Zápočet praxe

základní plat, nárokové a nenárokové složky, doba platnosti, změny, zápočty praxí

Zápočet praxe

Příspěvekod škola » úte 15. zář 2009 9:25:15

Dobrý den,
můžete mi poradit? Zaměstnanec nastoupil 15.9.2009. Ke kteréme datu mu udělat zápočet? Ke dni 15.9.2009 nebo ke dni 14.9.2009. Děkuji
Jana
škola
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř 08. dub 2009 15:47:52

Re: Zápočet praxe

Příspěvekod refi » úte 15. zář 2009 15:29:57

zápočet praxe k 15.9.(ke dni nástupu), ale odpracované doby tam stejně můžete mít jen do 14.9. maximálně :)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3368
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Zápočet praxe

Příspěvekod růženka » stř 23. zář 2009 12:38:40

prosím o radu: mateřská dovolená se plně počítá do praxe. Údajně součet u více dětí max. 6 let (i když byla prac. na MD třeba i 9 let).
Přijímáme paní, která neví, kdy přesně na MD nastoupila. Vyžádala si na referátu státní soc. podpory potvrzení, od kdy do kdy brala rodičovský příspěvek. Takže jsem vzala datum narození dítěte 13.12.1996 a rodičák byl do 13.12.2000.
Započitatelná praxe je tedy 4 roky. Je to tak??
Nebo jak to děláte vy?
Děkuji.
růženka
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 03. bře 2009 21:21:23

Re: Zápočet praxe

Příspěvekod refi » stř 23. zář 2009 15:40:56

dělám to pouze formou čestného prohlášení, kde mi maminka napíše od kdy do kdy byla na mateřské (myšleno i peněžitou pomoc v mateřství a rodičovskou dovolenou). zatím jsme se ale vždycky do těch šesti let vlezli, takže jsme neuvažovali o změně posuzování této doby. většinou to i pasuje na začátky či konce pracovních poměrů a pokud je tato mateřská v době pracovního poměru, tak je to nakonec stejně jedno, protože má celou dobu započtenou v potvrzení o zaměstnání.

v metodickém pokynu k odměňování pedagogických pracovníků a ostatních zaměstnanců škol se píše:

"náhradní doby zahrnuté do započitatelné praxe :
- plný zápočet, nejvýše však v celkovém rozsahu 6 let (při jakémkoliv počtu dětí) mateřská a další mateřská, rodičovská dovolená nebo doba trvalé péče o dítě nebo děti v rozsahu odpovídajícím délce MD, DMD, RD - zápočet v rozsahu, jaký v té době stanovoval zákon."
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3368
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Zápočet praxe

Příspěvekod ega » stř 23. zář 2009 15:49:58

Doba braní rodičovského příspěvku a délka rodičovské dovolené jsou dvě odlišné věci. Ze zákona v letech 1996-2000 byla rodičovská (ne mateřská) dovolená do 3 let věku dítěte, takže můžete započítat jen dobu do 13.12. 1999, kdy dítě oslavilo třetí narozeniny. Pokud byla maminka doma déle, do praxe se to nezapočítává. Ovšem pokud byla maminka doma 4 roky (poslední rok navíc nad 3letou mateřskou) a má to v rámci doby započtené v zápočťáku, tak asi opravdu není co řešit. Ale do přehledu praxe bych si zapsala jen tu dobu do třech let věku dítěte. To ostatní jako normální praxi v práci.

růženka píše:prosím o radu: mateřská dovolená se plně počítá do praxe. Údajně součet u více dětí max. 6 let (i když byla prac. na MD třeba i 9 let).
Přijímáme paní, která neví, kdy přesně na MD nastoupila. Vyžádala si na referátu státní soc. podpory potvrzení, od kdy do kdy brala rodičovský příspěvek. Takže jsem vzala datum narození dítěte 13.12.1996 a rodičák byl do 13.12.2000.
Započitatelná praxe je tedy 4 roky. Je to tak??
Nebo jak to děláte vy?
Děkuji.
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Zápočet praxe u DPP

Příspěvekod ega » čtv 01. říj 2009 15:19:12

Zdravím všechny mzdovky! Můžete mi říci, jestli započítáváte do praxe práci konanou na základě Dohody o provedení práce? Pokud ano - jak? Paní výtvarnice u nás zaskakovala za nemocnou učitelku, uzavřeli jsme DPP, učila 4 měsíce, vždy cca 30 hodin za měsíc. Nyní nastupuje jako učitelka do pracovního poměru.
Podobný problém mám s hudebníky (jsme ZUŠ). Započítat praxi na DPP - hraní na různých akcích - do praxe pro platový stupeň nebo ne?
Firma na zpracování mezd to prý dříve nedělala a nyní to započítávají. Tak nevím...
Díky za odpověď.
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: Zápočet praxe

Příspěvekod refi » pát 02. říj 2009 8:02:35

už jsem se s tím občas setkala a rozhodli jsme se tuto praxi uznávat, protože jde o praxi v oboru požadované práce (bez ohledu na formu zaměstnání). samozřejmě, že když jde o pár hodin měsíčně, získal zaměstnanec praxi menší, než kdyby pracoval na běžný úvazek na pracovní smlouvu. na druhou stranu se u dokladů o praxi nikdy nezkoumalo, zda měl zaměstnanec smlouvu na kratší pracovní úvazek, prostě donesl zápočtový list, kde byla doba zaměstnání od do a ta se mu plně započetla.
asi bych to nějakým algoritmem krátila. u nás to budu (až bude čas :mosking: ) dávat do vnitřní platové směrnice a asi to budu formulovat tak, že pokud počet odpracovaných hodin na dohodu v měsíci nedosáhne běžného polovičního úvazku, bude úměrně krácen. uvažuju, jak bych započetla těch 30 hodin měsíčně - asi jako 3 týdny praxe. ale to je na vás, každopádně by mi přišlo nefér tuto praxi neuznávat.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3368
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Zápočet praxe

Příspěvekod růženka » pát 02. říj 2009 9:27:42

Svého času jsem řešila problém uznání praxe na dohodu o provední práce se službou škole a jednoznačně mi řekli, že nezapočítávat praxi. Pouze řádné prac. poměry (byť i na malý ývazek) a dohody o činnosti započíst. Většinou máme také plno studentů a ti mají o prázdninách různé umělecké aktivity. Takže dohodu o PP nezapočítávám.
růženka
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 03. bře 2009 21:21:23

Re: Zápočet praxe

Příspěvekod refi » pát 02. říj 2009 10:03:50

růženka> chápu, že někde by to bylo v praxi hodně náročné propočítávat, ale přece jenom - jaký je rozdíl z hlediska získané praxe mezi pracovní smlouvou nebo DPP nebo DPČ? vůbec žádný. hodina odučená na smlouvu nebo jednu z dohod by měla vypadat úplně stejně. je to pořád někde špatně zakořeněné, že pracovní smlouva je víc než dohoda. z pohledu odvodů samozřejmě, z pohledu nároku na důchod samozřejmě, z pohledu jistoty zaměstnání samozřejmě. ale z pohledu praxe žádný rozdíl nevidím.

je jasné, že až mi na to přijde kontrola, uvidí se, jak je vzdálená logika od pohledu kontrolorů ;)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3368
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Zápočet praxe

Příspěvekod ega » pát 02. říj 2009 10:11:45

Díky za vaše názory. Já to po dohodě s ředitelem započetla. Stejně to udělalo jen malý posun v budoucím platovém postupu. Započítávala jsem dohody, které odpracovaly učitelky u nás, koncem minulého šk.roku a zadala jsem datum od do,jak to bylo na dohodě o práci (byly to třeba 3 měsíce, 10 hodin týdně). Nekrátila jsem podle hodin. Je fakt, že praxi z pracovních poměrů taky započítáváme bez krácení podle úvazků.
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: Zápočet praxe

Příspěvekod cmedlova » stř 07. říj 2009 11:59:10

Dotaz - jaké vyžadujete potvrzení o praxi? Např. u hudebníka, který napíše, že měl vlastní orchestr a živil se tím 5 let? Nebo hrál pro agenturu? Uznali byste tuto dobu jako praxi, kdyby nebyl schopen přinést smlouvu s touto agenturou, že ji ztratil?
Děkuji.
cmedlova
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte 03. bře 2009 10:24:36

Re: Zápočet praxe

Příspěvekod refi » úte 13. říj 2009 9:49:48

nevím jak u takových volných profesí, ale u nás se jedná většinou o učitele v minulosti pracující ve školách. pokud ale řeknou, že smlouvu nebo zápočtový list ztratili, musí si pořídit opis, kopii, donést třeba platový výměr, prostě cokoliv, čím by podložili svou praxi plus čestné prohlášení. ale období 5 let je dost dlouhá doba na zápočet bez jediného dokladu, obávám se, že pokud si kopii smlouvy od agentury nesežene, započteno by to mít neměl. přece jen ... on je ten, kdo chce větší peníze a měl by se snažit praxi nějak doložit, udělat pro to maximum.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3368
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Zápočet praxe

Příspěvekod ega » pát 16. říj 2009 9:27:41

Pokud se někdo živil 5 let jako hudebník, tak si snad platil soc.pojištění, takže může přinést výpis ze sociálky, že byl po tu dobu účasten soc.pojištění. Také danil příjmy, takže výpis z finančáku. U nás (jsme ZUŠ) započítáváme tuto praxi (pokud je takto nějak doložená) dvěma třetinama - není to pedagogická praxe.

cmedlova píše:Dotaz - jaké vyžadujete potvrzení o praxi? Např. u hudebníka, který napíše, že měl vlastní orchestr a živil se tím 5 let? Nebo hrál pro agenturu? Uznali byste tuto dobu jako praxi, kdyby nebyl schopen přinést smlouvu s touto agenturou, že ji ztratil?
Děkuji.
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: Zápočet praxe

Příspěvekod ega » stř 21. říj 2009 9:10:26

Tak mám zase hlavu zamotanou :? z dokladování praxe. Nastupuje nám klavíristka (Bulharka lééta trvale žijící u nás) a jako doklad o praxi předložila jen zápočťák z poslední ZUŠ, kde je uvedeno, že byla zaměstnána 1.9.1999-30.6.2000 a ke dni skončení pr.poměru bylo započítáno 15 roků a 1 den. Stačí toto jako uznání 15 let UČITELSKÉ praxe? (Praxi 2000-2009 nechce ani dokladovat, že je na volné noze a že prý vydělává dost, tak jí ten rozdíl, co by to v platu udělalo, nestojí za to...) Díky za pomoc.
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: Zápočet praxe

Příspěvekod refi » stř 21. říj 2009 9:23:21

ega> tak do toho bych nešla. předchozí zápočťák neuvádí, o jakou praxi šlo a odkud vzal pro své tvrzení podklady. ze zápočťáku beru vždy jen dobu zaměstnání, která je na něm potvrzena - tedy od do. zodpovídám za zařazení podle praxe z dokladů, které vidím na vlastní oči a zápočťák je doklad jen o tom jednom konkrétním pracovním poměru a ne o těch předchozích. ;)

těch 15 let a 1 den může být taky ještě pozůstatek z dob, kdy to software tiskl na všechny zápočťáky u lidí, kteří pracovali (kdekoliv) déle než 15 let a tím pádem patřili do jiné kategorie dovolených (kdysi se totiž odstupňoval nárok na dovolenou podle odpracovaných let). vím, že se mi to kdysi na zápočťácích u dlouhodobých zaměstnanců taky tisklo bez ohledu na to, jestli pracovali předtím třeba 30 let, prostě tam byla věta "praxe nad 15 let".
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3368
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Další

Zpět na Platové výměry, zápočty praxe

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků