Doklad ke slevě na dani

zálohové, srážkové, slevy, bonusy, roční zúčtování daní, potvrzení

Doklad ke slevě na dani

Příspěvekod H.U. » čtv 24. kvě 2012 11:17:20

Dobrý den,
mzdová účetní vyžaduje doložení maturitního vysvědčení u syna staršího 18 let, na kterého uplatnuji slevu na dani. Mám potvrzení o studiu do 31.8.2012 a ona se domáhá i předložení maturitního vysvědčení a tvrdí, že to je dané zákonem. Zajímá mě zda na to má právo. Od 1.9.2012 již slevu uplatňovat nebudu.
Děkuji za odpověď
H.U.
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 24. kvě 2012 11:08:36

Re: Doklad ke slevě na dani

Příspěvekod refi » čtv 24. kvě 2012 11:52:14

maturitní vysvědčení nevyžaduji a zákon to dle mého názoru nikde neukládá. měli jste nějaký spor, že má účetní pochybnosti o studiu vašeho syna?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3369
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Doklad ke slevě na dani

Příspěvekod H.U. » čtv 24. kvě 2012 12:23:40

Ne nejsou žádné pochybnosti. Syn řádně studoval denní studium a paní účetní jsem doložila i potvrzení o studiu, dokonce v takové formě jakou ona požadovala, protože forma jakou škola vystavovala standardně jí nevyhovovalo. Na potvrzení nesmělo být uvedeno, že je žákem ve školním roce 2011/2012, ale vyžadovala aby tam bylo uvedeno od 1.9. 2011 až 31.8.2012.
H.U.
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 24. kvě 2012 11:08:36

Re: Doklad ke slevě na dani

Příspěvekod Waja » čtv 24. kvě 2012 13:08:43

Jsem mzdová účetní na střední škole a zároveň mám na starost studijní oddělení, tudíž i vystavování potvrzení o studiu našim žákům. Z hlediska studentů posledních ročníků, je dáno školským zákonem, kdy přestávají být žáky školy: dnem následujícím po dni, kdy úspěšně vykonal maturitní zkoušku. Nevykonal-li žák maturitní zkoušku v řádném termínu, přestává být žákem školy 30. června roku, kdy měl školu řádně ukončit.
Na potvrzení o studiu u maturujících žáků máme vyznačeno datum, kdy konal maturitní zkoušku a tímto dnem končí jeho vztah k naší škole. U ostatních žáků vyznačuji, že jsou studenty ve školním roce 2011/12 a je samozřejmostí, že školní rok končí 31. 8.
A z hlediska mzdové účetní a daňového zvýhodnění zletilých studujících dětí našich zaměstnanců si hlídám podle doložených potvrzení, v kterém roce má konkrétní školu ukončit. Koncem června všem zaměstnancům, kteří slevu uplatňují dávám podepsat prohlášení na prázdniny:

http://www.q3.cz/images/41pokus.jpg

A v případě, že je to v září jinak, jsem krytá, že jsem nedala slevu někomu, komu nepatří. Pokud maturant pokračuje v dalším školním roce v dalším studiu na VŠ nebo VOŠ, patří mu sleva i o prázdninách, i když pracuje. V opačném případě to řeším tak, jak je uvedeno na tom čestném prohlášení.
Mám to ověřené na finančním úřadu, kde mi tenhle postup paní z kontrolního oddělní poradila.
A požadovat maturitní vysvědčení dětí je podle mne nesmysl, a ani na to mzdovka nemá nárok.
Waja
 
Příspěvky: 80
Registrován: pát 17. zář 2010 9:42:32

Re: Doklad ke slevě na dani

Příspěvekod nono » pát 25. kvě 2012 10:29:19

Waja :) móc děkuji. Mám takový případ. Moc hezky jsi to tu popsala - a díky za to čestné prohlášení, hned to jdu vyrobit. :)
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10


Zpět na Daně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků