neplatná výpověď

doba určitá, neurčitá, zkušební doba, kratší pracovní doba, nepravidelná pracovní doba

neplatná výpověď

Příspěvekod slunce » čtv 26. kvě 2011 20:27:27

Dobrý den, můžu se zeptat někoho zkušeného, když zaměstnankyně u odvolacího soudu vyhrála žalobu na neplatnost výpovědi, v žalobě napadala pouze neplatnou výpověď a v žalobě neuvedla, že požaduje náhradu za ušlou mzdu, zda je zaměstavatel povinnen ušlý zisk doplatit. Odvolací soud pouze řekl, že výpověď je skutečně neplatná ale o náhradě mzdy nic.
Je někde v zákoně, zda zaměstnavatel musí ušlou mzdu vyplatit i přesto, že to nebylo v žalobě? Nebo musí vést nový soudní spor? Pokud by se zaměstnavatel dovolal k nejvyššímu soudu a vyhrál, je možné že zaměstnankyně bude muset tuto částku opět vracet?
Děkuji moooc za radu
slunce
 
Příspěvky: 10
Registrován: sob 16. dub 2011 13:31:55

Re: neplatná výpověď

Příspěvekod Aknedz » pát 27. kvě 2011 9:29:59

Zákoník práce § 69
(1) Dal-li zaměstnavatel zaměstnanci neplatnou výpověď nebo zrušil-li s ním zaměstnavatel neplatně pracovní poměr okamžitě nebo ve zkušební době, a oznámil-li zaměstnanec zaměstnavateli bez zbytečného odkladu písemně, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, jeho pracovní poměr trvá i nadále a zaměstnavatel je povinen poskytnout mu náhradu mzdy nebo platu.
Aknedz
 
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 31. bře 2011 14:50:58

Re: neplatná výpověď

Příspěvekod Gabriela Š. » pon 30. kvě 2011 16:00:02

Zdravím :)

Zaměstnanec má opravdu podle §69 nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.

Můžu Vám říct, že jsem to tu teď měla hned ve dvojím vydání, v jednom případě jsem doplácela 19 měsíců, ve druhém 11 měsíců.

Velký problém byl se sociálním a zdravotním pojištěním, protože jsme samozřejmě museli obnovit pracovní poměr a zpětně přihlásit zaměstnance, kteří vyhráli soudní spor jak na ZP, tak na sociálku. Jeden pracovník je naštěstí v inv. důchodu, tak se ZP to nebyl až takový problém, ZP za něj v té době platil stát, ale u toho druhého to byla docela síla.
Náhrady byly doplaceny jednorázově a zdravotní pojišťovna i sociálka odmítly platby rozepsat na jednotlivé měsíce zpětně.
U pracovníka v ID, který je u VoZP, bez problému přijali opravné přehledy, vše rozepsali do jednotlivých měsíců a pak nám z toho naúčtovali penále. Druhý pracovník je u VZP. I když jsem komplet opravila a předělala všechny přehledy a hlášenky, odeslala je se žádostí, vysvětlením a přiloženým rozsudkem na ZP, nestačilo to. Celou částku doplacenou v náhradách napočítala VZP pouze do toho jednoho měsíce, ve kterém byly náhrady odeslány.Takže zdravotní pojištění jsme museli doplatit - za zpětně přihlášené měsíce do minima 1080 Kč a ještě nám z toho pak napočítali penále. K tomu jsem znovu musela zpětně opravit a doložit veškeré přehledy o platbách pojistného ....

Sociálka vyžadovala v rozsudku konkrétní částky náhrad a doby, což jsme neměli. Měli jsme v ruce jen rozsudek, že výpověď je neplatná, nic víc. Naštěstí to pracovnice OSSZ, které kvůli tomu přišly na kontrolu, nějak s centrálou vyřešily (netuším jak). Zaměstnancům hrozilo, že se jim celá ta doba nebude započítávat do doby důchodového pojištění. Nakonec mi děvčata z OSSZ pomohla předělat evidenční i mzdové listy, aby měli ti dva všechno v pořádku započtené.

Jsem ráda, že to máme za sebou, ve finále se jim stejně nelíbilo, jak jsem vypočítala náhrady mzdy, vycházela jsem z pravděpodobného výdělku. Po 19 a 11 měsících to podle mého názoru ani jinak nešlo. Dělali tu na mě s právníkem bububu, až jsem skoro začínala pochybovat. Na jednom školení mi správnost potvrdil JUDr. Stránský, odborník přes zákoník práce, tak se mi ulevilo, že snad už máme všechno OK. Teď se nic neděje, tak uvidím, jestli ještě něco vymyslí.

Přeju Vám, aby jste s tím neměli takovýhle starosti a všem těm, co je nic podobného nepotkalo přeju, ať to tak i zůstane a podobné věci je jim ooooobrovským obloukem vyhnou :)

Mějte krásné slunečné dny :bye:
Gabriela Š.
 
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 25. lis 2010 10:44:28
Bydliště: Č.K.


Zpět na Pracovní smlouvy, dohody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků