Neplnění pracovních povinností

doba určitá, neurčitá, zkušební doba, kratší pracovní doba, nepravidelná pracovní doba

Neplnění pracovních povinností

Příspěvekod kožíšek » stř 17. úno 2010 9:52:32

Ahoj všichni,
opět se na naše milé forum obracím s prosbou o pomoc.
Mám ve škole správce budov - školníka - bohužel byť je to mladý člověk, tak si své práce neváží a soustavně porušuje základní povinnosti. Pokud mu cokoli vytknu a upozorním ústně, bere to jako buzeraci (ano, přesně toto slovo z něj včera vypadlo)
Chci vás požádat o radu jak písemně upozornit na neplnění pracovních povinností a nedodržování pracovní doby?
Je na to nějaký vzor a nebo je to čistě dopis kde se odkazuji přímo na ústní napomenutí z konkrétních dnů?

Předem díky všem za vyjádření a pomoc :bye:
kožíšek
 
Příspěvky: 33
Registrován: pát 06. bře 2009 9:30:14
Bydliště: Chomutov

Re: Neplnění pracovních povinností

Příspěvekod refi » stř 17. úno 2010 10:09:21

nejsem právník, ale řekla bych, že písemně shrnout něco, co jste řekli v minulosti ústně nebude právně správné. buď to mělo být písemně hned nebo od dnešního dne jakýkoliv přestupek písemně řešit. ale ne vy, ale vedení, vy můžete být jako jeho přímý nadřízený pouze iniciátor a podepsaná pod písemným upozorněním. alespoň u nás se to tak v minulosti dělalo a tenkrát jsme si to hledali v různých zákonech.
tak jsem pohledala u jednoho našeho zaměstnance ve spise, jak jsme to sepsali my:

název naší organizace

jméno pracovníka

Upozornění na závažné porušení pracovních povinností

Na základě Vaší pracovní smlouvy sjednané dne .... jste u nás zaměstnán od .... jako .......

teď následuje popis toho, co se stalo, co porušil, kdo na to přišel, atd.

Vaše jednání považuji za závažné porušení povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci podle par. 52 písm. g zákoníku práce v platném znění. Zároveň Vás upozorňuji na možnost výpovědi, pokud porušíte povinnosti opětovně.

Převzal: jméno pracovníka
Předání byli přítomni: ředitel, zástupce, přímý nadřízený, svědek atd.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Neplnění pracovních povinností

Příspěvekod kožíšek » stř 17. úno 2010 13:18:07

aha :roll: no páni :? mě to moje nadřízená říkala jako "jednoduchou věc" a takhle to vypadá docela drsně..
Jde i o to, že on nikdy neudělal nic co bych označila za závažné.. spíš jsou to věci jako že chodí soustavně do práce místo v 6:30 tak 6:45-7:10 (každý den jinak - argumentoval že je to podle toho jak dlouho se zdrží na záchodě), odchod nejsem schopna každý den hlídat, jelikož jezdím na poštu. Dále jde o to že má určité pracovní povinnosti, ale dokud jsem mu neřekla natvrdo "jdi a odhrab střechu (máme jednu rovnou)" tak mu to bylo jedno a díky tomu zamrznul a prasknul odvod vody a máme plesnivou půlku stěny třídy. Dokud mu neřeknu "jdi sházet ty rampouchy z okapu" tak nejde a kouká na to že je to moc složité.
Dnes konkrétně přišel o půl hodiny později než měl, další hodinu seděl ve své kanceláři, pak jsem to už nevydržela tak jsem za ním šla jestli by se mu nechtělo jít něco dělat, tak se zvednul a šel (opět na moje výslovné upozornění) uvolnit další okap, pak chvíli teda dělal další věc kterou má teď za úkol a od půl desáté už zase bylo ticho a seděl u sebe - když jsem po hodině šla za ním tak řekl že si udělal čaj a že si přeci musel odpočinout - hodinu...
trochu jsem si vylila srdíčko ale je to pro mě úplně nová zkušenost, kterou bych si ve svých 25ti letech docela i nechala ujít :(
kožíšek
 
Příspěvky: 33
Registrován: pát 06. bře 2009 9:30:14
Bydliště: Chomutov

Re: Neplnění pracovních povinností

Příspěvekod refi » stř 17. úno 2010 14:33:05

tak teď by mě docela zajímalo, jestli za to, že úkolujete vašeho školníka, berete příplatek za vedení a potom taky, co má v náplni práce. pokud totiž neberete příplatek za vedení - a to byste musela vést alespoň dva lidi - nemusel by vaše pokyny, co má dělat, v podstatě vůbec poslechnout, protože nejste jeho přímý nadřízený. potom se tedy podívejte do organizační struktury vaší školy, kdo je jeho přímý nadřízený, může to být zástupce ředitele.
dále by v pracovní náplni měl mít, že má v zimním období udržovat pravidelněvolně průtokové okapy, bezpečný přístup do školy atd atd, dá se toho hodně navymýšlet. pokud ho chcete posílat na střechu, tak pohlídejte, zda má proškolení pro práci ve výškách.
a teď tedy k tomu, co jste psala ... může jít o soustavné méně závažné porušování povinností a doporučuji přečíst tento odkaz, který to moc hezky vysvětluje a bude vám určitě i návodem, jak dál. a hlavně - neberte to na lehkou váhu, právě u lidí jeho charakteru se můžete dočkat největší obrany (tedy i kvalifikovaně právní) , když mu sáhnete na jeho "osobnost".
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Neplnění pracovních povinností

Příspěvekod kožíšek » stř 17. úno 2010 17:52:11

Refi jsem jeho přímá nadřízená, mám "pod sebou" i uklízečky a bezpečnostního technika takže mám příplatek za vedení. Náplň práce bohužel můj nadřízený (který jej přijímal) nejspíš nevystavil, tudíž žádný konkrétní papír nemáme. Nebylo by potřeba ho pkolovat pokud by sám přemýšlel nad tím, co by vlastně mělo být uděláno. S jeho předchůdcem problém nebyl - ten věděl co má udělat a nemusela jsem jej vůbec kontrolovat.
Velice díky za odkaz, již jsem jej pročetla a jakmile se po dovolené vrátím, tak začnu dávat dohromady potřebné věci aby vše bylo jak má být a budu nutit i mé nadřízené aby konali co mají. Díky moc
kožíšek
 
Příspěvky: 33
Registrován: pát 06. bře 2009 9:30:14
Bydliště: Chomutov

Re: Neplnění pracovních povinností

Příspěvekod refi » čtv 18. úno 2010 8:34:47

a má někde - ve smlouvě nejspíš, když nemá popis pracovní činnosti - napsáno, od kolika do kolika má pracovat? nebo to bylo jen řečeno? ;)

jestli vám to pomůže, zkopíruju vám sem náplň práce našeho školníka-údržbáře:

- provádí méně náročné údržbářské práce charakteru strojního, stavebního, malířského, natěračského, topenářského, truhlářského, podlahářského a sklenářského
- provádí pravidelné kontroly vodovodních řádů včetně drobných aktuálních zásahů
- dbá, aby vodovodní a elektrické zařízení budov bylo v dobrém stavu
- pravidelně kontroluje všechny uzávěry
- pravidelně kontroluje zařízení pro regulaci tepla v budově školy a provádí podle zjištěné situace regulaci automaticky a rovněž drobné opravy systému regulace
- provádí dozor nad výkonem řemeslnických prací
- organizuje a dohlíží na práci uklízeček, stará se o jejich bezpečnost při práci a používání ochranných pomůcek
- provádí úklid plochy před budovami školy a v prostoru před vrátnicí
- v zimním období zabezpečuje bezpečný přístup do obou budov školy
- vede operativní evidenci klíčů, zajišťuje jejich zhotovení
- měsíčně provádí odpisy spotřeby vody a elektrické energie pro potřeby fakturace
- zajišťuje nákup a odvoz materiálu pro opravy a údržbu školy
- provádí komplexní údržbu a zásadní opravy šaten
- komplexně zajišťuje nezávadnost pracovního prostředí z hlediska bezpečnostních předpisů
- zabezpečí vyvěšení státní vlajky ve dnech státních svátků

Začátek pracovní doby od 06,00 hod.
Ukončení pracovní doby ve 14,30 hod.
Doba odpočinku je stanovena od 11,30 hod. do 12,00 hod.

V případě nutnosti při odstraňování havarijních situací se pracovní doba přizpůsobí okamžité potřebě.

jinak našeho školníka na střechu neposíláme - důvodem je jeho zdravotní stav - takže si voláme na odklízení sněhu atd. firmu.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Neplnění pracovních povinností

Příspěvekod kožíšek » čtv 18. úno 2010 19:02:15

no tak všechno tohle (krom uklízeček) má náš školník také na starosti - samozřejmě upravené na naše poměry (4 budovy, zapisování stavů denně atp) a pracovní dobu od 6:30 (protože na šestou by v životě nevstal) nicméně to fakt nikde napsané nemá (což je práce mého bývalého nadřízeného, jak jsem již psala) holt teď platím za jeho chyby a musím to napravit. Díky za rady!
kožíšek
 
Příspěvky: 33
Registrován: pát 06. bře 2009 9:30:14
Bydliště: Chomutov

Re: Neplnění pracovních povinností

Příspěvekod Dahab » čtv 18. úno 2010 20:53:12

Tak takový školník by na naší škole nevydržel ani den! Já Vám zítra napíšu pracovní náplně našeho školníka a údržbáře. U nás tyto dva pracovníky má pod sebou přímo ředitel, který je úkoluje a má je neustále na příjmu, protože dostali služební mobilní telefony, takže je MUSÍ brát kdykoliv během 24 hodin!!!! Školník bydlí asi 5 minut od školy, údržbář asi 10 minut, takže když je potřeba /např. poplach, mimořádné akce o víkendu atd./, tak jeden z nich prostě musí přijít a zabezpečit bezproblémový chod školy. Dále je mohou úkolovat zástupci a já. Ale my s nimi vycházíme v pohodě a vážíme si jejich práce. Jsou totiž hodně pracovití a hlavně šikovní. A hlavně ví, co mají dělat a nemusí se jim nic říkat. Pouze ředitel s nimi jedná dost direktivně, ale díky tomu, že jsou zruční, tak si zaradí a jeho "návody a rady" berou s rezervou. Jen pro názornost: v jarní prázdniny dostali za úkol vymalovat dvě místnosti /kanceláře zástupců/. Jenže tyto místnosti se musely škrábat a ještě perlinkou zapravovat, natáhnout omítku, protože tam byly hodně popraskané zdi, takže časově náročné na zrání, pak vymalovat, mezitím v chemické laboratoři položit dlažbu /36m2/ - tj. vše vystěhovat, položit, zaspárovat, uklidit, nastěhovat a uklidit načisto. Takže součinnost i s uklízečkami, které si musely vzít 2-3 dny dovolené z 5 pracovních dní v jarní prázdniny. A ještě museli stíhat běžnou nutnou údržbu /lavice, školní židličky, výměna zářivek.../. Takže pracovali do 22 hodin zcela běžně. Jinak by to paní uklízečky zase nestíhaly uklízet, protože v pondělí musela výuka začít zcela normálně. A zadání úkolů končí slovy "já to tak chci, děkuji" nebo "tak jsem to rozhodl a na tom trvám, děkuji".
Pro úplnost musím napsat, že oba školníci nemají běžně fungující rodiny. Jeden ze rozvedený s dospělými dětmi, druhý bezdětný před rozvodem. Takže se škole věnují, svůj čas nemusí dělit mezi rodinu a práci. Kdyby měli fungující rodiny, tak by tuto práci nemohli dělat nejen z časových důvodů, ale hlavně i z finančních. Protože za necelých 10 tis. a 12 tis.měsíčně by se rodina zajistit dost dobře nedala. Takže já na ně nedám dopustit a snažím se se zástupci jim vytvářet lidské podmínky pro práci. Někdy se zadaří, ale většinou to "nejvyšší" okomentuje tím, že lidé by si měli vážit práce, vždyť nezaměstnanost je veliká.
A ještě jednu poznámku k Vašemu školníkovi. Abyste byla úspěšná v jeho zlepšení pracovní morálky, tak musíte mít součinnost s vedením školy. Bez nich neuděláte nic. Ředitel/ka je jeho zaměstnavatel, takže to by měl být ten člověk, který mu předloží pracovní náplň, kdo za vaší účasti s ním probere nedostatky v práci, kdo mu dá podepsat zápis o porušení pracovní kázně. To je hodně podstatné!!! :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 373
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: Neplnění pracovních povinností

Příspěvekod refi » pát 19. úno 2010 8:45:30

je to přesně tak, jak to píše dahab - školník či údržbář musí s tou školou v podstatě žít, je to jeho druhý domov. pokud nemá ke škole vztah a dělá, jen co se mu řekne, není to ten správný člověk a nejspíš ani v budoucnu nebude. dobrého školníka prostě člověk pozná hned, jak se chopí práce, protože je schopen přemýšlet a nedá mu to, dokud problém nevyřeší. většinou jsou to takoví ti kutilové, co umí skoro všechno a práce je opravdu baví! a něco takového se bohužel do pracovní náplně či smlouvy stejně nedá napsat, takže pak už záleží jen na konkrétní osobnosti. být ředitelem a mít školníka, jak píše kožíšek, šlapala bych mu na paty tak, aby co nejdříve školu opustil, samozřejmě všechno slušně a v mezích zákona. takový člověk totiž škole může přidělat spoustu dalších výdajů právě tím, že něco neudržuje včas a pak se to musí koupit nové, nebo naopak se mu nechce s něčím spravovat, tak řekne, že to nejde a jde to koupit nové.
když tu mou úvahu uzavřu, tak jednoduše větou, že DOBRÝ ŠKOLNÍK-ÚDRŽBÁŘ JE PRO ŠKOLU OPRAVDU VÝHRA!! :thumbs up:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava


Zpět na Pracovní smlouvy, dohody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků