Dohody o pracovní činnosti.

doba určitá, neurčitá, zkušební doba, kratší pracovní doba, nepravidelná pracovní doba

Dohody o pracovní činnosti.

Příspěvekod Marsa » pon 23. lis 2009 11:29:26

Prosím o radu! KDyž má pracovník u jedné organizace více DPČ, sčítají se odpracované hodiny do poloviny úvazku za každou dohodu nebo dohromady jako u DPP? V ZP to není jednoznačné jako u DPP, děkuji, Marsa
Marsa
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 23. lis 2009 11:16:27

Re: Dohody o pracovní činnosti.

Příspěvekod refi » úte 24. lis 2009 10:54:46

jednoznačně to tam opravdu napsáno není, nicméně aby měl limit logiku, tak by se dohody u jednoho zaměstnavatele měly sčítat, stejně jako je u to u dpp. zaměstnanec jich může mít kolik chce u různých zaměstnavatelů, ale u každého musí dodržet limit 150 hodin. u dpč bych to viděla stejně, může jich mít kolik chce, ale limit poloviny týdenní pracovní doby musí u každého jednoho zaměstnavatele dodržet. ale to je můj výklad, když tak zkuste ještě pohledat v nějaké diskuzi na netu :)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Dohody o pracovní činnosti.

Příspěvekod hanna » úte 24. lis 2009 13:05:41

refi, hledat v nějakém zákoně logiku a hlavně ji najít, by byl zázrak. ZP o žádném "sčítacím" limitu u zaměstnavatele nemluví, říká jen nepřekročit v průměru polovinu stanovené týdenní prac. doby (§76 ZP), mluví o DPČ v jednotném čísle a počet zaměstnavatelů nedefinuje. Můj názor tedy je, že co není zakázáno, je dovoleno. Dokonce jsem to slyšela i na nějakém školení k ZP (ale nemohu upřesnit kdy, takže jako bych nic neřekla). Moje otázka tedy zní: Kde je napsáno (v kterém zákoně), že nemohu mít u jednoho zaměstnavatele víc DPČ, které v souhrnu přesahují polovinu stanovené týdenní prac. doby? Který zákon poruším když mám 3 DPČ u jednoho zaměstnavatele a každá je na 10 hod. týdně? Možná není moje úvaha správná, ale kde najdu oporu v zákoně? Díky za vaše vyjádření. hanna
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: Dohody o pracovní činnosti.

Příspěvekod refi » úte 24. lis 2009 16:16:43

hanna> oporu v zákoně jsem nenašla, právě proto, že je zp tak nejednoznačný, lze si to opravdu vysvětlit oběma způsoby. a který je správný ukáže až případná kontrola, nicméně za 15 let, co dělám mzdy, jsem na tohle nikdy kontrolu neměla, ani úřad práce ani ossz, prostě nikdo. takže si myslím, že každý to má tak, jak si zákon vyloží ;)

na druhou stranu je v zp psáno, že jde o polovinu týdenní pracovní doby posuzované v celém rozsahu, na kterou byla dohoda uzavřena, max na 52 týdnů. vzpomínám si, že když byl syn na brigádě, sepsali s ním smlouvu od července do prosince, přitom pracoval 8 hodin denně celé dva měsíce, tedy červenec a srpen a pak už tam nechodil až do prosince vůbec. tím docílili, že i když pracoval 8 hodin denně, nepřesáhl v průměru v sepsaném období polovinu pracovní doby. takže zacházet se s tím dá opravdu různě :)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Dohody o pracovní činnosti.

Příspěvekod Marsa » úte 01. pro 2009 12:35:52

Děkuji za vaše názory, pomohlo mi to. Ještě se zeptám na školení Ing. Hájka, to jsem zvědavá jak to vysvětlí. Díky, marsa
Marsa
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 23. lis 2009 11:16:27


Zpět na Pracovní smlouvy, dohody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků