Nástup do pracovního poměru v době rodičovské dovolené

doba určitá, neurčitá, zkušební doba, kratší pracovní doba, nepravidelná pracovní doba

Nástup do pracovního poměru v době rodičovské dovolené

Příspěvekod pitrs » stř 04. bře 2009 10:19:10

Zdravím Vás všechny v novém fóru.

Naše škola má následující problém: onemocněla nám dlouhodobě učitelka, která učí specifický předmět, na který není snadné sehnat nástup. Proto bychom potřebovali, aby šla učit na několik hodin týdně pracovnice, která je na RD. Vykonávala by stejnou práci, jako před nástupem na MD a následnou RD. Je možné ji přijmout do pracovního poměru (stejného, který měla před nástupem na MD) po dobu nemoci kolegyně s tím, že poté, co se kolegyně uzdraví, pokračuje v čerpání RD? Tento způsob nám byl před časem doporučen metodikem pro mzdy, ovšem nyní jsme se zase v nějakém poradci dočetli, že to možné není. Zřizovatel nám neporadil vůbec nic...BTW: domníváme se, že dohody o provedení práce nelze na stejný druh práce s ženami na RD sjednat. Máte někdo podobné zkušenosti? Jak tento problém správně řešit? Díky za případné odpovědi Pitrs ;)
Uživatelský avatar
pitrs
 
Příspěvky: 74
Registrován: stř 04. bře 2009 10:09:32

Re: Nástup do pracovního poměru v době rodičovské dovol

Příspěvekod ega » stř 04. bře 2009 10:58:33

Já si myslím, že nástupem RD přeruší, právě z toho důvodu, že není možné uzavírat dvě smlouvy na jednu a tu samou pracovní činnost u jednoho zaměstnance. Ale v dnešní době by to pro maminku neměl být problém, protože vydělávat si mohou a o rodičovský příspěvek nepříjdou. Otázka je, jak je to s velikostí pracovního úvazku, jestli měla celý a teď byste jí měnili třeba na částečný, to by jí po řádném skončení RD třeba nemuselo vyhovovat, ale to záleží asi i na solidnosti zaměstnavatele, jak se zachová k ženě, která mu teď vytrhne trn z paty a pak až dá dítě do školky a bude se chtít vrátit na bývalou pozici, jaký úvazek s ní uzavře.
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: Nástup do pracovního poměru v době rodičovské dovol

Příspěvekod novotna » čtv 05. bře 2009 1:08:38

Jsem moc ráda, že jste nakousli toto téma. Mám také tento případ . ;)
novotna
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 03. bře 2009 11:11:35

Re: Nástup do pracovního poměru v době rodičovské dovol

Příspěvekod drabikova » čtv 05. bře 2009 8:43:59

U nás tento případ řešíme tak, že dotyčné zaměstnankyni dodatkem k pracovní smlouvě upravíme pracovní úvazek pouze na dobu nemoci dané zaměstnankyně. Další pracovní poměr nebo dohodu nemůžete na stejnou činnost zaměstnankyni na RD uzavřít.
drabikova
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 05. bře 2009 8:41:01

Re: Nástup do pracovního poměru v době rodičovské dovol

Příspěvekod novotna » čtv 05. bře 2009 10:47:03

My jsme také potřebovali záskok na pár dní a jen pár hodin. Usnadnila jsem si to tím, že jsme s paní učitelkou uzavřeli dohodu o provedení práce na výkon - vychovatelka (děti v době nepřítomnosti nemocné učitelky "hlídala"). Dohodli jsme se s ní - ona souhlasila. Je to mnohem jednodušší - pokud je to na pár hodin. Ale až bude učit každý den - uděláme to také dohodou o změně prac.sml. na dobu do ... .
novotna
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 03. bře 2009 11:11:35

Re: Nástup do pracovního poměru v době rodičovské dovol

Příspěvekod pitrs » čtv 05. bře 2009 10:59:42

Zdravím,

díky za názory, my taky aktuálně takové pracovníky řešíme dodatkem pracovní smlouvy na dobu určitou, tj. po dobu nemoci (rodičovské dovolené, atd.) jiného zaměstnance. Jen nevíme jistě, jestli je to správně z hlediska pracovního práva, sociálky a kdoví čeho ještě...
četla jsem v časopise Práce, odvody a mzdy od vydavatelství Poradce článek Mgr. Bičákové, ve kterém píše, cituju: není však vyloučeno, aby zaměstnankyně nebo zaměstnanec v pracovněprávním vztahu za trvání rodičovské dovolené vykonávali pro jiného nebo i téhož zaměstnavatele práci, avšak pokud jde o téhož zaměstnavatele, [u]vždy na základě jiného pracovněprávního vztahu!!!, [/u]než ve kterém čerpají rodičovskou dovolenou, přičemž u téhož zaměstnavatele se nemůže jednat ani o výkon prací stejného druhu. Konec citátu 8-)
No.. z výše uvedeného mi plyne, že by ženy na rodičovské dovolené nemohly pracovat ani v témže pracovním poměru, ze kterého na mateřskou odešly, ale ani na základě jiného pracovního poměru, protože ji potřebujeme právě na tu práci, na kterou byla kdysi přijata do pracovního poměru. A výkon stejné práce u jednoho zaměstnavatele vylučuje § 13 ZP...Leda teda si vymyslet něco jiného... je to asi opravdu složitá otázka, hodná právníka (právníků...). Kdyby se tady někdo takový vyskytl, moc by mě zajímal jeho názor. Nemyslím si, že by šlo zrovna o precedens a třeba už s tím někdo zkušenosti prověřené kontrolama má ;)
krásný pracovní den v kolbenkách!
Uživatelský avatar
pitrs
 
Příspěvky: 74
Registrován: stř 04. bře 2009 10:09:32

Re: Nástup do pracovního poměru v době rodičovské dovol

Příspěvekod novotna » čtv 05. bře 2009 12:47:09

No to jste mne tedy zaskočila. Hned jsem zavolala na St.soc.podporu, kde rodičovský příspěvek vyplácejí. Paní mi sdělila, že maminka může pracovat neomezeně (tj. odprac hodiny, výdělek, druh práce - to nezkoumají) jen je tam podmínka, že nesmí dávat děťátko do školky nebo jeslí více než na 5 dní v měsíci. Pokud jí tedy hlídá maminka, a ona pracuje 8 hodin denně celý měsíc a vydělá si .... Kč nepřijde o rodič.příspěvek a má tedy dva příjmy.
novotna
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 03. bře 2009 11:11:35

Re: Nástup do pracovního poměru v době rodičovské dovol

Příspěvekod ega » čtv 05. bře 2009 14:27:28

pitrs píše:Zdravím,

díky za názory, my taky aktuálně takové pracovníky řešíme dodatkem pracovní smlouvy na dobu určitou, tj. po dobu nemoci (rodičovské dovolené, atd.) jiného zaměstnance. Jen nevíme jistě, jestli je to správně z hlediska pracovního práva, sociálky a kdoví čeho ještě...
četla jsem v časopise Práce, odvody a mzdy od vydavatelství Poradce článek Mgr. Bičákové, ve kterém píše, cituju: není však vyloučeno, aby zaměstnankyně nebo zaměstnanec v pracovněprávním vztahu za trvání rodičovské dovolené vykonávali pro jiného nebo i téhož zaměstnavatele práci, avšak pokud jde o téhož zaměstnavatele, [u]vždy na základě jiného pracovněprávního vztahu!!!, [/u]než ve kterém čerpají rodičovskou dovolenou, přičemž u téhož zaměstnavatele se nemůže jednat ani o výkon prací stejného druhu. Konec citátu 8-)
No.. z výše uvedeného mi plyne, že by ženy na rodičovské dovolené nemohly pracovat ani v témže pracovním poměru, ze kterého na mateřskou odešly, ale ani na základě jiného pracovního poměru, protože ji potřebujeme právě na tu práci, na kterou byla kdysi přijata do pracovního poměru. A výkon stejné práce u jednoho zaměstnavatele vylučuje § 13 ZP...Leda teda si vymyslet něco jiného... je to asi opravdu složitá otázka, hodná právníka (právníků...). Kdyby se tady někdo takový vyskytl, moc by mě zajímal jeho názor. Nemyslím si, že by šlo zrovna o precedens a třeba už s tím někdo zkušenosti prověřené kontrolama má ;)
krásný pracovní den v kolbenkách!


Háček je právě v přesné citaci - vždy na základě jiného pracovněprávního vztahu - to je něco jiného než pracovního poměru. Protože pracovněprávní vztahy jsou jednak pracovní poměry a pak také DOHODY! Z toho vyplývá, že na dohodu by nastoupit mohla. Další háček je ve výkonu prací stejného druhu - máte pravdu - musí to být na jinou práci, než z které na mateřskou odešla. Takže učitelka na mateřské může třeba pracovat na dohodu jako uklízečka.
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: Nástup do pracovního poměru v době rodičovské dovol

Příspěvekod JanaS. » úte 10. bře 2009 20:51:22

No nevím, slyšela jsem, že rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou na sobě nezávislé věci. Že se prostě rodičovská dovolená ukončí, nastoupí se do práce, třeba na zkrácený úvazek, nebo i na plný, a pobírá se normálně rodičovský příspěvek. Podmínkou je nedávání dítěte do školky, jak bylo řečeno výše.
JanaS.
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 10. bře 2009 19:23:44

Re: Nástup do pracovního poměru v době rodičovské dovol

Příspěvekod ega » stř 11. bře 2009 10:58:58

JanaS. píše:No nevím, slyšela jsem, že rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou na sobě nezávislé věci. Že se prostě rodičovská dovolená ukončí, nastoupí se do práce, třeba na zkrácený úvazek, nebo i na plný, a pobírá se normálně rodičovský příspěvek. Podmínkou je nedávání dítěte do školky, jak bylo řečeno výše.


Ano, to je pravda. Ale přečtěte si úplně první příspěvek a pak reakce na něj, byla řeč o něčem jiném. Řešil se zástup během mateřské tou pracovnicí, co je na mateřské...
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: Nástup do pracovního poměru v době rodičovské dovolené

Příspěvekod nono » stř 08. črc 2009 9:37:14

prosím o radu - už jsem to někde psala dříve, ale nemohu najít .. :o . admin.promine pokud se opakuji..
Kuchařka na mateřské dovolené do 7/2009 od 8/2009 do 9/2009 čerpá nevybranou řádnou dovolenou a pak hned nastoupí na rodičovský příspěvek. Písemně požádala, že od 1.3.2010 nastoupí zpět do práce. V pracovní smlouvě má uvedeno KUCHAŘKA, ale má podepsanou pracovní náplň na vedoucí kuchařku. Po dobu její nepřítomnosti jsme pověřili vedením kuchyně jinou kuchařku (která nemá výuční list, ale pouze záuční - rekvalifikace přes úřad práce) - má prac.smlouvu KUCHAŘKA a prac.náplň podepsala - vedoucí kuchařka (není nikde uvedeno, že po dobu MD ) . Je velmi šikovná a chceme ji ponechat vedení kuchyně i nadále. Lze paní kuchařce po návratu z rodičovského příspěvku zpět do práce dát podepsat pracovní náplň "kuchařka" a né "vedoucí kuchařka" a oznámit jí, že vedení přebrala její kolegyně ? Já se domnívám , že ano. Protože v pracovní smlouvě má uvedeno pouze kuchařka a to bude dělat . Jedná se ale o finanční ohodnocení. Bude mít nižší třídu, protože už nebude pověřena vedením kuchyně. Předem díky [:} za odpověď
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: Nástup do pracovního poměru v době rodičovské dovolené

Příspěvekod refi » stř 08. črc 2009 11:42:14

nono> můj názor je ten, že náplň práce možná není rozhodující, pokud se dodrží druh práce z pracovní smlouvy, ale pokud je to provázeno nižším platem, tak bych do toho nešla. je to nefér i k pracovníkovi. myslím, že chyba nastala hlavně ve chvíli, kdy byla za mateřskou přijata síla, aniž by s ní bylo sepsáno, že je na zástup za mateřskou. když už chcete nechat věci tak, jak jsou teď, tak bych tuto změnu přeřazení udělala až po nástupu, tzn. nástup do funkce vedoucí kuchařky a následně, třeba po měsíci změna náplně práce a platu. ale košér mi to nepřijde, i když jste s novou paní spokojení a chápu, že v takové jídelně je to dost důležité ...

koukám na par. 47 ZP:
Žena po skončení MD má nárok vrátit se na stejné nebo rovnocenné pracovní místo za podmínek, které nejsou méně příznivé, a na prospěch ze zlepšení pracovník podmínek, na které by měla nárok během své nepřítomnosti ....
... zařazení na původní práci a pracoviště je v současném dynamickém vývoji spíše iluzorní.

řekla bych, že první část výkladu ZP podporuje mou teorii a ta druhá by platila v případě, že by to pracovní místo už vůbec nebylo ... alespoň tak to chápu já. ;)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Nástup do pracovního poměru v době rodičovské dovolené

Příspěvekod nono » čtv 09. črc 2009 17:12:36

|:-(| refi máme to trochu složitější.............
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: Nástup do pracovního poměru v době rodičovské dovolené

Příspěvekod refi » pát 10. črc 2009 8:44:25

nono píše:|:-(| refi máme to trochu složitější.............



tak sem s tím :D
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Nástup do pracovního poměru v době rodičovské dovolené

Příspěvekod nono » pon 13. črc 2009 8:08:28

refi je to .....měla jsem to tu již napsané a pak jsem to smazala....je to choulostivé. :gmad: prosím jak najdu návod jak používat soukromé zprávy. Nevím jak ti napsat. Díky za návod :gcrazy: :gcrazy:
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Další

Zpět na Pracovní smlouvy, dohody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron