Vrácení srážkové daně?

zálohové, srážkové, slevy, bonusy, roční zúčtování daní, potvrzení

Vrácení srážkové daně?

Příspěvekod Gabriela Š. » stř 15. pro 2010 17:39:31

Zdravím, přeju krásný den. :)

Mám problém, se kterým bych potřebovala poradit. Možná se už některá z vás s podobnou situací setkala a bude vědět řešení.

V říjnu jsem vyplácela odměny členům volebních komisí. Členy bývají velmi často důchodci a studenti, takže mohou podepsat "Prohlášení poplatníka ... " , což tedy i většina z nich učinila.
Ovšem, stalo se to, že jedna důchodkyně Prohlášení nepodepsala (prý byla špatně informována, já to ale považuji za její chybu a její problém) tudíž jí byla sražena a odvedena srážková daň.
Paní nechápala, proč kamarádky důchodkyně mají vyšší odměnu než ona, tak jsem jí vše vysvětlila. Jí se to ale vůbec nelíbí, chce to řešit a trvá na tom, že se jí ta daň nějak musí vrátit.

Je pravda, že když mi dodá podepsané Prohlášení do 15.2. 2011, tak jí budu muset udělat vyúčtování daně? I když tahle platba byla jednorázová a daň srážková? |:-(|


Dík za názor ........ Gábina.
Gabriela Š.
 
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 25. lis 2010 10:44:28
Bydliště: Č.K.

Re: Vrácení srážkové daně?

Příspěvekod refi » stř 15. pro 2010 20:47:17

gábinko, nepotěším vás, ale budete to muset udělat tak, jak píšete. více třeba tady: http://www.dane-zahradnik.cz/poradna/od ... ka=74&od=1
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Vrácení srážkové daně?

Příspěvekod Gabriela Š. » čtv 16. pro 2010 9:59:08

Díky Refi :)

Právě tenhle článek jsem četla a překvapilo mě, že se to takhle dá udělat. Nicméně, pro jistotu jsem se radila s finančním úřadem a tam mi tohle potvrdili.
Takže mám zase o starost navíc, až budu teď dělat daně, tak se snad půjdu oběsit. :gcrazy:
Gabriela Š.
 
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 25. lis 2010 10:44:28
Bydliště: Č.K.

Re: Vrácení srážkové daně?

Příspěvekod ArmyDOG » čtv 17. bře 2011 13:59:23

Dobrý den,
mám podobný problém.
Zaměstnavatel mi ztratil "prohlášení poplatníka" tzv mám srážkovou daň (15%). Účtařky mi řekli že se s tím nic nedá dělat, že už se to odečetlo. Lze s tím něco ještě dělat?
do 31.3.2011 se odevzdává daňové přiznání na finančních úřadech jestli se nepletu. Je možné si tam zažádat o vrácení daně? Je možné na finančním úřadě podívat kolik mi bylo vyplaceno danou firmou?
Prosím rychle O:-)

Děkuji
ArmyDOG
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 17. bře 2011 13:52:10

Re: Vrácení srážkové daně?

Příspěvekod refi » čtv 17. bře 2011 14:05:27

srážková daň je daní konečnou a nevrací se. abych řekla pravdu, raději bych si být vámi zavolala na váš finančák, zda si přesto můžete podat daňové přiznání a zpětně na sebe uplatnit slevu na celý rok (předpokládám, že máte jen jedno zaměstnání). proč jste to neřešil(a) dříve? v průběhu loňského roku?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Vrácení srážkové daně?

Příspěvekod ArmyDOG » čtv 17. bře 2011 14:18:32

Mám jednoho zaměstnavatele.
Otázka je jednoduchá. Jsem hlupák |:-(|


Řešil jsem to se zaměstnavatelem i před 15.2.2011, kdy jak jsem pochopil stačilo zaslat jen potvrzení o studiu a "prohlášeni", ale ten mi tohle vůbec neřekl, řekl že srážková daň je nevratná a že si mohu nechat zaslat potvrzení příjmu. Tak jsem si ho nechal zaslat a i tak mi zaslali potvrzení příjmu z března - července. Ikdyž jsem nejvíce pracoval v září, říjnu a listopadu, proto jsem se ptal proč mi neposlali i za zbytek a bylo mi napsáno tohle:

Dobrý den,
v ostatních měsících jste pravděpodobně u nás v agentuře neuplatnil růžové
prohlášení a nevydělal jste si v jednom měsíci nad 5000,-, tudíž vám byla z
výplaty odečtena daň srážková, která je nevratná. Kvůli tomu vám naše účetní
nemůže vystavit potvrzení o výši příjmů za tyto měsíce. Tento příjem ani
nemusíte nikde vykazovat. Ještě si to ale raději potvrdím u účetní.

Je tohle prohlášení pravda nebo se mnou jenom kličkujou?
Je normální že nedostávám žádnou fakturu za práci? nebo nějaký výpis? Pracuji v sekci promotion
ArmyDOG
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 17. bře 2011 13:52:10

Re: Vrácení srážkové daně?

Příspěvekod refi » čtv 17. bře 2011 14:47:50

škoda přeškoda :( jejich odpověď je dle mého v pořádku. jestli tuto situaci ale chápu dobře, tak jste v některých měsících vydělal více než 5000 hrubého a tím pádem se vám srážková daň automaticky mění na zálohovou, která se vyúčtovává. pokud na potvrzení, které jste obdržel - za měsíce březen až červenec - máte v řádku "skutečně sražená záloha na daň" nějakou částku, tak byste alespoň tuto mohl dostat zpět, když si s tímto potvrzením a vlastním daňovým přiznáním zajdete na finančák.

doufám, že od letoška už máte ten "růžový dvojlist" podepsán ;)

co se týká faktury - pokud pro ně pracujete jako zaměstnanec, tak faktura se mezi vámi dvěma nevystavuje, ale měl byste za každý měsíc obdržet výplatní lístek, na to máte právo. pokud nemáte, trvejte na jejich dodání.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Vrácení srážkové daně?

Příspěvekod ArmyDOG » čtv 17. bře 2011 15:02:49

a kdybych měl podepsané prohlášení a vydělal i tak nad 5000, tak by mě stejně vzali 15%?

Děkuji za rychle odpovědi :thumbs up:
ArmyDOG
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 17. bře 2011 13:52:10

Re: Vrácení srážkové daně?

Příspěvekod refi » čtv 17. bře 2011 15:09:17

15% je sazba u zálohové i srážkové daně. rozdíl je v tom, že u srážkové si nemůžete uplatnit žádnou úlevu, zatímco u zálohové si můžete od vypočítané daně odečíst slevu na poplatníka měsíčně ve výši 2070 kč (rok 2010) podepsáním toho růžového dvojlistu(dp). takže ve skutečnosti, byste z příjmu nad 5000 žádnou daň neplatil, protože by vám ji pokryla sleva na poplatníka. mám zaměstnance, kteří neplatí daně (díky podpisu dp) i u příjmu deset jedenácttisíc ...
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Vrácení srážkové daně?

Příspěvekod ArmyDOG » čtv 17. bře 2011 15:11:24

ještě nemám podepsaný prohlášení, protože teď práce není.

Jen pro zajímavost. když bych měl 2 brigády a nevím jak mi budou dávat často práci, tak jak si mám u obouch podepsat prohlášení? Oba na celý rok a ať si s tím pohraje finančák?
ArmyDOG
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 17. bře 2011 13:52:10

Re: Vrácení srážkové daně?

Příspěvekod refi » čtv 17. bře 2011 15:12:50

můžete podepsat vždy jen u jednoho zaměstnavatele, zpravidla tam, kde je příjem vyšší či stabilnější - ne náhodný. pokud máte oba příjmy náhodné, podepište každopádně jen u jednoho z nich.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Vrácení srážkové daně?

Příspěvekod ArmyDOG » čtv 17. bře 2011 15:21:20

Mohl bych se ještě zeptat, jaké máte zkušenosti s ONLINE podání daňového přiznání? (EPO formuláře)
ArmyDOG
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 17. bře 2011 13:52:10

Re: Vrácení srážkové daně?

Příspěvekod refi » čtv 17. bře 2011 15:30:58

žádné :)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Vrácení srážkové daně?

Příspěvekod Gabriela Š. » pát 18. bře 2011 9:58:04

Zdravím :)

Podle mě je tohle přesně ten případ, který řeším já.
Pokud byl zaměstnavatel, který Vám srazil srážkovou daň v roce 2010 Vaším posledním zaměstnavatelem, měl jste právo si do 15.2. 2011 prostřednictvím Prohlášení poplatníka požádat o roční zúčtování daně. Zaměstnavatel by musel převést srážkovou daň na daň zálohovou, uplatnit slevu na poplatníka a daň Vám vrátit.
Konzultovala jsem to s finančním úřadem a je to opravdu tak. ;)
Gabriela Š.
 
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 25. lis 2010 10:44:28
Bydliště: Č.K.

Re: Vrácení srážkové daně?

Příspěvekod ArmyDOG » pát 18. bře 2011 10:03:29

;) Máš pravdu no. Škoda že není ještě 15.2. Nechápu proč mi o tomhle neřekli, když jsem se jich výslovně dotazoval. Jak to budeš teď řešit. Půjdeš sama na finančák s daň. přiznáním?
ArmyDOG
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 17. bře 2011 13:52:10

Další

Zpět na Daně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků