exekuce - nový zaměstnanec

doba určitá, neurčitá, zkušební doba, kratší pracovní doba, nepravidelná pracovní doba

exekuce - nový zaměstnanec

Příspěvekod Ditta » stř 30. led 2019 12:32:29

Nemám žádnou zkušenost s exekucemi.
Co vše musím udělat, pokud nastoupí zaměstnanec, který má v zápočtovém listu uvedeny nepřednostní exekuce - celkem 6. Datumově nejsou seřazeny po sobě, tak vůbec netuším na kterou mám srážet. A částky které jsou u každé exekuce mám zadávat do programu z toho zápočtového listu?
Mám volat do minulého zaměstnání na kterou exekuci sráželi a jaké je jejich pořadí? Sdělí mi to? Nebo mám kontaktovat exekutory a ptát se jich? Oni vědí jak jdou za sebou v pořadí?
Jaké mám všechny povinnosti?
Moc moc díky!
Ditta
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 12. kvě 2017 18:31:40

Re: exekuce - nový zaměstnanec

Příspěvekod witty » stř 30. led 2019 16:12:05

Já osobně bych začala u těch exekutorů.
Když jim řeknete, že vám nastoupil nový zaměstnanec a číslo exekuce, tak vám podají info - pro vás je podstatné, kdy byla exekuce doručena prvnímu plátci mzdy (někdy v minulosti), podle tohoto data se určí pořadí srážení. Časem vám pošlou výkon rozhodnutí poštou/datovkou. Částky jsou nevyzpytatelné, k původním většinou přibývají úroky, řiďte se částkou uvedenou na výkonu rozhodnutí a stejně si před úplným splacením ověřte zbytek dluhu.
Exekutorům volám častěji než bych chtěla a domluva je vždy dobrá.
Vy byste měla srazit co lze, případně deponovat, pokud je v exekuci uvedeno, že máte čekat na právní moc apod.
Pravděpodobně po vás budou exekutoři chtít informace o platu "povinného", kolikátá v pořadí je jejich exekuce a v jaké výši jsou exekuce v pořadí před tou jejich. Mají na takové info právo.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: exekuce - nový zaměstnanec

Příspěvekod Ditta » čtv 31. led 2019 14:35:56

Witty, moc díky!
A ještě se chci zeptat. Zaměstnankyně si odebírá obědy, které strháváme z platu (řešeno dohodou o srážkách z platu - na obědy). Můžu jí to strhávat, když má nepřednostní exekuce?
A kontaktovala jsme předešlého zaměstnavatele a ten mi sdělit na kterou exekuci srážel, můžu to brát na 100% že to mají v pořádku a na ni také strhávat, nebo mám ještě kontaktovat toho exekutora?
Děkuji.
Ditta
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 12. kvě 2017 18:31:40

Re: exekuce - nový zaměstnanec

Příspěvekod witty » pát 01. úno 2019 9:00:11

Za obědy srážím také, i když mám nejasný pocit, že by se to nemělo (možná někdo zkušenější poradí).
Informace od předchozího zaměstnavatele bych na 100% nebrala. Nemáte jistotu, že to vyhodnotili správně a za srážky u vás jste zodpovědná Vy. Radši obvolejte ty dobré duše v exekutorských kancelářích...
Předchozí zaměstnavatel by měl exekutory informovat, že zaměstnanec u nich skončil a pokud ví, i kam nastupuje. Jenže mnohdy to neví, takže exekutor zjistí nového zaměstnavatele ze svých zdrojů (tipuju na registr pojištěnců) až nějakou dobu po nástupu. Myslím, že exekutoři budou rádi za info, že ten člověk dělá u vás. Já se s nimi vždycky domluvím v pohodě.

Tip pro dlužníka:
srážky zasílané exekutorovi se většinou použijí předně na umoření úroků, ale původni dluh (jistina) jako takový zůstává nesplácen a generují se z něj další a další úroky. Mám zkušenost, že jsem volala na ExÚ ohledně přesného zůstatku dluhu kvůli poslední splátce - dluh byl zpočátku cca 70 tisíc a zbývalo pár tisíc ke splacení - a jejich účetní mi řekla, že aktuální stav je ještě 20 tisíc (to jsem šla do kolen) a vysvětlila mi ten jejich systém splácení. Její rada: dlužník napíše žádost exekutorovi, aby splátky byly předně zaúčtovány na jistinu. To je ten původní dluh, který se úročí, dokud není splacen. Čili splátkami se umoří jistina a z již vzniklých úroků se další úroky nepočítají.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: exekuce - nový zaměstnanec

Příspěvekod Ditta » pon 04. úno 2019 13:36:02

Witty díky za info, to je dobré vědět!
Na Vaší radu jsem obeslala datovkama všechny exekutory že paní u nás pracuje. Kontakt jsem na ně našla z toho prvního trojčíslí, to mi moc pomohlo, protože jsem se s nimi mohla zkontaktovat. Dozvěděla jsem se kdo to dělá a adresy. Z šesti mi už čtyři odpověděli.
Já jim teď zase musím napsat v jakém jsou pořadí? Nebo už jim nic psát nemusím?
A když má paní 2 děti a přítele ve společný domácnosti, tak se i ten přítel počítá do té nezabavitelné částky?
A ještě ohledně slevy na dani. Paní má holčičky na sebe. Takže potřebuji ještě čestné prohlášení od přítele (jejich otce) že neuplatňuje slevu na děti?
Díky!
Ditta
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 12. kvě 2017 18:31:40

Re: exekuce - nový zaměstnanec

Příspěvekod Ditta » pon 04. úno 2019 18:49:06

Právě jsem se dočetla, že mám jako plátce oznamovací povinnost vůči soudu, že k nám nastoupil zaměstnanec s exekucemi - neprodleně. Tak to už jsem sakra prošvihla! Na jaký soud a kam to zjistím z těch rozhodnutí co mi dnes zaslali datovkama ti exekutoři? Když jednám s exekutory tak nechápu proč mám psát ještě na ten soud? Hlásit mám neprodleně, ale až z těch rozhodnutí poznám jaký soud kde rozhodl ne? Pokud má 6 exekucí, mám psát na 6 soudů? Fakt tomu nerozumím :?
Moc díky za rady!
Ditta
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 12. kvě 2017 18:31:40

Re: exekuce - nový zaměstnanec

Příspěvekod refi » úte 05. úno 2019 18:12:10

no tak to je mi novinka, kde jste k té informaci přišla?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: exekuce - nový zaměstnanec

Příspěvekod witty » stř 06. úno 2019 8:35:42

Ditta: pokud po vás exekutor nechce informace, tak nic nepište. Většinou žádost o informace chodí zároveň s exekučním příkazem nebo někdy ještě dříve. Někdy vůbec.
Až budete mít v ruce příkazy, tak v nich hledejte údaj Datum doručení prvnímu plátci. To je rozhodující pro pořadí srážení. Pokud tam tento údaj nenajdete, tak jste ten první plátce vy a datum je den, kdy byl příkaz doručen vám. Rozlišujte přednostní a nepřednostní exekuce.

Nevím v jakém pracujete programu, já to mám ve Vemě jednoduché, automaticky vyhodnotí podle zadaného data pořadí exekucí. V případě, že časem přijde exekuce s dřívějším datem doručení prvnímu plátci, mění se pořadí, původně srážená pohledávka se posune na druhé místo a musí čekat na vyřízení té starší exekuce.
Ještě si dávejte pozor, aby mezi exekucemi nebylo tzv. Přikázání jiné peněžité pohledávky - týká se srážek z daňového bonusu.
Budete mít vůbec co srážet, když má paní dvě děti a vyšší nezabavitelnou částku? Přítele si podle mě započítat nemůže (není to osoba, ke které má vyživovací povinnost).

O hlášení na soud jsem nic neslyšela a nedělám. Snad mě nezavřou.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: exekuce - nový zaměstnanec

Příspěvekod Ditta » stř 06. úno 2019 12:49:15

četla jsem to ve Mzdové praxi a ještě třeba tady: https://www.vyplata.cz/vyplatamzdy/vyko ... odnuti.php
přímo se uvádí:
[b]Plátce mzdy má také zákonem uloženu oznamovací povinnost vůči soudu, který výkon rozhodnutí nařídil, a to v těchto případech:
•Zjistí-li, že u něj nastoupil povinný jako nový zaměstnanec do práce, musí to plátce mzdy oznámit soudu bez odkladu.
•Do jednoho týdne musí plátce mzdy soudu oznámit, že u něj přestal povinný pracovat. Zároveň soudu zašle vyúčtování všech srážek, které provedl a vyplatil oprávněnému (resp. jednotlivým oprávněným) a oznámí soudu, pro které pohledávky byl výkon nařízen a jaké mají tyto pohledávky pořadí.[/b]


Tak co?
Vy to neděláte? Mě přijde divný psát soudu, když komunikuju s exekutorem!? Mám jim tedy napsat?
Ditta
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 12. kvě 2017 18:31:40

Re: exekuce - nový zaměstnanec

Příspěvekod Ditta » stř 06. úno 2019 13:25:48

Takže exekuce dle pořadí:
1. zaslali pouze usnesení
2. zaslali usnesení + žádost o součinnost
3. zaslali pouze usnesení
4. zaslali usnesení + ex. příkaz k provedení ex. přikázáním jiné peněžité pohledávky
5. zaslali pouze usnesení
6. zatím se mi neozvali

Znamená to tedy, že pouze té druhé exekuci odpovídám na tu součinnost a jiným psát nemusím, ani v jakém jsou pořadí?
A co s tou 4 exekucí? Na ni srážím ten bonus? Když bude bonus, tak pošlu běžnou srážku na prvního v pořadí a pouze bonus na tohohle čtvrtého v pořadí?
A jak to dám do programu? Mám AVENSIO.
Díky!
Ditta
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 12. kvě 2017 18:31:40

Re: exekuce - nový zaměstnanec

Příspěvekod witty » stř 06. úno 2019 13:57:11

Ditta píše:četla jsem to ve Mzdové praxi a ještě třeba tady: https://www.vyplata.cz/vyplatamzdy/vyko ... odnuti.php
přímo se uvádí:
[b]Plátce mzdy má také zákonem uloženu oznamovací povinnost vůči soudu, který výkon rozhodnutí nařídil, a to v těchto případech:
•Zjistí-li, že u něj nastoupil povinný jako nový zaměstnanec do práce, musí to plátce mzdy oznámit soudu bez odkladu.
•Do jednoho týdne musí plátce mzdy soudu oznámit, že u něj přestal povinný pracovat. Zároveň soudu zašle vyúčtování všech srážek, které provedl a vyplatil oprávněnému (resp. jednotlivým oprávněným) a oznámí soudu, pro které pohledávky byl výkon nařízen a jaké mají tyto pohledávky pořadí.[/b]


Tak co?
Vy to neděláte? Mě přijde divný psát soudu, když komunikuju s exekutorem!? Mám jim tedy napsat?


Tohle je ještě psáno v době, kdy exekuce vyřizovaly přímo soudy, dneska zmocňují exekutora a vše jde přes něj. Takže si slovo "soud" přepište na exekutorský úřad. Dřív se srážky zasílaly rovnou tomu oprávněnému (komu zaměstnanec dlužil) a soudy neměly informaci, kolik bylo reálně zaplaceno - proto bylo třeba posílat vyúčtování provedených srážek v případě rozvázání pracovního poměru před splacením.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: exekuce - nový zaměstnanec

Příspěvekod witty » stř 06. úno 2019 14:03:11

Informace poskytnete tomu, kdo o ně žádal, takže exekutorovi 2.

Se zadáním do Avensia vám bude muset poradit někdo zasvěcený. Doufejte, že pořadí za vás vyřeší software, ale bude to tak, jak píšete, pokud jsou všechny pohledávky nepřednostní. Když si nejste úplně jistá, nebo rozhodnutí nenabylo právní moci, tak sražte co můžete a peníze deponujte/neodesílejte do té doby, než bude jasno ohledně pořadí a právní moci.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: exekuce - nový zaměstnanec

Příspěvekod Ditta » stř 06. úno 2019 21:19:37

Witty moc díky! Jste zlatá!
Ditta
Ditta
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 12. kvě 2017 18:31:40

Re: exekuce - nový zaměstnanec

Příspěvekod Ditta » pát 08. úno 2019 7:34:05

Witty!
Musím Vám ještě jednou moc poděkovat. Dělala jsem už výplaty, už jsem tisknula sestavy a pak jsem četla Vaši odpověď a nejprve jsem si myslela, že mluvíme o ročním bonusu. Takže jsem si říkala, to bude až zadlouho. Až když jsem uviděla v daních ten bonus u té zaměstnankyně, tak mi to pořádně došlo! A ještě na poslední chvíli jsem to zachránila! Doufám! V Avensiu se ta pohledávka s bonusem dává jako exekuce dohodou a každý měsíc budu muset ručně dopisovat částku toho bonusu! Když chce exekutor ten bonus musí být vždy vystavena exekuce přikázáním na jinou pohledávku? Já, abych ji odesílala správnému a někde u jiných jsem se nepřekoukla (myslím v běžných rozhodnutích!)
Děkuji ještě jednou!
D.
Ditta
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 12. kvě 2017 18:31:40

Re: exekuce - nový zaměstnanec

Příspěvekod JitkaMan » úte 12. úno 2019 11:35:20

Protože mám program, který mi to bohužel nespočítá sám a taky jsem to nikdy nedělala a mám u jednoho zaměstnance dvě nepřednostní exekuce, nevíte náhodou jakým způsobem se platí ty dvě exekuce? Částku, která jde zabavit, tu už jsem si spočítala, ale jakým způsobem se rozdělí na ty dvě exekuce, jestli se platí celá jen ta první nebo část i na tu druhou?
JitkaMan
 
Příspěvky: 179
Registrován: úte 01. pro 2015 14:48:35

Další

Zpět na Pracovní smlouvy, dohody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků