Platové lístky

doba určitá, neurčitá, zkušební doba, kratší pracovní doba, nepravidelná pracovní doba

Platové lístky

Příspěvekod evaa » čtv 15. říj 2009 11:50:40

Prosím o radu, kdo u Vás rozdává výplatní lístky zaměstnancům a na základě čeho? Vždycky jsem to rozdávala já jako mzdová účetní, teď učitelka MŠ chce rozdávat lístky ostatním učitelkám MŠ a uklízečkám. Myslím, že jí jde hlavně o to, aby věděla kolik kdo bere.
Děkuji za názory a případné rady o co se opřít, aby to nerozdávala.
evaa
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 08. říj 2009 13:39:37

Re: Platové lístky

Příspěvekod Dahab » čtv 15. říj 2009 13:32:16

Asi jste se trefila a paní ředitelka potřebuje být informována. U nás rozdávám výplatnice já /ekonomka/. Mzdy počítá mzdová účetní, která pracuje pro naši školu dodavatelsky. Já od ní vyzvednu obálku s pokladama k výplatám a ona mi ještě elektronicky přepošle příkazy do banky, které já zadám a odešlu k úhradě. Z podkladů rozešlu hlášení na zdravotní pojištění a sociálku a nachystám obálky pro těch pár osob, které nechtějí peníze zasílat na účty. V den výplaty, což je u nás 12., si ke mně příjde těch pár lidí pro peníze a zbytek se trousí pro lístky. Nebo když je v pondělí porada pracovníků, tak lístky rozdám tam, protože jsou i tací, kteří si lístek nevyzvednou. Zajímá je pouze stav jejich účtu a o tom je např. SERVIS 24 dokonale informuje. Dělám to tak roky rokoucí. Ještě když byl ŠÚ, tak jen došlo nařízení, že pracovníci nesmí podepisovat tu výčetku, která se vytvoří při zpracování mezd, ale musí mít každý svou obálku, aby navzájem nikdo nevěděl kolik kdo bere. Nic dalšího jsem nezaznamenala kolem výplat.
Jinak kopii výplatek mám uloženou u sebe, v případě potřeby do ní nahlédnu stejně tak jako vedení školy. Ale to je minimálně, jen když se např. kontroluje čerpání dovolené.
No pro pobavení. Vše má být tajné a pak stačí dojít do sborovny a např. tři kantorky mají hlavy u sebe a luští co znamená každá položka na výplatce a u toho se nahlas domlouvají, protože jedna tam má takové číslo, druhá takové, a tak se všechny diví a hledí si na výplatky navzájem. Prostě i taková je realita. :D :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 373
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: Platové lístky

Příspěvekod refi » čtv 15. říj 2009 13:55:47

evo, opřete se o zákon č. 101/2000 Sb., na ochranu osobních údajů. je to naprosto jednoduché, jsou to osobní údaje soukromého charakteru a správně byste měli mít v organizaci tzv. pavouka, kdo s jakými údaji může zacházet a nač je potřebuje. my jsme si na to letos pozvali firmu, která nám na to zpracovala směrnice a pověření a od září to tu podle toho jede. v podstatě se vůbec v praxi nic nemění, jen je ošetřeno, kdo a proč s jakými údaji zachází (i osobní údaje žáků atd.). takže v žádném případě to nemůže být učitelka mš jen proto, že je to pro ně praktičtější. a pokud ano, mělo by jí k tomu dát pověření vedení školy jakožto prověřenému spolehlivému pracovníkovi.

jinak to u nás funguje stejně jako u dahab, dvě tři uklízečky účty nemají (a já se jim nedivím při jejich platech) a proto si chodí pro výplatu a výplatní lístek ke mně. ostatní jen pro lístky. výplatní lístky nikdo jiný nevidí, ty tři uklízečky se podepisují každá na svůj výplatní sáček, já pak podepíšu celkovou výplatní listinu jako člověk, který to vyplatil. že si to pak už samy učitelky atd. mezi sebou řeknou je už jejich věc, ony už zákon dodržovat nemusí, protože sdělují své údaje a ne cizí.

mimochodem - každá právnická osoba by podle výše uvedeného zákona měla mít na svých webových stránkách uvedeno, že zákon č. 101/2000 Sb., dodržuje a že má vypracován systém na ochranu osobních údajů v organizaci. ale to jen tak na okraj, je mi jasné, jak to v praxi asi vypadá :whistle:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Platové lístky

Příspěvekod Martina691 » stř 28. dub 2010 14:19:22

Děvčátka,
necháváte si podepisovat převzetí výplatních lístků? Ze setrvačnosti to dělám, ale na konci roku stejně nevyzvednuté výplatní lístky skartuji a nikomu je nevnucuji.
Díky za názor.
Martina691
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát 06. bře 2009 8:59:56

Re: Platové lístky

Příspěvekod refi » stř 28. dub 2010 14:46:12

byla jsem minulý týden na školení s názvem "jak se vyhnout soudním sporům v pracovněprávních vztazích". bylo to úžasné, protože i se školitelem nás tam bylo devět [:-} tím pádem byl čas na dotazy z vlastní praxe, což je naprosto ideální. vzhledem k tomu, že se to podepisování při bezhotovostních výplatách tady už řešilo a každý měl jiný názor, ptala jsem se na to školitele, dr. bukovjana. říkal, že pokud opravdu každý má možnost si výplatní lístek vyzvednout , splnili jsme tím zákonnou povinnost. že si ho někdo nevyzvedává, to už je jeho věc. případná kontrola nemůže vyžadovat podpisy, navíc dotazem u ostatních zaměstnanců zjistí, že možnost vyzvednout si výplatní lístek mají všichni a většina to tak i dělá. takže jsem v klidu a těm chronickým nevyzvedávačům to tady rok nechávám a pak předám při podpisu evidečního listu.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Platové lístky

Příspěvekod Martina691 » čtv 06. kvě 2010 10:49:24

Díky Refi za výbornou radu. Pokaždé si "Radíme si" náramně pochvaluji :-)
Chroničtí nevyzvedávači výplatních pásek se neuráčejí u nás ani pro evidenční list a když už jim ho vnutím, vždy mají hlášku "stejně to doma založím a nenajdu". Někdy je to s pedagogy marnost nad marnost..... |:-(|
Hezký den.
Martina691
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát 06. bře 2009 8:59:56


Zpět na Pracovní smlouvy, dohody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků