HPP na rodičovské dovolené u stejného zaměstnavatele

doba určitá, neurčitá, zkušební doba, kratší pracovní doba, nepravidelná pracovní doba

HPP na rodičovské dovolené u stejného zaměstnavatele

Příspěvekod smiile » čtv 11. úno 2016 10:29:55

Dobrý den, chtěla bych se zeptat a ujistit, jak je to v případě rodičovské dovolené a přivýdělku. Náš zaměstnanec by chtěl nastoupit na rodičovskou a zároveň pracovat (jedná se o učitele s plovičním úvazkem). Je možné ho zaměstnat při stejném druhu práce a smlouvy aniž by přišel o rodičovský příspěvek?Případně kde bych k tomu mohla nalézt nějaké informace? Moc děkuji za odpověď.
smiile
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 11. úno 2016 10:26:21

Re: HPP na rodičovské dovolené u stejného zaměstnavatele

Příspěvekod witty » čtv 11. úno 2016 11:50:26

Rodičovský příspěvek není závislý na tom, zda a za kolik zaměstnanec při jeho pobírání pracuje.
Vás jako zaměstnavatele zajímá, zda dotyčná učitelka chce čerpat rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte, tj.vůbec u vás nepracovat , nebo chce nastoupit do zaměstnání na jakýkoliv úvazek. (v obou případech je jedno, jestli pobírá rodič.příspěvek nebo ne)
Když bude pracovat, nečerpá rodičovskou dovolenou. Jednalo by se o změnu úvazku na časově omezenou dobu než nastoupí na 100 %, takže s ní uzavřete dohodu o změně pracovní smlouvy např. do 30.6.2017, aby měla zaručeno, že po tomto datu platí původně sjednaný plný úvazek.
witty
 
Příspěvky: 1232
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: HPP na rodičovské dovolené u stejného zaměstnavatele

Příspěvekod smiile » čtv 11. úno 2016 12:11:58

Jde mi o případ, když by chtěl učitel jít na rodičovskou dovolenou 1 rok (střídal družku) a zároveň pracoval u stejného zaměstnavatele na stejnou pracovní smlouvu - jako učitel, zda-li je to možné? Úvazek se mu mění každý rok, měl by asi poloviční. Tak jestli je to z pracovněprávního hlediska možné. Děkuji
Taky by mě zajímalo, jestli je možné pokud je učitelka na rodičovské a v průběhu 3 měsíců by zaskočila na záskok učit asi 3h týdně. Jestli to není nic proti ničemu. Smlouva by se jí neměnila,protože má na neurčitou, pouze by se přihlásila a odhlásila na pojistném. Lze to i takto realizovat? i když by pobírala rod.příspěvek a zároveň zaskakovala na pár hodin v PPV.
smiile
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 11. úno 2016 10:26:21

Re: HPP na rodičovské dovolené u stejného zaměstnavatele

Příspěvekod witty » čtv 11. úno 2016 13:01:00

Jestliže chce pracovat (při péči o dítě) na nižší úvazek, tak se nejedná o rodičovskou dovolenou (tj. pracovní volno u zaměstnavatele), ale o dočasné snížení úvazku.
Zapomeňte, že bere rodičovský příspěvek, to je dávka, která s pracovním poměrem vůbec nesouvisí a rodič ho může pobírat i když pracuje na 100%.
Takže pokud se ptáte, zda je to možné, tak ano. O rodičovskou dovolenou učitel vůbec žádat nebude, bude chtít jen snížit úvazek. Rodičovská dovolená znamená, že nepracuje vůbec a to není případ vašeho učitele.

Zaskakující učitelka - stejný případ, jen úvazek má mnohem nižší, než učitel výše. Z pracovně právního hlediska ukončí rodičovskou dovolenou (ne příspěvek!), nastoupí jen na 3 hodiny týdně do práce (s tím podle mě souvisí nějaká dohoda o časově omezené změně úvazku) a po skončení záskoku opět požádá o RD. Rodičovský příspěvek bere celou dobu.
witty
 
Příspěvky: 1232
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: HPP na rodičovské dovolené u stejného zaměstnavatele

Příspěvekod nono » stř 23. bře 2016 13:41:43

Prosím i mne pomozte....paní učitelka je na rodičovské dovolené.... pracovní smlouvu má na dobu neurčitou úvazek 100 % (tj.8 hod.denně).
V březnu jeden den zaskočila za paní učitelku, která byla u lékaře. Odpracovala tedy jen 3 hodiny. Není počítáno s tím, že by ještě někdy zaskočila....
Jak udělat ve VEMĚ ??? a nebudou s tím nějaké problémy ?? (pojišťovna - hlášení. malý výdělek...) teď mi to nějak nedochází... ještě jsem "toto" nikdy neměla.
Předem MOC díky za informace
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: HPP na rodičovské dovolené u stejného zaměstnavatele

Příspěvekod witty » stř 23. bře 2016 13:56:04

nono: nechce jí ředitel koupit láhev vína a bylo by vyřešeno?? :)
jestli ne, tak jí budete muset na ten jeden den "vrátit z rodičovské do stavu", pak asi (nebo já bych to tak řešila) dát pár hodin neplaceně, nebo nějak posoudit, zda ty 3 hodiny znamenají celý odpracovaný den a následně od dalšího dne znovu vynětí na RD.
Ve finále s tím budete mít víc starostí, než za kolik ty 3 hodiny stály.

Varianta dvě: napíše se přiměřená odměna na někoho, kdo jí pak dá dotyčné suplentce.
witty
 
Příspěvky: 1232
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: HPP na rodičovské dovolené u stejného zaměstnavatele

Příspěvekod nono » čtv 24. bře 2016 18:32:42

Witty děkuji, také jsem si to myslela, ale jestli ji uvedli v dokumentaci jako supl, nevím jestli to jde nezaplatit. Spočítám kolik to je Kč a pak ..... Koupím láhev. :)
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10


Zpět na Pracovní smlouvy, dohody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků