Přihlašování předsedů maturitních komisí na ZP

sociální, zdravotní, zákonné, evidenční listy

Přihlašování předsedů maturitních komisí na ZP

Příspěvekod fany » úte 02. srp 2022 9:00:45

Máte někdo taky takový problém jako já? Vloni jsme měli kontrolu z VZP a do protokolu nám napsali, že předsedové maturitních komisí se na ZP musejí hlásit dnem jmenování, ne dnem, kdy začnou skutečně vykonávat funkci předsedy. Podala jsem námitku dle výkladu níže - neuspěla jsem. Letos jsem tedy přihlásila předsedy MZK dnem jmenování (únor 2022), ale až v květnu a červnu, kdy v době konání MZK se jmenování ke mně dostalo. Nyní po mně VZP chce opravné přehledy od února |:-(| |:-(| . Setkal jste se s tím někdo z vás?

Výklad k novele § 184 školského zákona, který vydalo MŠMT v roce 2012 zní takto:
Odměny předsedům komisí, komisařům a hodnotitelům a pojistné zdravotního pojištění
Povaha odměn předsedům komisí, komisařům a hodnotitelům z hlediska povinnosti odvádět pojistné zdravotního pojištění se určí na základě zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním
pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Podle § 5 písm. a) zákona č. 48/1997 Sb. se fyzická osoba, které plynou nebo by měly plynout příjmy ze závislé činnosti podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších
předpisů, považuje pro účely zdravotního pojištění za zaměstnance (na rozdíl od předpisů v oblasti sociálního zabezpečení se zde proto nezkoumá povaha činnosti, ale způsob zdanění
příjmů z této činnosti).
Škola v případě předsedy komise a CZVV v případě komisařů a hodnotitelů písemných prací má mimo jiné povinnost do 8 dnů ode dne „nástupu“ těchto osob „do zaměstnání“ oznámit tuto
skutečnost příslušné zdravotní pojišťovně v souladu s § 10 odst. 1 písm. a) zákona č. 48/1997 Sb. Dnem „nástupu předsedy, hodnotitele a komisaře do zaměstnání“ také vzniká škole, resp.
CZVV povinnost platit za tyto osoby část pojistného. Za den „nástupu do zaměstnání“ se ve smyslu § 8 odst. 2 písm. i) zákona č. 48/1997 Sb. považuje den nástupu do funkce, tedy den, kdy
bude vykonána první činnost, za niž náleží dané osobě odměna podle § 184 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb..

Odvody pojistného upravuje zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Postupuje se přitom obdobně jako u osob v pracovněprávních vztazích.
fany
 
Příspěvky: 338
Registrován: pát 25. bře 2011 11:36:05

Re: Přihlašování předsedů maturitních komisí na ZP

Příspěvekod witty » úte 02. srp 2022 12:13:09

Já přihlašuji předsedy jen na dny, kdy skutečně "sedí" u maturit a nikdy s tím problém nebyl. Poslední kontrola proběhla před 3 lety, snad mezitím u nás na VZP nezměnili názor.
A není to divné, přihlašovat někoho když nemá vyměřovací základ? Dohodáře taky přihlásím až v momentě, kdy mu srazím pojistné...
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Přihlašování předsedů maturitních komisí na ZP

Příspěvekod vanesa33 » stř 10. srp 2022 13:41:06

U nás chce VZP také přihlásit dnem jmenování, takže přihlašuji v únoru a hlídám si, aby se ke mně jmenování včas dostalo a nemusela bych pak dělat opravné přehledy. Asi je to divné, když nemají žádný vyměřovací základ, ale chtějí to, tak to mají :mosking:
vanesa33
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 10. bře 2009 12:27:05


Zpět na Pojištění

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron