učitelé - doba určitá - prázdniny

doba určitá, neurčitá, zkušební doba, kratší pracovní doba, nepravidelná pracovní doba

učitelé - doba určitá - prázdniny

Příspěvekod refi » pát 06. úno 2009 12:56:05

zajímalo by mě, jak zaměstnáváte učitele (nedůchodce), když s nimi chcete sepsat pracovní smlouvu na dobu určitou. jestli do 30.6., nebo do 31.7., nebo do 31.8.. v prvním případě nám nadává úřad práce, že jim tam chodí na prázdniny učitelé. druhý termín mi přijde užitečný jen v případě, že ho druhá škola zaměstná od 1.8.
a smlouva do 31.8., u které se neuvažuje o prodloužení na další období mi přijde jako nesmysl, akorát že naše paní ředitelka asi před třemi lety byla právě takto instruovaná na nějaké poradě ředitelů, kde si stěžoval úřad práce na to, že jim chodí učitelé na prázdniny na pracák.
jak to děláte vy?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: učitelé - doba určitá - prázdniny

Příspěvekod Marek » pon 09. úno 2009 12:40:16

Ahoj, u nás běžně sepisujeme smlouvy do 30. 6., případně 27.6. apod., jelikož zákoník práce dává v této věci smluvní volnost. Pokud pak smlouvu prodlužujeme na neurčito nebo o další rok, pak zpravidla rovnou přes prázndniny. Neplníme tak fronty na ÚP a i vůči lidem je to férovější. 8-)
Marek
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 09. úno 2009 12:35:39

Re: učitelé - doba určitá - prázdniny

Příspěvekod refi » pon 09. úno 2009 12:48:58

Marek píše:Ahoj, u nás běžně sepisujeme smlouvy do 30. 6., případně 27.6. apod., jelikož zákoník práce dává v této věci smluvní volnost. Pokud pak smlouvu prodlužujeme na neurčito nebo o další rok, pak zpravidla rovnou přes prázndniny. Neplníme tak fronty na ÚP a i vůči lidem je to férovější. 8-)


taky jsem pro, aby zaměstnanci měli smlouvy přes prázdniny, ale přece jen - limity jsou limity. na druhé straně, když teda ukončíte s někým pracovní poměr k 30.6. a už ho nebudete potřebovat, stejně ho nikdo přes prázdniny nezaměstná (ve školství) a na pracák půjde. a to je právě to, co nám vyčetli na poradě ředitelů - že ho máme propustit nejlépe k 31.7., tzn. neproplácet nevyčerpanou dovolenou v červnu, ale nechat mu ji vybrat v červenci a tím pádem ho i ukončit k 31.7.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: učitelé - doba určitá - prázdniny

Příspěvekod wlcice » úte 03. bře 2009 14:23:42

Také my děláme smlouvy na dobu určitou do 30.6., pak prodlužujeme "bez přerušení" buď o jeden rok nebo na dobu neurčitou.
Pokud mi je známo, žádný předpis neurčuje, že by smlouva na dobu určitou u učitelů musela být i do prázdnin. Myslím si, že v případě pokynů ředitelům (i u nás jsme podobné rady dostali), plynou spíše z obavy, aby nebyly smlouvy na dobu určitou opakovaně po několik let uzavírány pouze na dobu září-červen. Ale toto je už nyní ošetřeno v ZP, takže by k tomu mělo docházet jen vyjímečně například u neaprobovaných.
wlcice
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 03. bře 2009 14:10:50

Re: učitelé - doba určitá - prázdniny

Příspěvekod Masovka » úte 03. bře 2009 14:56:29

Smlouvy na pracovní poměr na dobu určitou by se měli uzavírat do 31.7., protože pokud zaměstnance potřebujete na školní rok, tak mu vždy vzniká nárok cca na 1/2 dovolené ze 40 prac.dní, který si v červenci může pohodlně vyčerpat. Jinak letošní rok už by všichni učitelé měli mít pracovní smlouvy na dobu neurčitou i ti v tzv. druhém (dříve vedlejším) pracovním poměru, kromě starobních důchodců. Vyplývá to ze Zákoníku práce. Zákaz řetezení pracovních poměrů na dobu určitou se dříve týkal pracovních poměrů na hlavní pracovní poměrů, teprve při poslední novele Zákoníku práce se to vztáhlo na všechny pracovní poměry. Takže i náš pan ředitel bude letos důkladně zvažovat, koho dále zaměstná.
Masovka
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 03. bře 2009 14:17:30

Re: učitelé - doba určitá - prázdniny

Příspěvekod Marika » stř 04. bře 2009 9:28:44

pro Masovku: nevím jestli mi něco neuniklo, jak je to myšleno, že všichni učitelé by měli mít PS na dobu neurčitou.Díky moc za odpověď.Marika
Marika
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 03. bře 2009 9:25:26

Re: učitelé - doba určitá - prázdniny

Příspěvekod ega » stř 04. bře 2009 10:33:30

Marika píše:pro Masovku: nevím jestli mi něco neuniklo, jak je to myšleno, že všichni učitelé by měli mít PS na dobu neurčitou.Díky moc za odpověď.Marika

Ahojky, taky jsem se nově zaregistrovala a musím zareagovat na tuto zprávičku od Masovky - myslím, že ona má na mysli jen "své" učitele, které mají na dobu neurčitou už opakovaně po dobu těch dvou let. U nás, kde se to střídá (jsme ZUŠ) a noví přichází každého půl roku, stále uzavírám a k 30.6. ukončuji. Jen pár vyvolených zůstane na dobu neurčitou... Lehce přeháním, ale v podstatě je to tak. A žádný předpis, natož zákon, to nyní nezakazuje. Jak je uvedeno v předchozích příspěvcích, po dobu dvou let můžete ukončovat pracovní smlouvy k jakémukoli datu. Morální stránka věci je něco jiného :) . Studuju druhým rokem Univerzitu Komenského, obor Rozvoj lidských zdrojů a na téma pracovních smluv na dobu určitou a neurčitou (hlavně ve školství) se chystám psát bakalářskou práci. I proto budu na tomto fóru často. Mějte se a nashle.
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: učitelé - doba určitá - prázdniny

Příspěvekod refi » stř 04. bře 2009 11:08:56

u pracovních poměrů na dobu určitou se sice sledují dva roky, ale s výjimkou zástupů a starobních důchodců. u starobních důchodců je asi vše jasné, ale když přijmu někoho na zástup třeba za rodičovskou dovolenou, může být zaměstnán na dobu určitou třeba i tři roky (viz ZP par. 39, odst. 3b - z důvodu náhrady dočasně nepřítomného zaměstnance na dobu překážek v práci na straně zaměstnance). Znamená to tedy v praxi, že se mu tato tříletá doba určitá nezapočítává vůbec a potom, co se původní zaměstnankyně vrátí z rodičovské, můžu tohoto zastupujícího zaměstnance zaměstnat ještě zase na dva roky, aniž by někoho zastupoval? Chápu to správně?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: učitelé - doba určitá - prázdniny

Příspěvekod ega » stř 04. bře 2009 14:38:18

refi píše:u pracovních poměrů na dobu určitou se sice sledují dva roky, ale s výjimkou zástupů a starobních důchodců. u starobních důchodců je asi vše jasné, ale když přijmu někoho na zástup třeba za rodičovskou dovolenou, může být zaměstnán na dobu určitou třeba i tři roky (viz ZP par. 39, odst. 3b - z důvodu náhrady dočasně nepřítomného zaměstnance na dobu překážek v práci na straně zaměstnance). Znamená to tedy v praxi, že se mu tato tříletá doba určitá nezapočítává vůbec a potom, co se původní zaměstnankyně vrátí z rodičovské, můžu tohoto zastupujícího zaměstnance zaměstnat ještě zase na dva roky, aniž by někoho zastupoval? Chápu to správně?


Myslím, že ano, taky to tak chápu a mám ve škole takový případ. Vlastně už dva.
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: učitelé - doba určitá - prázdniny

Příspěvekod refi » stř 04. bře 2009 14:47:14

z toho mi mimo jiné ale taky vyplývá, že můžu někoho zaměstnat na dobu určitou třeba i po dobu deseti let, když bude stále na zástup za někoho? a to se taky nebavím o morálce takového jednání ;)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: učitelé - doba určitá - prázdniny

Příspěvekod quendery » čtv 16. dub 2009 13:09:06

Zdravím, tedy přítelkyně, já zírám. U nás na zušce máme na dobu určitou jen důchodce nebo zástupy za MD, či dlouhodobou nemoc. Jinak všichni ostatní jsou na dobu neurčitou. Je fakt, že s financemi je to někdy tak akorát, ale nikdy by mne nenapadlo, že by ředitel pustil učitele, který je u nás třeba 7 let na prázdniny. Asi by mi to nepřipadalo moc fér. :!: :?:
quendery
 
Příspěvky: 104
Registrován: čtv 05. bře 2009 13:01:04

Re: učitelé - doba určitá - prázdniny

Příspěvekod Masovka » stř 10. čer 2009 14:27:23

Dobrý den, všechny pozdravuji, odpovídám, jak je to myšleno, že všichni učitelé by měli mít v pracovním poměru pracovní smlouvu na dobu neurčitou.

Zásadní změna zákoníku práce byla schválena od 1.1.2007, k době před tímto datem se k podmínce 2 roky a dost nepříhlíží, takže se to počítá od prvního prodloužení tj. od 30.6. nebo 31.7., dva roky - 30.6.2008 - 1 rok - 30.6.2009 - 2 rok : :evil: nyní tedy nastává doba na prodloužení pracovních poměrů na dobu neurčitou, buď písemným dodatkem, nebo se souhlasem zaměstnavatele.
Na stránkách PaedDr. Jana Mikáče z Brna - www.janmikac.cz - v sekci dotazy k pracovnímu poměru - jsem našla dotaz č. 16 - cituji"
nad dobu 2 roky lze uzavírat pracovní poměry z VÁŽNÝCH PROVOZNÍCH DŮVODŮ - § 39, odst. 4 ...... a to z vážných provozních důvodů, které spočívají v tom, že nelze předem určit, kolik žáků se přihlásí na výuku......
Ještě to budeme s panem ředitel řešit, moc se nám nechce při dnešních turbulencích v limitu mzdových prostředků všechny pracovní poměry proměnit na dobu neurčitou.
Přeji všem poklidný konec školního roku.
:rofl:
Masovka
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 03. bře 2009 14:17:30


Zpět na Pracovní smlouvy, dohody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron