Sleva na poplatníka během roku

zálohové, srážkové, slevy, bonusy, roční zúčtování daní, potvrzení

Sleva na poplatníka během roku

Příspěvekod tako » úte 21. kvě 2013 7:26:27

Dobrý den, prosím o radu:
Mám nástup do práce po dlouhodobé nemocenské. Tento zaměstnanec nepodepsal do 15. února prohlášení poplatníka (prostě ignoroval mé urgence), takže slevu na poplatníka nemá. Můžu mu dát podepsat prohlášení a tudíš uplatnit slevu teď? Vím, že nikde jinde podepsáno nemá, pracuje jen u nás. Mám na něj pohlížet jako na nový nástup (podpis porohlášení do 30 dnů od vstupu do zaměstnání) ? Když byl na nemocenské, tak to bylo jedno, protože neměl žádný příjem a o nic nepřišel. Teď je mi to hloupé neupozornit, že příjde každý měsíc o 2 070 Kč (sám za mnou zatím ještě nepřišel), ale chci mít jistotu, ať to nedopadne "pro dobrotu na žebrotu". Díky za názory a rady :thumbs up:
tako
 
Příspěvky: 119
Registrován: stř 06. říj 2010 12:08:48

Re: Sleva na poplatníka během roku

Příspěvekod tako » úte 21. kvě 2013 8:10:31

A teď mi s klidným výrazem ve tváři donesl potvrzení o studiu dítěte s tím, že mu paní na finančáku řekla, že úlevu na studenta uplatnit lze tři roky zpětně.... Co s tím ?
tako
 
Příspěvky: 119
Registrován: stř 06. říj 2010 12:08:48

Re: Sleva na poplatníka během roku

Příspěvekod witty » úte 21. kvě 2013 10:33:07

Podepsat může kdykoliv, současně s podpisem uplatní slevu na dítě - dejte tam třeba dubnové datum a slevy od května.
V ročním zúčtování mu vrátíte "nevyužité" slevy na poplatníka za leden až duben 2013 a daňové zvýhodnění za tutéž dobu.
Při podpisu mu mile sdělte, že slevu za minulé roky získá podáním daňového přiznání a věnujte mu potvrzení o zdanitelných příjmech s uvedenou částkou vrácené daně z ročního zúčtování (pokud bylo provedeno) za uplynulé 3 roky. Termín pro podání přiznání je sice pryč, ale je to celkem jedno, když nemusí doplácet. Dávala jsem takto kolegyni přiznání za dva roky zpětně také kvůli slevě na dítě a bylo to OK.
witty
 
Příspěvky: 1232
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Sleva na poplatníka během roku

Příspěvekod tako » úte 21. kvě 2013 13:31:47

Díky Witty,
jenom jsem ještě zvědavá, zda mi bude schopen doložit, že úlevu na dítě neuplatňuje manželka. Stačí čestné prohlášení ?
tako
 
Příspěvky: 119
Registrován: stř 06. říj 2010 12:08:48

Re: Sleva na poplatníka během roku

Příspěvekod witty » úte 21. kvě 2013 14:42:21

Jestli pracuje, tak by to chtělo mít papír od zaměstnavatele, OSVČ by napsala čestné prohlášení - obě varianty za rok 2013, předchozí roky ať pán prokazuje finančnímu úřadu (prakticky stejným způsobem). To se probral brzo se slevou na dítě... i když já to znám tady z okolí taky. V přátelském rozhovoru na téma "co dělají naše děti" mi kolegyně sdělila, že se jí holka dala na dálkové studium VŠ a dělá už třetí ročník, načež mi hned sepnulo, že nemá slevu. A pak že ženské debaty jsou k ničemu :lol: Takhle zbytečně nepřišla o 30 tisíc.
witty
 
Příspěvky: 1232
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj


Zpět na Daně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků