konec studia na VŠ

Příspěvekod Eva » čtv 21. kvě 2009 19:38:05

Na VZP jsem ověřovala, tam opravdu pokud nenajde práci tak platí zdravotko až od 1.9.
Eva
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 03. bře 2009 10:54:49

Re: Daňový odpočet na dítě - konec studia na VŠ

Příspěvekod nono » čtv 04. čer 2009 23:39:34

Já mám pracovníka a ten má syna - student bakal.studia VŠ - potvrzení o studiu mám do 31.5.2009. Otec tvrdí, že syn bude dále studovat na VŠ - údajně bude opakovat rok ??? přivydělává si na dohodu o provedení práce. Tak a teď .... co když nenastoupí na to další studium VŠ ??? tedy na to "opakování" ročníku ? mám mu dát odpočet na dítě ještě na jeden měsíc - po datu na potvrzení VŠ tj. do 30.6.2009 a nebo i dále a čekat, zda mi donese potvrzení v září 2009 ??? jsem z toho jelen |:-(| a ten tatínek - pan učitel mi dává najevo, že ho otravuji :roll: a vymýšlím si ......
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: Daňový odpočet na dítě - konec studia na VŠ

Příspěvekod Hanča » úte 09. čer 2009 13:45:31

Eva píše:Mně to stále vrtá hlavou a myslím, že je to fakt jen do 30.6., i když pro zdravotní pojišťovnu je studentem až do 31.8. - to jsem ověřovala na VZP.

EVA
Máte pravdu :)
30. 6. zaniká nárok na daňové zvýhodnění na dítě:
- které nevykoná v určeném termínu závěrečnou zkoušku v učebním oboru a byla mu povolena opravná zkouška nebo její opakování
- pokud dítě nevykoná v určeném termínu úspěšně maturitní zkoušku, pokud mu byla povolena opravná zkouška, odklad zkoušky nebo její opakování
Hanča
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte 03. bře 2009 9:40:47

Re: Daňový odpočet na dítě - konec studia na VŠ

Příspěvekod onda » úte 09. čer 2009 14:36:51

nono píše:Já mám pracovníka a ten má syna - student bakal.studia VŠ - potvrzení o studiu mám do 31.5.2009. Otec tvrdí, že syn bude dále studovat na VŠ - údajně bude opakovat rok ??? přivydělává si na dohodu o provedení práce. Tak a teď .... co když nenastoupí na to další studium VŠ ??? tedy na to "opakování" ročníku ? mám mu dát odpočet na dítě ještě na jeden měsíc - po datu na potvrzení VŠ tj. do 30.6.2009 a nebo i dále a čekat, zda mi donese potvrzení v září 2009 ??? jsem z toho jelen |:-(| a ten tatínek - pan učitel mi dává najevo, že ho otravuji :roll: a vymýšlím si ......


Sama za sebe bych dala odpočet pouze co je na potvrzení, do 31.5.2009, pokud ho obtěžuje přinést potvrzení nové s jinou lhůtou platnosti do, které VŠ také vystavuje. zrovna minulý týden mi ho jeden člověk sám od sebe donesl. Bez potvrzení bych za červen, červenec a srpen odečet nedala! Pokud přinese doklad v září, začnu uplatňovat znovu od září a v rámci ročního zúčtování mu ty 3 měsíce, kdy jsem odečet nedávala srovnám. No problema...o nic nepřijdou!
onda
 
Příspěvky: 44
Registrován: úte 10. bře 2009 11:10:03

Re: Daňový odpočet na dítě - konec studia na VŠ

Příspěvekod Eva » úte 09. čer 2009 18:09:15

Takže jsme ověřovali na finančním úřadě a je to takhle
Status studenta má i při nevykonání maturitní zkoušky do 30.6., ale sleva na dani se poskytuje až do 31.8.
Eva
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 03. bře 2009 10:54:49


Zpět na Daně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků