Sleva na daň na dítě

zálohové, srážkové, slevy, bonusy, roční zúčtování daní, potvrzení

Sleva na daň na dítě

Příspěvekod eva.pro » čtv 28. úno 2013 15:44:26

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - matka uplatňuje slevu na dani na dítě, které studuje VŠ a zároveň i má pracovní poměr. Jde mi o to, zda mohu matce přiznat slevu na dani na dítě i v měsíci, kdy je dítěti v půlce měsíce 26 let.
Děkuji.
eva.pro
 
Příspěvky: 503
Registrován: pon 09. bře 2009 14:17:18

Re: Sleva na daň na dítě

Příspěvekod hortma » pát 01. bře 2013 7:53:31

Ano.
hortma
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv 12. bře 2009 9:05:57

Re: Sleva na daň na dítě

Příspěvekod eva.pro » pon 04. bře 2013 8:31:50

Díky.
eva.pro
 
Příspěvky: 503
Registrován: pon 09. bře 2009 14:17:18

Re: Sleva na daň na dítě

Příspěvekod petr87 » pon 27. led 2014 14:37:32

dobrý den, nemáte někdo nějaký vzor čestného prohlášení pro zaměstnance, že otec/matka dětí neuplatňuje u svého zaměstnavatele slevu na dítě?
máme zaměstnankyně, které neví, kde se otec dětí zdržuje, ani kde pracuje, a tak by sehnání potvrzení pro ně znamenalo komplikace. dá se to obejít tím prohlášením?
díky
petr
petr87
 
Příspěvky: 95
Registrován: pon 10. zář 2012 21:38:02

Re: Sleva na daň na dítě

Příspěvekod witty » pon 27. led 2014 15:16:06

no nevím, čestně by se dalo prohlásit spíš to, že otec s dětmi a jejich matkou nežije ve společné domácnosti, což je podmínka k poskytnutí slevy. Zkuste se poptat na FÚ - na kontrole, oni budou chtít jednou doklady, tak ať řeknou jaké.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Sleva na daň na dítě

Příspěvekod petr87 » čtv 13. úno 2014 15:33:41

dobrý den, další dotaz k této problematice.
zaměstnankyně měla dítě v pěstounské péči. loni v srpnu dítěti bylo 18 let, stále studuje, ale již ze zákona nemá pěstounskou péči.
bohužel jsem i po srpnu dával zaměstnankyni slevu na dítě. jak to lze nejlíp vyřešit?
celkem má totiž 5 dětí a nějak jsem si neuvědomil, že jedno dítě není její...
díky
p.

dodatek z dnešního rána - hovor na 3 FÚ a nikde nevěděli, na jednom mi dokonce paní řekla, že neví a rozhodně to hledat nehodlá...
petr87
 
Příspěvky: 95
Registrován: pon 10. zář 2012 21:38:02

Re: Sleva na daň na dítě

Příspěvekod RadkaP » čtv 08. led 2015 22:20:38

Dobrý den, prosím o názor. Myslím si správně, že pokud zaměstnankyně neuplatňuje v Prohlášení děti, tak jí vystavím potvrzení pro zaměstnavatele manžela, že neuplatňuje (vypíši děti s N viz.Prohlášení). Od manželova zaměstnavatele žádné potvrzení v tomto případě nechci, nebo mi má přinést potvrzení, kde bude, jak manžel uplatňuje a v jakém pořadí? (Zdá se mi to zbytečné).
A jak tobude v případě, že manžel je OSVČ. Čestné prohlášení, že neuplatňuje? Děkuji
RadkaP
 
Příspěvky: 74
Registrován: pon 08. bře 2010 21:49:53

Re: Sleva na daň na dítě

Příspěvekod refi » čtv 08. led 2015 22:24:17

nebyla jsem na žádném daňovém školení, ale myslím si že pokud u vás pracovnice neuplatňuje, tak je vám jedno, jestli slevu vůbec někdo uplatňuje a už vůbec v jakém pořadí. takže já bych potvrzení od manžela nepotřebovala. zkuste někdo, kdo byl už na školení ...
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Sleva na daň na dítě

Příspěvekod witty » pát 09. led 2015 8:23:14

Jedině že by měli manželé s dvěma dětmi rozdělené slevy a každý uplatňoval jedno dítě, tak potom by potřebovali vzájemné potvrzení, ale jinak je to zbytečné. OSVČ dá čestné prohlášení.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Sleva na daň na dítě

Příspěvekod Waja » úte 13. led 2015 16:41:29

Děvčata zdravím,
se změnou od roku 2015 ohledně daňového zvýhodnění na děti mám dokonale zamotanou hlavu. Do té doby, než jsem si stáhla nový tiskopis "Prohlášení poplatníka daně ..."
http://www.financnisprava.cz/assets/tis ... 457_24.pdf
jsem si bláhově myslela, že to bude sranda. Na první dítě nejnižší sazba a pak na další dvě se zvyšuje. Ale čím víc se snažím prokousat těmi formuláři, tím méně to chápu. Sazby zvýhodnění jsou jasné, ale to posuzování dětí, které je první a pak to další. Takže s tím vzájemným potvrzením to bude asi nutnost.
Jestli jste už některá z vás koukla na to nové prohlášení, je vám jasné, jak se bude vyplňovat? Já těm kolonkám na děti na první a druhé stránce vůbec nerozumím????? :?

A potvrzení pro druhého z manželů je ke stažení tady (také nový tiskopis, ty naše původní už platit nebudou).
http://www.financnisprava.cz/assets/tis ... 5556_1.pdf

Díky za vaše názory.
Naposledy upravil Waja dne úte 13. led 2015 18:50:00, celkově upraveno 2
Waja
 
Příspěvky: 80
Registrován: pát 17. zář 2010 9:42:32

Re: Sleva na daň na dítě

Příspěvekod vero » úte 13. led 2015 18:39:37

Já dnes na to taky koukala a taky jsem se do toho zamotala. Ještě mě napadlo, jak to bude, když jeden z manželů uplatňuje slevu na dvě děti. Z toho to starší (na kterého má nižší zvýhodění) v průběhu roku např. dostuduje, takže odpadne nárok na zvýhodnění - jak to pak bude se zvýhodněním na to mladší dítě? Zůstane sleva vyšší, nebo se bude uplatňovat sleva nižší (jakoby na první dítě)? Ještě jsem to moc nezkoumala. Napadlo mě to až odpoledne, tak jsem neměla čas to moc studovat.
vero
 
Příspěvky: 115
Registrován: stř 25. črc 2012 9:29:44

Re: Sleva na daň na dítě

Příspěvekod Waja » úte 13. led 2015 19:23:31

Vero, přesně tento případ jsem dnes konzultovala s "odborníky" :roll:
Snad jsem to pochopila správně, do "Prohlášení" si zaměstnanec vypíše všechny společně posuzované děti. Musí se s manželem nebo partnerem domluvit a sám si určit, které bude první, druhé a další. Pokud to bude po celé zdaňovací období beze změny, není problém. Ale v případě, že to dítě na prvním místě odpadne (dostuduje nebo podobně) během kalendářního roku, tak to dítě na druhém místě se automaticky posunuje na místo první a případné další se posunují taky. A budeme po zaměstnancích požadovat, aby vypsali změnu v daňovém prohlášení. Ta "chytrá hlava" (možná :crazy: ) mi poradila, aby do "Prohlášení" vypisovali na první místo ty děti, u kterých je předpoklad, že se nic během roku měnit nebude, takže to na dalším místě jen odpadne "přirozenou cestou". Tak se nic přepisovat a měnit nebude. Dost jsem studovala předpisy a názory, není opravdu nutné, aby děti byly uvedeny v pořadí dle věku. Rozhodují si to sami rodiče. Ale opravdu nechápu ten formulář "PROHLÁŚENÍ", do kterých kolonek se ty děti budou zapisovat?????? |:-(| Kdo tohle vymyslel, zasloužil by vyznamenání za "nejdebilnější tiskopis" u nás v Česku. Ať dám dotaz na FÚ, nebo programátorům našeho mzdového systému, tak NIKDO nedokáže přesně a konkrétně odpovědět. |:-(|
A co se týká potvrzení druhému z manželů, tak zřejmě nebudeme moci od letošního roku vydat potvrzení na neuplatnění slevy na děti, které nemá vlastní zaměstnanec uvedené v daňovém prohlášení. Takže si tam děti budou vypisovat všichni.
A to je právě ten můj problém původního dotazu, do které kolonky a jak je mají vypisovat????????????? |:-(|
Waja
 
Příspěvky: 80
Registrován: pát 17. zář 2010 9:42:32

Re: Sleva na daň na dítě

Příspěvekod witty » stř 14. led 2015 10:14:14

Aktuální info z našeho FÚ: už se ví, že daňové prohlášení je špatně, bude se časem předělávat a hlavně v oddílu II. písmeno c) je chyba- má tam být, že na dítě NEuplatňuje daňové zvýhodnění tato osoba (následuje řádek nejčastěji pro manželku).
Kdo uplatňuje dítě, napíše ho do tabulky 3. a zároveň do následujících a) a b) podle zletilosti. Kdo neuplatňuje, nemá ho prý psát nikam - stejně jako dosud. Snad na to budou nahlížet všichni kontroloři z FÚ stejně jako ta naše (ta má naštěstí dost rozumu, aby nebazírovala na blbostech).
Naposledy upravil witty dne stř 14. led 2015 12:00:33, celkově upraveno 1
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Sleva na daň na dítě

Příspěvekod vero » stř 14. led 2015 10:28:27

Tak to je úžasná zpráva. :x
Jinak jsem si konečně přečetla článek ve Mzdové účetní 1/2015 ohledně nového daňového zvýhodnění. Je to tam hezky popsáno. A přesně jak tu už zaznělo - není třeba děti vypisovat dle věku, ale je to na dohodě mezi rodiči. Takže opravdu bude nejjednodušší dávat dítě, na které bude nejspíš uplatňováno zvýhodnění celý rok na první místo; děti, u kterých bude možná změna, je dobré dávat na poslední místa.
vero
 
Příspěvky: 115
Registrován: stř 25. črc 2012 9:29:44

Re: Sleva na daň na dítě

Příspěvekod Waja » čtv 15. led 2015 16:27:51

Děvčata zdravím,
včera jsem osobně navštívila pracovnice kontrolního oddělení našeho FÚ a odcházela jsem s tím, že mi bylo vše podrobně vysvětleno ohledně daňového zvýhodnění a vypisování formulářů na uplatňované a neuplatňované děti.

Mám informace stejné jak to píše v posledním příspěvku Witty. Kdo uplatňuje, děti vypíše, kdo neuplatňuje, nepíše děti nikam. To vzájemné potvrzení by měli zaměstnavatelé chtít jen v případě, že mají slevy na víc dětí v rodině rozdělené. Prý stačí to staré jednoduché potvrzení, pokud je platné. Na tom vzájemném je na druhé straně napsáno, že to není povinný tiskopis. Tak se to dá i logicky pochopit. A v oddíle II, bod c) v "Prohklášení poplatníka" se vypisuje druhý z manželů také jen v případě rozdělení dětí.

Jenomže??? Dnes za mnou přiběhlo několik našich zaměstnanců s tím formulářem o vzájemném potvrzení, že to zaměstnavatel jejich partnerů chce, a že to MUSÍM vyplnit, jinak, že jim nedají slevu na děti. Rezignovala jsem, a formulář jsem jim potvrdila, i když všechny děti uplatňuje partner. Původní jednoduché potvrzení jim prý nestačí. Což o to, v podstatě jsou údaje stejné, jem mi vadí to rodné číslo našeho zaměstnance, protože to druhý zaměstnavatel k uplatnění slevy nepotřebuje. Pamatuju si, když jsem před lety po kontrole z krajského úřadu musela nechat předělat dotazníky, kde bylo rodné číslo manžela a RČ se z důvodu ochrany osobních údajů neuvádí ani na smlouvách a zápočťáku. Nevím, zda to může někdo z kontrolních orgánů napadnout, jako nedodržení ochrany osobních údajů???
Waja
 
Příspěvky: 80
Registrován: pát 17. zář 2010 9:42:32

Další

Zpět na Daně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků