Zvláštní způsob určení platového tarifu

základní plat, nárokové a nenárokové složky, doba platnosti, změny, zápočty praxí

Zvláštní způsob určení platového tarifu

Příspěvekod venuse » pon 13. čer 2011 9:33:49

Dobrý den,
budeme přijímat od konce srpna novou vedoucí školní jídelny. Chtěla bych si jen ověřit, zda zaměstnavatel opravdu může určit platový tarif v rámci rozpětí platových tarifů bez ohledu na praxi nastupujícího zaměstnance. Vysvětlím podrobněji: zda můžeme paní zařadit v rámci platové třídy do vyššího platového stupně, než který by odpovídal praxi. Paní má praxi 18 let, tomu odpovídá 8 stupeň, ale rádi bychom jí zařadili do 9 platového stupně, jako máme zařazenou současnou vedoucí, aby nám paní neutekla za lepším, protože sehnat kvalifikovanou ved. ŠJ je velmi těžké. Takže se chci jen ujistit, že je to tak možné a správné a žádná kontrola z krajského úřadu mě nepřekvapí.
A ještě jeden dotaz. Vzhledem ke snížení objemu mzdových prostředků ve státní správě o 10 % došlo u nás všech nepedagogických pracovníků ke snížení platů o 1 platový stupeň a máme všichni zastavené platové postupy (i když praxe se nám dál sčítá). Je to tak dobře?
Jsem v tomto oboru nováček a vše ještě nevím. Budu ráda za pomoc. Děkuji předem. :bye:
venuse
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon 06. čer 2011 8:59:25

Re: Zvláštní způsob určení platového tarifu

Příspěvekod saba » úte 14. čer 2011 9:37:58

Dobrý den, v tomto jsme nováčci všichni, ale pokud u ostatních nepedagogických pracovníků jste snížili platy o jeden stupeň, tak to musí být i u nové pracovnice. Ne naopak navýšení, to by bylo diskriminační. Spíš plat navýšit osobním ohodnocením, odměnou...
saba
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 04. kvě 2010 11:54:58

Re: Zvláštní způsob určení platového tarifu

Příspěvekod refi » úte 14. čer 2011 9:53:31

přesně jak píše saba, jsme v tomto všichni nováčci.
můj názor je takový, že nemusíte v tomto případě hledět na to, co mají ostatní zaměstnanci. nasadíte jí plat v rámci platového tarifu v rozpětí platových stupňů bez ohledu na praxi, nicméně toto rozhodnutí bych měla od vedení ráda podloženo nějakým zdůvodněním, proč novému nevyzkoušenému pracovníkovi nasazuje vyšší plat než dle její praxe.
jestli tomu dobře rozumím, tak máte u všech nepedagogů využit zvláštní způsob určení platového tarifu? potom tedy i postupy dle praxe podle mne padají a plat se zvyšuje podle rozhodnutí zaměstnavatele. ale znova podotýkám, že tohle nemáme asi nikdo vyzkoušené v praxi natolik dobře, abychom mohli být stoprocentní rádci. teda vlastně radilky :D
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3369
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Zvláštní způsob určení platového tarifu

Příspěvekod saba » čtv 16. čer 2011 9:51:25

vracím se ještě k zvláštnímu určení platu
Byla jsem na semináři, přednášel k tomuto problému pracovník z MPSV, bohužel nemůžu dohledat jeho jméno, ale je spolutvůrce vyhlášky.
Spíš se přikláněl k postupu ubrat první rok a začít praxí do 2 let - 1 stupeň, do 4 let - 2 stupeň atd., 10 stupeň - 31 let, 11 stupeň - 35 let, 12 stupeň nad 35 let. Tím si vytvořit vlastní tabulku. To v případě, že budete nadále počátat roky praxe. Pokud bez roků praxe, je potřeba stanovit jasná kritéria, za stejnou práci stejná odměna - toto je velmi složité (§ 109, odst. 4, § 110 ZP), všechno řádně ošetřit ve vnitřním platové směrnici.
A pokud jste nepedag. pracovníkům snižili stupeň - určitě i kuchařkám, já bych do postupu u VŠJ nešla, to opravdu jen řádným zdůvodněním ředitele školy, on zodpovídá. U soudu by to podle mě neprošlo.
saba
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 04. kvě 2010 11:54:58

Re: Zvláštní způsob určení platového tarifu

Příspěvekod vero » čtv 05. pro 2013 11:55:15

Prosím o pomoc. V současné době odměňujeme všechny zaměstnance na základě zvláštního určení platového tarifu (zařazení v rámci rozpětí platových tříd). Nemáme to v kolektivní smlouvě nijak konkrétně ošetřeno, ale chtěli bychom zavést nějaká pravidla. Máte někdo stanovena kritéria pro takovéto zařazování? Pokud ano, můžete mi to poslat pro inspiraci?
vero
 
Příspěvky: 115
Registrován: stř 25. črc 2012 9:29:44


Zpět na Platové výměry, zápočty praxe

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků