Prohlášení poplatníka - nástup na konci měsíce

zálohové, srážkové, slevy, bonusy, roční zúčtování daní, potvrzení

Prohlášení poplatníka - nástup na konci měsíce

Příspěvekod lenka.mzdovka » pát 02. úno 2024 9:27:31

Dobrý den, při vystavování Potvrzení o dani vybírané srážkou jsem narazila na následující případ. Paní učitelka nastoupila do MŠ k 30.8.2023, v srpnu tedy odpracovala pouze 2 dny a byla jí zúčtována mzda ve výši 2 777 Kč. Pracovní poměr navazoval na předcházející pracovní poměr u jiného zaměstnavatele, kde měla podepsané prohlášení k dani. Já jsem jí tedy dala podepsat prohlášení až od 09/23 s datem 1.9.2023 (aby neměla podepsáno prohlášení na stejný měsíc u dvou zaměstnavatelů) - ve VEMA 08/23 prohlášení "ne", 09/23 prohlášení "ano". Teď mě ale překvapilo, že daň za srpen byla srážková a ne zálohová (pravděpodobně dáno nízkou výší výdělku). Všimla jsem si ve VEMA, že u nástupu v průběhu měsíce je možná varianta podepsáno prohlášení "ano, měsíční slevy v měsici nástupu neuplatňovat". Vyzkoušela jsem, a pokud bych zadala tuto variantu, daň by byla normálně zálohová a zahrnula by se do ročního zúčtování. Nicméně nevím, jak bych k této variantě měla mít podepsaný růžový papír - přeci nemohu nechat podepsat už od srpna, to by paní učitelka nesprávně uvedla, že nikde jinde podepsáno nemá.... Je tedy nakonec ta srážková daň správně? Jak v těchto případech postupujete? Děkuji za rady.
lenka.mzdovka
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 02. úno 2024 9:09:22

Re: Prohlášení poplatníka - nástup na konci měsíce

Příspěvekod witty » pát 02. úno 2024 14:26:05

Nestává se mi to často, nástup během měsíce z jiné práce, ale asi to nějak nedomýšlím a dám spíš "nepodepsáno" - nesmím to další měsíc zapomenout změnit.
Když nebude mít podepsáno a za srpen se srazí srážková daň, může (ale nemusí) si tuto daň zahrnout do daňového přiznání
Kdyby byla v srpnu u obou zaměstnavatelů zálohová daň, musí si zaměstnanec podat přiznání. Při souběhu zálohových daní v jednom měsíci byste RZD dělat neměla nebo Vemou by to asi neprošlo.
Za mě je lepší nepodepsané prohlášení a srážková daň.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Prohlášení poplatníka - nástup na konci měsíce

Příspěvekod refi » ned 04. úno 2024 23:35:41

mě by ten výklad dvou zálohových daní od dvou různých zaměstnavatelů v jednom měsíci opravdu zajímal. všude jen píší, že nesmí být v jednom měsíci dvakrát zálohová daň, ale vema má v dokumentaci k variantám v F18 toto:

Kontrola na číselník Podáno daňové prohlášení (CPRVPL). Implicitně dosazujeme hodnotu 1, která definuje, že poplatník podepsal daňové prohlášení a bude uplatňovat nárok na měsíční slevy na dani u naší organizace.
Význam dalších hodnot:
0 - zaměstnanec nepodepsal daňové prohlášení
2 - zaměstnanec nastoupil v průběhu měsíce, daňové prohlášení podepsal postupně u obou plátců. Slevy na dani byly uplatněny u předchozího zaměstnavatele. V následujícím měsíci se automaticky vytvoří nová věta, kde bude od 1. dne zpracovávaného měsíce v položce PRVPL hodnota 1.
5 - poplatník podepsal daňové prohlášení, měsíční slevy se neuplatní.

protože pokud si zaměstnanec vybere variantu 2, musel by předem počítat s tím, že si podává daňové přiznání. celkově moc nerozumím tomu, proč by nemohla být zálohová daň v jednom měsíci od dvou různých zaměstnavatelů postupně sražená, když se sleva uplatní jen u jednoho. v čem je to pro stát špatně ...
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Prohlášení poplatníka - nástup na konci měsíce

Příspěvekod lenka.mzdovka » pon 05. úno 2024 9:15:40

Dovolala jsem se na finanční úřad a mám od nich bohužel jen telefonické vyjádření a to následující. Pokud jde o dva pracovní poměry založené na základě pracovní smlouvy, postupně na sebe navazující, tak by se skutečně mělo jednat u obou zaměstnavatelů o daň zálohovou. Podepsané prohlášení však má být v 08/23 pouze u předchozího zaměstnavatele (tam uplatnit měsíční slevy), od 09/23 u nás (podepsat a začít uplatňovat slevy) a roční zúčtování je možné u nás udělat, toto prý nezakládá povinnost zaměstnance podat si daňové přiznání sám. Co se týče již odvedené srážkové daně, tu máme vyřešit ve vyúčtování za rok 2023 (v daném měsíci bude menší povinnost, vyšší platba) a přeplatek buď FÚ vrátí nebo zůstane k úhradě dalších pohledávek.
Ve VEMA jsem si i otestovala, že pokud zadám do F28 údaje o příjmu a zálohách od předchozího zaměstnavatele až do 08/23 a opravím si v F18 na právě zmiňovanou variantu "ano, v měsíci nástupu bez uplatnění slev", tak mi VEMA opraví srpnovou srážkovou daň na zálohovou, roční zúčtování vypočte a správně sečte všechny naše zálohové daně a všechny předchozího zaměstnavatele.

Takže já nakonec volím tento postup, pokud bych pak při reálném zpracování ročního zúčtování a vyúčtování daně narazila na nějaký další problém ozvu se. Všem děkuji za názory a rady.
lenka.mzdovka
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 02. úno 2024 9:09:22

Re: Prohlášení poplatníka - nástup na konci měsíce

Příspěvekod jitumk » úte 06. úno 2024 9:02:42

Dobrý den,
nevěděla jsem kudy kam, a tak jsem oslovila s prosbou o radu daňovou poradkyni.

Máme zaměstnance, který pracoval od 1. 1. 2023 do 27. 8. 2023 u jiného zaměstnavatele, kde měl v období 01 - 08/2023 podepsané prohlášení a zálohovou daň.
U nás pracuje na základě pracovní smlouvy od 28. 8. 2023 - dosud, v 08/2023 měl u nás hrubý příjem nad 4 000,00 Kč a měla tedy i u nás zálohovou daň, prohlášení má u nás podepsané za období 09-12/2023.

Odpověď:
Můžete jí udělat roční zúčtování, protože zaměstnání na sebe navazovala (nepřekrývala se). Neměla současně dva zaměstnavatele. I slevu na dani si uplatnila 8x u bývalého zaměstnavatele a 4x u vás. A to že jsou obě daně jako zálohové je v pořádku.
jitumk
 
Příspěvky: 349
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: Prohlášení poplatníka - nástup na konci měsíce

Příspěvekod ega » sob 02. bře 2024 16:37:31

Do škol běžně nastupují zaměstnanci v posledních dnech srpna.
Už léta zadávám v F18 kód 2 - to znamená "podepsal, ale slevu uplatnit až od dalšího měsíce" a pak při RZD zadávám příjmy od minulého zaměstnavatele za 1-8 a v pohodě to vždy prošlo.
A nemusím myslet na to, že bych to od září měla změnit z nepodepsal na podepsal... a daň je zálohová a je to správně :)
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9


Zpět na Daně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků