podání výpovědi zaměstnancem v době pracovní neschopnosti

doba určitá, neurčitá, zkušební doba, kratší pracovní doba, nepravidelná pracovní doba

podání výpovědi zaměstnancem v době pracovní neschopnosti

Příspěvekod Sonia » ned 26. čer 2016 12:05:53

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu. Jsem v těžké životní situaci. V práci jsem byla pod velkým tlakem a vzhledem k mým psychickým nemocem, které jsem do té doby výborně zvládala, jsem skončila na neschopence a na psychiatrii. Jsem doma od března, tedy střídavě s nemocnicí a po dlouhém přemlouvání doktorů a terapeutů jsem pochopila, že opravdu jsem na tom špatně kvůli práci a i když jsem si doslova vydupala, abych do práce mohla začít chodit o vycházkách postupně, tak samozřejmě došlo k tomu, že jsem se složila a došlo mi, že v tomto stresu dělat nemůžu. Jsou tam celkově špatné "kulisy" na pracovišti, velké čachry s penězi. Momentálně jsem vlastně na neschopence, dostávám nemocenskou 8000Kč a musím žít s expřítelem, který mě živí, protože nám v práci tvrdili celou dobu, že máme mzdy upravené tak, abychom na tom byli dobře, kdybysme byli marod, na mateřské, žádali o hypotéku apod. Ale vlastně jsem až teď zjistila, že mám 16000,- hrubého a 8500,- na dohodu o provedení práce. Tedy 21000,- čistého. Ve skutečnosti dostávám 13000,- + 3000,- jako bonus - pouze pokud jsem v práci, pokud jsem právě třeba nemocná, tak ty 3000,- nedostanu. Zbytek jde do jakési kasičky, z které nám šéfové nabídli, že kdybychom potřebovali půjčit peníze, tak to bude z tohoto, a na konci roku nám z toho vyplatí prémie, což by dělalo víc jak 60tisíc korun. Prémie jsme dostali 20tisíc. No a já zjistila, že nemocenskou mi tedy vypočítají ne z 21000,- čistého, ale z těch 13000,- čistého (tedy 16000,- hrubého).... Jinak "kulisy" byly takové, že práce bylo tolik, že mě v tom nechali, nesehnali mi nikoho k sobě, prý se lidem dělat nechce a já jsem se vlastně po 2měsících strašlivého stresu zhroutila, že mě museli převézt rychlou na kapačky do nemocnice. To jen na vysvětlenou...

A teď tedy prosba o radu. Už jsem jim 2x řekla, že se do práce nevrátím, v září začíná sezóna, tak jsem řekla, že i když mi doktoři řekli, že nic sdělovat nemusím, protože doma můžu být i rok, tak že by mi to přišlo nefér, tak jsem jim už v květnu oznámila, že tedy do práce se nevrátím, že si budu hledat jinou práci a po ukončení neschopenky nastoupím jinam. Doktorka mi nechce neschopenku ukončit, pokud se nedám psychicky dohromady a nenajdu si jiné zaměstnání, protože mi řekla, že jí stačilo v jakém stavu jsem byla po 2dnech, kdy jsem tam byla o vycházkách a opět se složila, takže prý bych stejně skončila na psychiatrii. Šéfové na mě nyní zkoušejí citové "praktiky", jak jsem součást jejich pracovní rodiny, že o mě přijít nechtějí, řekla jsem NE. Tak nyní zkoušejí, že vymysleli, že mě přeřadí na jinou práci, kde nebudu v tom stresu. Jenže firma je na tom tak, že papíry, které dávám dohromady pro účetní zaberou maximálně 1 pracovní den v měsíci, takže to, že mi řekli, že bych dělala jen toto je blbost, protože to nepokryje 9h, které pracujeme a znamenalo by to, že by mě poslali pomáhat opět do stresového prostředí. Nyní jsem to měla tak, že jsem papírování dělala ke své práci a tak vím, kolik to zabere času. Před pár dny jsem opět sdělila NE, nevrátím se....pořád nechápou.

Včera jsem odeslala email, v kterém jsem znovu upřesnila vše, co jsem už psala, že tedy nechci nastoupit, konec, děkuji... a dočetla jsem se, že můžu dát už teď výpověď. Tak se ptám, jak to vlastně je. Pokud ji dám zítra, začne mi běžet lhůta 2měsíce, pokud podám výpověď s 2měsíční lhůtou. Tedy 31.8.2016 mi skončí pracovní poměr. Ale já pravděpodobně budu na neschopence třeba ještě v září, takže jak to potom je? To jsem v ochranné lhůtě a pracovní poměr tedy skončí až v den kdy ukončím neschopenku? Pak se teprve rozváže pracovní smlouva? Nebo to budu mít někde vedené jako že jsem ukončila smlouvu 31.8.2016 a pak jsem byla třeba 2měsíce marod? Nebo co když se stane apodaří se mi najít práci a mohla bych nastoupit třeba v půlce srpna a vlastně bych nemohla. Je třeba možné podat výpoveď s tím, že pracovní smlouva skončí v den ukončení neschopenky? Nebo jak to udělat nejlépe. Bojím se, že tímto krokem bych aspoň dala jasně najevo, že KONEC, aspoň by to pochopili, ale zase se právě bojím, aby nezačali zkoušet nějaké čachry s tím, že musím skončit hned apod. Hledala jsem v zákoníku, ale nejsem z toho moc chytrá.
Nemohl byste mi prosím někdo poradit, jak z této situace vybruslit pokud možno bez problémů a se ctí?
Předem moc děkuji, pokud jste dočetli až sem, jsem opravdu zoufalá už jen ze své životní situace a ještě řešit toto, ale i doktoři řekli, že pokud se vrátím, tak se do několika dnů sejdeme na lůžkovém, protože je tam opravdu taková atmosféra, ve které i holky, které jsou psychicky v pořádku, říkají, že mají žaludeční problémy a jsou vynervované...
MOC DĚKUJI za radu...
Sonia
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 26. čer 2016 11:37:57

Re: podání výpovědi zaměstnancem v době pracovní neschopnosti

Příspěvekod Sonia » ned 26. čer 2016 15:05:23

Napadla mě výpověď touto formou, tak jestli někdo víte, prosím o radu, zda je to možné takto formulovat.
Moc vám všem děkuji :?
Zaměstnanec ..............................
žádá zaměstnavatele
zaměstnavatel ........................
o rozvázání pracovního poměru s dvou měsíční výpovědní lhůtou:
I.
Zaměstnanec žádá o skončení pracovního poměru vzniklého na základě pracovní smlouvy. Pracovní poměr by měl být tedy ukončen ke dni 31.8.2016. Vzhledem k trvání dlouhodobé pracovní neschopnosti a ochranné lhůtě, bude přesný datum ukončení pracovního poměru znám v den ukončení pracovní neschopnosti.

II.
Zaměstnanec prosí o schválení této žádosti a o potvrzení této Žádosti o rozvázání pracovního poměru písemně.

III.
Tato dohoda byla zpracována ve dvou vyhotoveních. Jedno vyhotovení převzal zaměstnavatel a jedno zaměstnanec. Toto dokazují svými vlastnoručními podpisy.
Sonia
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 26. čer 2016 11:37:57

Re: podání výpovědi zaměstnancem v době pracovní neschopnosti

Příspěvekod witty » pon 27. čer 2016 8:11:01

Výpověď můžete dát teď do konce června, pracovní poměr skončí 31.8.2016. Pokud budete i nadále v pracovní neschopnosti, nic se neděje, nemocenskou budete brát stejnou. Nemocenská není podmíněna trváním pracovního poměru, marodit můžete skutečně až rok, skončení zaměstnání výplatu dávek neovlivní.
Při výpovědi nelze vázat konec prac.poměru na nějakou další podmínku, na konec neschopenky. Ta dvouměsíční lhůta je pevně daná. Kdybyste našla nějakou jinou práci před skončením výpovědní doby, tak by možná šlo po dohodě se zaměstnavatelem vzít výpověď zpátky a nahradit jí dohodou o skončení pracovního poměru ke konkrétnímu dni, ale to závisí na souhlasu zaměstnavatele, zda by Vám vyšel vstříc.
vzor výpovědi třeba zde http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/ke ... eni-zdarma
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: podání výpovědi zaměstnancem v době pracovní neschopnosti

Příspěvekod Sonia » pon 27. čer 2016 11:50:17

Děkuji moc za odpověď, toto vše vím, mě ale pořád jde o jedinou věc, když mi pracovní poměr skončí 31.8.2016 a budu doma třeba ještě v říjnu, JAK BUDU VEDENÁ. To jako budu mít v životopise zaměstnaná u XXXX do konce srpna, potom 2měsíce nemocná? Jde i o to, zda ten konečný datum o ukončení pracovního poměru tedy bude až v ten den, kdy ukončím neschopenku, tedy třeba 31.10.2016. Tomu právě nerozumím.
Sonia
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 26. čer 2016 11:37:57

Re: podání výpovědi zaměstnancem v době pracovní neschopnosti

Příspěvekod witty » pon 27. čer 2016 13:45:04

Pro důchod budete mít dobu nemoci po skončení prac.poměru evidovanou jako tzv. náhradní dobu, budete pojištěná.
Zdravotní pojistné při nemocenské platit nemusíte, platí za Vás stát.
Pokud marodíte, na úřad práce také nemusíte.
A co si napíšete do životopisu je Vaše věc, přece nemusíte nikde vysvětlovat, proč pracovní poměry nenavazují. Budete v té době bez zaměstnání. Vedená budete na správě sociálního zabezpečení coby osoba práce neschopná.
Když dáte výpověď, konečné datum bude po uplynutí výpovědní doby bez ohledu na nemoc. Čili po dvou měsících od podání výpovědi = k 31.8., pokud dáte výpověď nyní. Jestliže nemoc bude pokračovat i v září, NIC se pro Vás nemění, lístek na peníze budete dávat přímo na OSSZ, ne zaměstnavateli. Nemocenskou budete dostávat i po konci pracovního poměru.
Jestli se domníváte, že nemoc bude trvat i v září/říjnu a nechcete být bez pracovního poměru, tak výpověď zatím nedávejte.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: podání výpovědi zaměstnancem v době pracovní neschopnosti

Příspěvekod Sonia » pon 27. čer 2016 17:23:45

Strašně MOC DĚKUJI. To je přesně to, co jsem chtěla vědět. Protože hledám novou práci. A pokud bych ten "štempl", že mi končí pracovní poměr měla ke dni, kdy bych ukončila neschopenku, vše by bylo ok. Ale pokud se mi třeba stane v říjnu, že o mě budou mít zájem v nové práci a zeptají se mě "a kdy budete končit v předešlé práci?" a já jím řeknu, že jsem 5 měsíců na neschopence se zádama, tak jako člověk, který sám dělal výběrová řízení musím uznat, že bych o takového člověka ztratila zájem. O to mi celou dobu jde. Takže to tedy raději risknu a budu doufat, že šéfové budou tak loajální a vyjdou mi vstříc, jak tvrdí, že až si najdu práci, kterou budu moci dělat, tak v den kdy ukončím neschopenku mi ukončí pracovní poměr dohodou. Sice je to risk, ale rozhodně lepší toto, než přijít třeba o dobrou práci.
Ještě jednou MOC MOC děkuji, zkoušela jsem několik portálu, kde mě ale chytali za slovo, že píšu dohodou a že motám dvě věci dohromady, šlo mi jen o to, v jaké se vlastně člověk na neschopence ocitá pozici. Sice jsem chtěla mít předchozí práci v sobě tak nějakou uzavřenou, protože se tam pořád snaží vymýšlet nějaké "kraviny", co bych mohla dělat a tak, nechtějí pochopit, že prostě už u nich pracovat nechci. Ale tak tato varianta sice bude riskantní, ale pravděpodobně nejlepší.
DĚKUJI :bye:
Sonia
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 26. čer 2016 11:37:57


Zpět na Pracovní smlouvy, dohody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků