ukončení pracovní neschopnosti a co dál??

doba určitá, neurčitá, zkušební doba, kratší pracovní doba, nepravidelná pracovní doba

ukončení pracovní neschopnosti a co dál??

Příspěvekod refi » úte 31. kvě 2016 20:45:35

milé radilky, ráda bych vás požádala o radu, nápad, diskuzi k níže uvedené situaci, která se stala kolegyni na jedné škole:

zaměstnanec nepedagog měl od loňského března nemocenskou (nepracovní úraz). jeho práce se nějakým způsobem rozdělila a také se řešila dodavatelsky. nicméně v současné době již byl za něj před nedávnem přijat zaměstnanec na dobu určitou po dobu pracovní neschopnosti toho původního.
a teď ten problém:
k dnešnímu dni, tj. 31.5.16 přinesl původní zaměstnanec ukončení pracovní neschopnosti s tím, že mu ji prý ukončila lékařka na základě vyjádření OSSZ. nicméně evidentně schopen práce není a on to i sám deklaruje a proto byl hned poslán na preventivní lékařskou prohlídku k závodní lékařce, kde půjde v pátek. on sám počítá s tím, že mu vystaví papír, že není práce schopen. vedení školy s ním tedy chtělo sepsat dohodu o ukončení pracovního poměru, což odmítl. na OSSZ bylo ověřováno, zda nějaký takový pokyn jeho lékařce vydali a nic o tom nevěděli, na lékařku už se nedovolali.
z toho všeho tak nějak na hony daleko čiší snaha zaměstnance dotlačit zaměstnavatele k výpovědi s odstupným, s čímž se ale docela přepočítal, protože na odstupné nemá nárok. nejedná se ani o pracovní úraz ani o nemoc z povolání.
no a teď by mě docela zajímaly odpovědi na tyto otázky:
- pokud by zůstalo u toho, že má ukončenou nemocenskou, vyčerpá loňskou dovolenou (4 dny) a dostane výpověď dle §52 písm. e), začne mu běžet výpovědní doba od 1.7., takže by měl faktický konec PPV k 31.08.16. co ale s ním po celou dobu, když nemůže práci vykonávat? vztahují se na něj překážky na straně zaměstnavatele?? to mi přijde nelogické, ale nesetkal jste se s tím někdo?
- je možné, aby lékař uschopnil někoho na jeho vlastní žádost, přestože je dále nemocen, je zaměstnanec a nemůže vykonávat svou práci?
- co se zástupem, který byl za něj přijat? k dnešnímu dni mu v podstatě vypršela smlouva na dobu určitou a od zítřka by se měl sepsat dodatek, ale co v něm napsat, když není nic rozhodnuto s původním zaměstnancem?

chjo, to je asi na právníka, ale budu ráda, pokud přispějete aspoň názorem ... děkuji ;)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3369
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: ukončení pracovní neschopnosti a co dál??

Příspěvekod witty » stř 01. čer 2016 8:54:15

Pokud bude zaměstnanec dle závodního lékaře opravdu nezpůsobilý, tak to vidím - jak píšete - na výpověď, lhůta 2 měsíce, konec PP 31.8. bez odstupného. Mezitím překážky na straně zaměstnavatele. Pokud neexistuje možnost převedení na jinou práci.
Je zvláštní, že ten člověk marodil víc než rok a neřešil se třeba částečný invalidní důchod?

Mně se stalo, že naše uklízečka-důchodkyně měla neschopenku (plánovaná operace kloubu na chodidle) a ke konci si ještě zlomila ruku, takže PN se protáhla přes podpůrčí dobu. OSSZ hlásí vyčerpání podpůrčí doby zaměstnavateli a zřejmě i lékaři, protože doktorka ukončila PN přesně posledním dnem podp.doby, ačkoliv uklízečka byla stále neschopná vykonávat práci, byly to asi 4 týdny po úrazu a sundali jí sádru, měla rehabilitovat. Tak jsme se domluvili na neplaceném volnu - jednalo se asi o 2 měsíce. Tehdy jsem zjistila, že podle některých MUDr. je neschopnost k práci závislá ne na zdravotním stavu pacienta, ale na podpůrčí době :-!
witty
 
Příspěvky: 1232
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: ukončení pracovní neschopnosti a co dál??

Příspěvekod refi » stř 01. čer 2016 9:19:14

děkuji witty za reakci. já mám někdy pocit, že lékaři jsou fakt mimoni. anebo já? podpůrčí doba je přece doba, po kterou je poskytováno nemocenské, nicméně pracovní neschopnost pokračuje a proto může trvat i vystavnení lékařem, protože je to omluvenka pro zaměstnavatele. stále by mělo platit, že podpůrčí doba je nejdéle 380 dní a může být dále prodlužována až o dalších 350 dní, pokud je šance, že pak bude zaměstnanec schopen své dřívější práce. případně se začne jednat o invalidním důchodu (což nevím, zda v tomto případě bylo, protože měl ČID už v dávnější minulosti, kdy se léčil z jiné vážné nemoci).

takže ale šlo by opravdu o překážky na straně zaměstnavatele, i když ten na tom nemá žádný podíl?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3369
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: ukončení pracovní neschopnosti a co dál??

Příspěvekod witty » stř 01. čer 2016 10:28:12

Cituji:
V případech vymezených v § 41 odst. 1 ZP je zaměstnavatel povinen převést zaměstnance na jinou práci, to znamená bez ohledu na to, jestli má k tomu vytvořeny podmínky nebo na řešení dané situace má jiný názor, kdy převedení zaměstnance na jinou práci mu způsobí určité potíže apod. Kdyby zaměstnavatel tuto povinnost nesplnil, zaměstnanec by nebyl povinen práci dále vykonávat a jestliže by mu v důsledku toho ušel výdělek, zaměstnavatel by byl povinen mu poskytnout náhradu mzdy nebo platu.
Povinnost převést zaměstnance na jinou práci má zaměstnavatel v případech:
...změny zdravotního stavu zaměstnance, tj. jestliže zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu pozbyl dlouhodobě způsobilost konat dále dosavadní práci ...

je to odsud: http://www.mpsv.cz/ppropo.php?ID=IPB017#V.1.1
(v některých článcích se píše, že panují dohady, zda se jedná o překážku na straně zaměstnavatele, ale snad to mají na MPSV dobře. Osobní zkušenost s takovou situací nemám, také jen "hledám na netu" )
witty
 
Příspěvky: 1232
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: ukončení pracovní neschopnosti a co dál??

Příspěvekod refi » stř 01. čer 2016 12:09:58

jj, děkuji, něco podobného jsem taky našla, logiku v tom sice nevidím, hlavně když si představím, že jsem podnikatel a mám takto řešit nemoci svých zaměstnanců, přestože je tu od toho stát ...

stejně by mě ale zajímalo, jestli může lékař ukončit PN, i když zaměstnanec není schopen a nenavazuje to na nějaký invalidní důchod ...
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3369
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: ukončení pracovní neschopnosti a co dál??

Příspěvekod refi » pát 03. čer 2016 12:37:13

tak jen pro ty, kteří četli počátek příběhu, který může v budoucnu získat nominaci na neverending story, je tady pokračování:

zaměstnanec dnes šel k závodní lékařce pro potvrzení, zda může dále vykonávat práce školníka (podotýkám, že z OSSZ mu posudkový lékař vydal potvrzení, že může!) a ta mu vystavila potvrzení, že nemůže :rofl:
takže má vystavenou novou nemocenskou a celý ten balík možností a řešení se odsouvá zase o několik měsíců dále ... :bad: :drinks: [:-} [:} :evil: :cry: |:-(| (málo smajlíků :D )
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3369
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: ukončení pracovní neschopnosti a co dál??

Příspěvekod witty » pát 03. čer 2016 13:31:39

Teda já mám ráda absurdní humor, ale tohle je i na mě moc....

Ale jako námět na seriál super (původně by to mohlo začínat ve školním prostředí - Gympl s r. o., a pak jako valná většina seriálů by se to zvrhlo na soap operu z prostředí nemocnice). Jen zde zmiňovaný materiál vystačí tak na 200 dílů.
witty
 
Příspěvky: 1232
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: ukončení pracovní neschopnosti a co dál??

Příspěvekod akinom » pát 03. čer 2016 14:42:20

myslím, že my účetní se nikdy nebudeme nudit :lol: a pořád máme co řešit . Přeji všem pěkný víkend bez přemýšlení co a jak vyřešit.
akinom
 
Příspěvky: 36
Registrován: stř 30. čer 2010 9:30:54


Zpět na Pracovní smlouvy, dohody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků