Dohoda o mlčenlivosti X nástup ke konkurenční firmě

doba určitá, neurčitá, zkušební doba, kratší pracovní doba, nepravidelná pracovní doba

Dohoda o mlčenlivosti X nástup ke konkurenční firmě

Příspěvekod pmaja » čtv 11. čer 2020 9:40:41

Dobrý den, přemýšlím nad jednou věcí. Od bývalého zaměstnavatele odešlo hodně zaměstnanců, kteří zde pracovali 10 - 20 let. Zaměstnavatel měl dlouhodobé finanční problémy (neplatilo se ani sociální a zdravotní pojištění a daně, výplaty chodily s měsíčním zpožděním a po částech. O platbách dodavatelům a bankám radši ani nemluvím. S firmou to začalo jít pomalu z kopce po tom, kdy původní majitel (starý důstojný pán, který firmu vybudoval od nuly, odešel do důchodu a firmu prodal mladému ambicioznímu modernímu a hezky mluvícímu - ten odsud vyházel místní staré zkostnatělé nemoderní a nahradil je moderními světovými managery s tabulkami a barevnými grafy. Asi rok jsme se zaměstnavatelem "drželi basu", ale chování managerů nenasvědčovalo, že by nějak usilovali o zlepšení situace. Všichni, kteří podávali výpověď, udávali stále stejné důvody, proč odcházejí.(Nedávno na firmu věřitel podal návrh na insolvenci).

Můj dotaz se až tak netýká mě, protože jsem byla v té firmě mzdová účetní a odešla jsem pracovat jinam také jako mzdovka. Navíc jsem ve školství, takže vyzrazovat nemám co.

Asi 10 bývalých kolegů (obchodník, zásobovač, vedoucí výroby, servisáci, montéři) dostali nabídku od konkurenční firmy a přešli k ní. Říká se, že některé zákazníky bývalému zaměstnavateli už přebrali a ten, že je pořádně rozzlobený.

U bývalého zaměstnavatele jsme tenkrát všichni (jak THP, tak dělníci) museli podepsat Dohodu o mlčenlivosti (s tímto nápadem přišel jeden z managerů). Ta byla sepsána v duchu, že nemůžeme říct nikomu nikdy nic. Žádná sankce za porušení v této dohodě nebyla uvedena.

Bývalí odejivší kolegové ke konkurenci se nyní obávají, aby bývalý zaměstnavatel tuto dohodu proti nim nějak nepoužil. Myslíte, že by je to mohlo nějak ohrozit (když lidé odcházeli, tak majitel vykřikoval, ať si jdou, že lidí všude je ...)?
pmaja
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte 16. led 2018 13:16:49
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Dohoda o mlčenlivosti X nástup ke konkurenční firmě

Příspěvekod simka » pát 26. čer 2020 17:27:16

AHOJKY, z tvého dotazu plyne, že se nemusí zaměstnanci ničeho obávat. Nemohu to přesně určit smlouvu jsem nečetla. Většinou se dohoda o mlčenlivosti uzavírá na 3 roky. Co, ale můžou namítat, když firma nefunguje. To byla spíš ochrana pro ně, aby zaměstnanci konkurenci nic neřekli. Co si budem namlouvat, lidé jsou různí. Kde není žalobce není soudce. Není jednoduché to prokázat. Táhnout to soudně to je na roky. To se těžko dokazuje.
simka
 
Příspěvky: 85
Registrován: sob 23. čer 2018 20:33:01

Re: Dohoda o mlčenlivosti X nástup ke konkurenční firmě

Příspěvekod refi » úte 30. čer 2020 1:56:31

dohoda o mlčenlivosti byla sjednána jak? a sankce sjednány nebyly? tak to potom zůstane jen u vyhrožování. pokud nebyly sjednány konkrétní oblasti, kde zachovávat mlčenlivost, tak taková dohoda stejně neplatí (s výjimkou osobních údajů, ale to řeší samozřejmě GDPR). hezky je to vysvětleno zde http://www.holec-advokati.cz/cs/publikace/aktuality/354 a také zde https://www.pamprofi.cz/33/mlcenlivost- ... bpOoHswJ5/
v podstatě pro soukromou sféru není pro mlčenlivost opora v zákoníku práce, pouze pro veřejnou správu atd.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava


Zpět na Pracovní smlouvy, dohody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků