Vstupní prohlídka - zástup

doba určitá, neurčitá, zkušební doba, kratší pracovní doba, nepravidelná pracovní doba

Vstupní prohlídka - zástup

Příspěvekod Neználek » pon 22. lis 2010 14:12:30

Dobrý den,
naše pomocná kuchařka (důchodkyně) nám onemocněla a na zástup za ní jsme přijali jinou paní kuchařku (taktéž důchodkyni).
P. ředitel rozhodl, že zastupující paní nemusí mít vstupní prohlídku ani výpis z rejstříku trestů, protože je jen na zástup.
Původní paní kuchařka je však vážně nemocná a požádala o skončení PP dohodou. Paní, co nyní zastupuje, je ochotná u nás pracovat dál, změníme jí prac. smlouvu a bude mít PP na dobu určitou.
Nyní řeším, jak to bude s lékařskou prohlídkou, paní kuchařka tu již měsíc pracuje a nyní teprve půjde na lékařskou prohlídku, kdo jí bude platit, zaměstnavatel nebo ona?
Výpis z trestního rejstříku si také musí udělat, ale datum bude starší, než je datum nástupu do zaměstnání, můžou z toho být problémy při případné kontrole?
Dále by mě zajímalo, kdo proplácí zdravotnický průkaz pro kuchařky, to si také musí platit kuchařka sama?
Děkuji za odpověď. :bye:
Neználek
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát 03. dub 2009 8:49:13

Re: Vstupní prohlídka - zástup

Příspěvekod refi » pon 22. lis 2010 15:57:16

pokud někoho zaměstnáváme jinak než na dohodu, vyžadujeme vždy vstupní prohlídku i výpis z rejstříku trestů, zástup nezástup. bohužel, je to sice náročné pro toho, kdo zastupuje, ale musí si sám zvážit, jestli mu ta práce za to stojí. že pan ředitel rozhodl, že nebude požadovat vstupní prohlídku a navíc u zástupu za kuchařku, je dle mého názoru dost velký hazard. jednak jde proti zákonu, který tuto povinnost stanoví, jednak sám riskuje, že mu tam třeba paní v jídelně zkolabuje nebo případně někoho nakazí a on nemá v ruce žádný papír, že paní byla při nástupu v pořádku. tzn. že jeho rozhodnutí nebylo správné a u nás by si toto nikdo nedovolil riskovat.
výpis z rejstříku - opět se tím kryjete, kdyby se vyskytl problém, i když chápu, že pokud paní třeba znáte, tak nemáte důvod to po ní chtít. ale žádná kontrola ještě tyto výpisy z rejstříku nekontrolovala, resp. nevím o tom, že by se na to někdy nějaká zaměřila. zatímco o vstupní prohlídky se u nás už dvakrát zajímala kontrola BOZP a kontrolovala data nástupů a data prohlídek.

s úhradou - vše by si zaměstnankyně měla hradit sama, ale záleží, co máte ve svých směrnicích. někde vstupní prohlídky proplácí zaměstnavatel. výpis z rejstříku a zdravotnický průkaz kuchařky určitě ne zaměstnavatel. a doufám, že aspoň tento průkaz pracovnice měla, než jste ji vzali na zástup. :roll: ;)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Vstupní prohlídka - zástup

Příspěvekod Neználek » úte 23. lis 2010 9:54:41

Tak to jsem tedy v průšvihu, když paní měla mít prohlídku i výpis před nástupem. To je tedy stejné i v případě, že tu mám uklízečku na zástup a také bez prohlídky a bez výpisu z rejstříku trestů. Naše uklízečka má zápal plic, doma bude asi 3 týdny, tak jsme vzali paní z ÚP, je už 2 roky na podpoře, bez peněz, alespoň by si mohla před vánoci něco přivydělat a já teď po ní budu chtít kvůli 2 - 3 týdnům, aby si udělala prohlídku (450,- Kč) a výpis? Není to už přehnaná byrokracie? Moje předchůdkyně, která mě zaučovala, mi to vysvětlila tak, že takové rozhodnutí je na panu řediteli, pokud řekne, že prohlídka být nemusí, tak je to pak na jeho zodpovědnost. |:-(|
Neználek
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát 03. dub 2009 8:49:13

Re: Vstupní prohlídka - zástup

Příspěvekod sonajda » úte 23. lis 2010 13:26:18

Ale kdepááák!! Průšvih to není!!
Prostě si to paní dodělá /refi se podle mého mýlí,když píše, že se porušuje zákon.... :? zákon tyhle prohlídky ani výpis z rejstříku trestů nenařizuje... podle mého je to jen přežitek z dřívějška... ale budiž, má to být, tak ať to je!!/ [:-} Chyba by byla, kdyby lékařský posudek paní pro uvedené prac.místo nedoporučoval!! Ale to se, předpokládám, nestane...
Jinak máte pravdu, že za vše zodpovídá ředitel organizace!! :bye:
sonajda
 
Příspěvky: 451
Registrován: stř 20. říj 2010 14:57:20

Re: Vstupní prohlídka - zástup

Příspěvekod refi » úte 23. lis 2010 13:32:40

no jo, jenže par. 32 zp dává povinnost zaměstnavateli zajistit, aby se pracovník podrobil vstupní lékařské prohlídce v případech, kde to nařizuje státní zdravotní ústav. a do těchto případů podle mě náleží i práce v kuchyni. jinak si opravdu sypu popel na hlavu, protože to máme u nás ve vnitřních směrnicích, že musí všichni :) ale zákon tuto povinnost neukládá, s výjimkou viz výše.

a jinak - kontrola bozp kontroluje jen aktuální zaměstnance, nikdy nešla do minulosti. dívám se právě do zápisu a šla hlavně po PREVENTIVNÍCH prohlídkách!! takže jsem vás neználku zbytečně vyděsila, preventivky máte určitě v pořádku.

takže teď už jen prostudovat, koho se týká povinnost podle par. 32 zp a je to. kdo si to vezme za úkol? :whistle: :D
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Vstupní prohlídka - zástup

Příspěvekod sonajda » úte 23. lis 2010 13:53:33

Refi, našla jsem na http://www.sagit.cz/pages/lexikonheslat ... pr_059.htm tohle:
Zdravotní způsobilost v souvislosti s výkonem práce se posuzuje při preventivních vstupních, periodických, mimořádných a výstupních prohlídkách, u zaměstnanců
1. kteří vykonávají činnosti epidemiologicky závažné,
2. kteří jsou na pracovištích, kde jsou vystaveni zvlášť nepříznivým vlivům pracovního prostředí (na rizikových pracovištích),
3. kteří mohou ohrozit zdraví spoluzaměstnanců nebo obyvatelstva,
4. kteří vykonávají činnosti, pro které je vyžadována zvláštní zdravotní způsobilost,
5. na závodech, v nichž je zřízeno zdravotnické zařízení nebo pro které byl určen lékař pověřený péčí o pracující (řadové prohlídky).
:?: :?:
Asi není naším úkolem hodnotit... Prostě vstupní prohlídka má být a tečka!! Mnooo a když se nestihne /z důvodu rychlé náhrady za nemocného prac./, tak důležitější snad je , že byla dodatečně uskutečněna a tedy, že nechybí!! :thumbs up:
A co se týče výpisu z rejstříku trestů... To bych viděla podobně! Zákon nic nepřikazuje, my to přesto po zaměstnancích vyžadujeme... takže když je vše v časovém předstihu, tak výpis zaměstnanec předloží... Při rychlém zástupu si buďto požádá dodatečně nebo mu tenhle "papírek" odpustíme úplně.
sonajda
 
Příspěvky: 451
Registrován: stř 20. říj 2010 14:57:20

Re: Vstupní prohlídka - zástup

Příspěvekod Neználek » úte 23. lis 2010 13:58:00

Napsala jsem dotaz na p. Pavla Zemana, který nás každoročně školí v oblasti, týkající se školství, a odpověděl mi toto:

"Předložit výpis z rejstříku trestů, se týká jen pedagogických zaměstnanců. Proto kuchařky, uklizečky případně zástupy za ně výpis z rejstříku trestů předkládat nemusí. Je přitom jedno, zda se jedná o prac. smlouvu nebo DPP,DPČ.
Při prvním nástupu do zaměstnání má každý zaměstnanec mít vstupní prohlídku. Pokud např. důchodkyni zaměstnáváte v kuchyni,(jako učitelku, uklizečku) opakovaně, doporučuji znovu vstupní prohlídku nepožadovat. Argument - zaměstnanec v prac.poměru dochází 1x za 3 roky na periodickou zdrav.prohlídku, proto i u "občasných zástupů"
stačí prohlídka 1x za 3 roky.Je přitom jedno, zda se jedná o prac.smlouvu nebo DPP,DPČ".


Tak teď jsem z toho už jelen :? Prošla jsem si složky všech nepedagogických pracovníků a výpisy z rejstříku trestů nemám u školníka ani u uklízeček (jsou tu už skoro 10 let), administrativa jako účetní a ved. ŠJ mají obojí. Prošla jsem si zákon o pedagog. pracovnících, tam je to jasné, ale nemohu najít nějaký zákon o nepedagogických pracovnících, budu pátrat dál.
Kdyby někdo věděl, ať dá vědět.
Neználek
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát 03. dub 2009 8:49:13

Re: Vstupní prohlídka - zástup

Příspěvekod ivzez » stř 12. led 2011 21:23:24

Zákoník práce, 103
(1) Zaměstnavatel je povinen
a) nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti,
b) informovat zaměstnance o tom, do jaké kategorie byla jím vykonávaná práce zařazena; kategorizaci prací upravuje zvláštní právní předpis32),
c) zajistit, aby práce v případech stanovených zvláštním právním předpisem vykonávali pouze zaměstnanci, kteří mají platný zdravotní průkaz, kteří se podrobili zvláštnímu očkování nebo mají doklad o odolnosti vůči nákaze,
d) sdělit zaměstnancům, které zařízení závodní preventivní péče jim poskytuje závodní preventivní péči a jakým druhům očkování a jakým preventivním prohlídkám a vyšetřením souvisejícím s výkonem práce jsou povinni se podrobit, umožnit zaměstnancům podrobit se těmto očkováním, prohlídkám a vyšetřením v rozsahu stanoveném zvláštními právními předpisy nebo rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví, ...

http://business.center.cz/business/prav ... st5h2.aspx
Uživatelský avatar
ivzez
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 11. led 2011 16:08:56

Re: Vstupní prohlídka - zástup

Příspěvekod marmart » stř 14. bře 2012 10:16:13

Vstupní prohlídky u dohod o práci:
Lékařská prohlídka u dohod o práci.doc
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
marmart
 
Příspěvky: 477
Registrován: pon 08. lis 2010 12:53:15

Re: Vstupní prohlídka - zástup

Příspěvekod cokinka » stř 21. bře 2012 9:28:41

Dobrý den, naskenovala jsem Vám informace o nové úpravě Pracovnělékařské služby od 1. 4. 2012 (dříve závodní preventivní péče), tak snad Vám to pomůže, mám tam i nějaké poznámky, co jsem si dopisovala, ale myslím, že v textu to všechno je taky. Školil nás JUDr. Bořivoj Šubrt.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
cokinka
 
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 08. črc 2010 10:28:10

Re: Vstupní prohlídka - zástup

Příspěvekod konad » pon 24. zář 2012 10:53:47

Dobrý den,

nemáte, prosím, někdo k dispozici nový formulář na preventivní prohlídku ?
konad
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 24. zář 2012 10:48:19

Re: Vstupní prohlídka - zástup

Příspěvekod petr87 » pon 24. zář 2012 10:57:35

konad píše:Dobrý den,

nemáte, prosím, někdo k dispozici nový formulář na preventivní prohlídku ?
Nabízím toto.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
petr87
 
Příspěvky: 95
Registrován: pon 10. zář 2012 21:38:02

Re: Vstupní prohlídka - zástup

Příspěvekod konad » pon 24. zář 2012 12:30:25

Díky moc :yahoo:
Jen si dovolím poznámku...je novela zákona od 1.4...tudíž si opravte "poučení"....§46 odst. 1 zákona č. 373/2011 o specifických zdravotních službách
konad
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 24. zář 2012 10:48:19

Re: Vstupní prohlídka - zástup

Příspěvekod petr87 » pon 24. zář 2012 12:35:53

konad píše:Díky moc :yahoo:
Jen si dovolím poznámku...je novela zákona od 1.4...tudíž si opravte "poučení"....§46 odst. 1 zákona č. 373/2011 o specifických zdravotních službách
díky a omlouvám se
petr87
 
Příspěvky: 95
Registrován: pon 10. zář 2012 21:38:02

Re: Vstupní prohlídka - zástup

Příspěvekod konad » pon 24. zář 2012 13:28:10

Petře žádné omlouvání...víc hlav víc ví a vše se dá dohromady... :drinks:
konad
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 24. zář 2012 10:48:19


Zpět na Pracovní smlouvy, dohody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků