odstupné

doba určitá, neurčitá, zkušební doba, kratší pracovní doba, nepravidelná pracovní doba

odstupné

Příspěvekod Čelakovská » pon 22. lis 2010 15:54:11

Prosím o radu:zaměstnanci naší základní školy byla dána výpověď z pracovního poměru dle § 52 písm.c – pro nadbytečnost. Při skončení pracovního poměru mu přísluší odstupné ve výši trojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Bylo dohodnuto, že odstupné bude vyplaceno v nejbližším výplatním termínu po skončení pracovního poměru. Zaměstnanci byla dána výpověď dne 15.6.2010. Výpovědní doba měla uplynout dne 31.8.2010. Zaměstnanec je ale od 21.6.2010 v dočasné pracovní neschopnosti, která potrvá minimálně do konce kalendářního roku, tudíž pracovní poměr do konce r. 2010 neskončí a odstupné nebude vyplaceno.
Organizaci byl o částku na odstupné navýšen rozpočet mzdových prostředků - OON. Pokud zaměstnavatel nevyplatí odstupné do konce r. 2010, bude muset použít tyto prostředky na jiný účel a v příštím kalendářním roce již další mzdové prostředky na odstupné nedostane.
Je možné vyplatit odstupné (např. na základě dohody sepsané se zaměstnancem) ještě v letošním kalendářním roce, i když je zaměstnanec stále v dočasné pracovní neschopnosti a pracovní poměr neskončí?
Řešil jste někdo tuto situaci? Děkuji za odpověď.
Čelakovská
 
Příspěvky: 92
Registrován: pát 23. říj 2009 7:59:54

Re: odstupné

Příspěvekod refi » pon 22. lis 2010 16:25:44

tohle je přesně to, co mi na hospodaření státu vadí. peníze na OON nemůžete už převést zpět do mezd a také je nemůžete v odůvodněném případě převést do dalšího roku. takže je budete utrácet za nesmysly a příští rok vám budou chybět :evil: :x

přemýšlím nad tím vaším řešením, tedy čemu by to mohlo vadit. zaměstnanec by byl spokojen, takže by nebyl žalobce. vy byste byli spokojeni taky - vyčerpáte odstupné, odvedete daň, zatímco z odstupného se neplatí odvody, takže jediný problém bych viděla v tom, že by vám někdo mohl vytknout, že odstupné bylo vyplaceno dříve a naráží to na nějaký zákon o sp nebo zp. a tak bych v tomto případě zavolala na klientské centrum na ossz a zeptala se, jestli by s tím mohl být problém. a pokud ne, tak bych to udělala jak navrhujete vy. :thumbs up:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3366
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: odstupné

Příspěvekod Dája2 » pon 22. lis 2010 16:49:56

Refi, ač je mi to líto :cry: nemohu souhlasit s Vaším názorem - ovšem stále podotýkám, že neznám ty Vaše školské speciality. Pokud dostanu rozpočet na OON, který nemohu v letoším roce vyplatit, pak je nutno prostředky ušetřit a zisk se souhlasem zřizovatele převést do fondu odměn - a z toho pak čerpat OON. Protože, u normálních PO, se to tak děje. |:-(| Navíc, u nás - neškolských organizací, děláme rozpočet na platy a OON a podle nutnosti tento rozpočet lze měnit ve prospěch buď platů nebo OON. Stále je to 521 - a to mohu čerpat z fondu odměn. :?
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: odstupné

Příspěvekod refi » pon 22. lis 2010 17:14:31

dájo, u nás ve školství - tedy v kocourkově mňau mňau :D - se fond odměn tvoří ze zisku, který ale nemůžeme tvořit z peněz mšmt čr. tyto peníze - na platy, dohody, odvody, onivy atd. musíme vyúčtovat a utratit do haléře přesně. za přečerpání je trest smrti, za nedočerpání trest doživotí. na každé poradě ekonomů do nás šijou, že se některá škola opovážila nevyčerpat přidělené peníze na platy a oon, tedy UZ33353 a musela je vrátit zpět, co oni potom s tím v lednu. právě z toho důvodu máme poslední možnost v září upravit závazný ukazatel na platy a oon, abychom do konce roku vše utratili a nic nám nezbylo. přes to vlak prostě nejede. převést zbývající peníze do fondu odměn by byla nádhera, ale u nás to tak nejde. a jestli ano, tak o tom nevím a potom odkládám prupisku, vypínám počítač a jdu do předčasného důchodu :D
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3366
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: odstupné

Příspěvekod Dája2 » pon 22. lis 2010 17:19:03

Refi - to mi hlava nebere |:-(| |:-(| |:-(| |:-(| |:-(|
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: odstupné

Příspěvekod Dája2 » pon 22. lis 2010 17:40:41

Už se vůbec. refi, nedivím, že školství nemá prachy. Když jsme ještě byli rozpočtovou organizací, panovala u nás stejná pravidla - co nezaplatíš do konce roku, to vrátíš. A tak si pamatuji, že jsme s "laskavou" paní šéfovou běhali po obchodech 24.prosince (já jsem své dva chlapy instruovala průběžně, jak se dělá bramborový salát) a snažili se nakoupit alespoň kalkulačky, které jsme ani nepotřebovali. Do důchodu máte daleko, tak žádné odkládání průpisky :) . Nezbývá než věřit, že školství se vrátí mezi PO a jejich "normální" hospodaření :x :rofl:
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: odstupné

Příspěvekod Dája2 » pon 22. lis 2010 17:52:53

A ještě musím napsat, že jsem si myslela, že jsem "hvězda" O:-) v příspěvkových orgnizacích. Ale jak tak vidím, tak každá účetní ve školství je nepoměrně více zářící hvězdou :) . Já se osobně divím, že se účetní - a musí Vás být hóóóódně - ve školských orgnizacích nespolčí a nevyhlásí "válku" těm všem "chytrolínům", kteří určují, že povětstných 3,20 můžu zaplatit z levé kapsy, ale kdyby to bylo 3,30 tak již z jiné. Tolik "kapes" jsem neměla. A jsem ráda. [:}
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: odstupné

Příspěvekod refi » úte 23. lis 2010 9:11:34

jo jo, dájo, školství je specifikum nad všechna ostatní. teda z mého pohledu určitě, i když věřím, že třeba zdravotnictví nebo vojáci budou asi taky pěkné chuťovky. s věcma, které mi rozum nebere, ale o kterých vím, že je nezměním, si už hlavu nelámu a beru je tak, jak jsou. změnit tento systém by chtělo jít do politiky a to je přesně to, co člověka stejně zkazí, i když do ní jde jako poctivec. takže v tomto směru nemám ambice a říkám si, jak je nám fajn, že nejsme třeba v řecku :mosking:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3366
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: odstupné

Příspěvekod witty » čtv 25. lis 2010 9:03:23

Mně se to vyplacení odstupného před skončením pracovního poměru nezdá, ale jedno řešení mě napadlo - nebyla by šance se s nemocným zaměstnancem domluvit na dohodě o rozvázání pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti k 31.12., vy byste vyplatili odstupné za prosinec a zaměstnanec by mohl vesele marodit dále, stejně mu nemocenskou platí OSSZ ?
Ovšem předpokládám, že pracovní neschopnost je v tomto případě jen záminkou pro oddálení výpovědi, takže domluva s marodem bude asi problematická, ale třeba se pletu. Možná by zaměstnance motivovala k podpisu dohody nějaká mimořádná odměna dodatečně vyplacená za pracovní výsledky v prvním pololetí?? :mosking:
A ještě byste se mu mohli zmínit o vrácených daních za rok 2010 (jestli se jedná člověka s průměrným příjmem, tak by to mohlo být i 10 tisíc).
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: odstupné

Příspěvekod Čelakovská » pát 03. pro 2010 10:08:54

Tak jsme zjistili, že není jiná možnost, než postupovat podle zákoníku práce, tzn. vyplatit odstupné až při skončení prac. poměru. Museli bychom se se zaměstnancem dohodnout, že skončí nemoc a tedy i prac. poměr do konce roku, to se ale nestalo. Peníze na odstupné nám zřizovatel nechal, už nejdou přesunout do mezd a tak vyplácíme dohody o provedení práce.
Čelakovská
 
Příspěvky: 92
Registrován: pát 23. říj 2009 7:59:54

Re: odstupné

Příspěvekod refi » pát 03. pro 2010 10:13:31

hmmm, to je fakt škoda, že to jinak nejde. a je to teda masakr, utrácet peníze jen proto, aby byly utraceny :evil: dájo, raději to tu ani nečtěte :D
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3366
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: odstupné

Příspěvekod Dája2 » pát 03. pro 2010 10:16:42

Pozdě, refi :cry:
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: odstupné

Příspěvekod agama » stř 22. pro 2010 12:30:36

Můžu se zeptat - pokud máte někdo zkušenost - na odstupné dostanete peníze z kraje extra - pokud o ně tedy požádáte? je jasné že je musíte vyčerpat a pak ještě vyúčtovat - jako vše, ale jde mi o to jestli na odstupné můžeme požádat navýšení... :?:
Uživatelský avatar
agama
 
Příspěvky: 516
Registrován: stř 04. bře 2009 15:45:44
Bydliště: Valašsko

Re: odstupné

Příspěvekod refi » stř 22. pro 2010 13:00:42

dokud bylo dost peněz, tak se dalo vyškemrat i navýšení. ale několik posledních let si musíme peníze na odstupné urvat z vlastních mzdových prostředků, tzn. požádat o převod do OON. letos to vypadá na 5 odstupných .... :crazy: :-!
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3366
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: odstupné

Příspěvekod hanna » stř 16. kvě 2012 7:26:19

Prosím, jak jste postupovali když jste dávali výpověď pro nadbytečnost? Od 1.1.2012 jsme se sloučili se SOŠ, kde je málo žáků i na šk.r. 12/13, tak ředitel vydal Rozhodnutí o organizačních změnách, že se ruší x míst uč.odb.výcviku a x míst uč.odb.ekonom.předmětů. Jak byste postupovali dál? Stačí už jen dát výpověď s odůvodněním nadbytečnosti § 52c), s tím, že si ředitel (zástupce) určí kdo z učitelů učících ekonom.předměty výpověď dostane? Problém vidím v tom, že oni učí i jiné všeobecně vzděl.předměty (TV,právo apod. v kombinaci s ekonom.předměty). Jak předejít případným sporům (ev.soudním sporům), že dostali výpověď právě ti a ne jiní. Prosím o vaše zkušenosti.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Další

Zpět na Pracovní smlouvy, dohody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků