ONIV a konec roku

a vše, co k němu patří

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod refi » pát 08. led 2010 12:42:38

ano, z vhč (UZ 00005). případně i z doplňkové činnosti.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod hanna » pon 11. led 2010 8:28:18

Zdravím vás, děvčata, v novém roce. Prosím vás, jaký je váš názor - na co naúčtovat školení lyžařského instruktora zaplacené v 11/2009, ale konané v 1/2010. Zaúčtovala jsem v 11/2009 do nákladů příštích období 381/321. Teď v 1/10 přeúčtuje na 518/381, ale na jaké náklady- provozní nebo můžu z ONIV -přímé? Podle toho co jsem se zde dočetla, tak je to náklad provozní. Uvažuji dobře? I když by mně vyhovovalo lépe kdyby to byl ONIV jako DVPP.
Díky, refi, za možnost diskuse.
hanna
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod refi » pon 11. led 2010 9:41:16

taky zdravím :) onivy zaplacené v loňském roce týkající se letošního roku musí jít letos z provozních nákladů, bohužel.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod Dahab » úte 12. led 2010 20:28:54

Bohužel, taky bych platila tento instruktorský kurz z provozních prostředků v tomto roce. Příště by možná stálo za uvážení domluvit se s pořádající organizací o vystavení faktury až v roce, kdy se kurz koná. Pokud tento instruktorák organizuje taková organizace jako např. u nás byla Služba škole, tak je na tomto příkladě vidět, jak levá ruka neví co dělá pravá. Instruktorák je vlastně školení kantora, takže se jedná o další vzdělávání pedagogických pracovníků, tak když pořádající organizace vystavuje fakturu, tak by měla aspoň vzdáleně něco vědět o DVPP, o čerpání ONIV .... Ale je vidět, že jsme skutečně narazili na problém náklad - výdaj - přelom roku. :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 373
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod Eva » úte 12. led 2010 21:17:48

refi píše:taky zdravím :) onivy zaplacené v loňském roce týkající se letošního roku musí jít letos z provozních nákladů, bohužel.


A co když mám fakturu zdanitelné plnění v loňském roce, kurs v letošním roce. Účtovala jsem 381/321. Ale zaplaceno v letošním roce. To jde přece z peněz MŠMT. Nebo se mýlím? Účtovala bych na DVPP z 381 na 518 a platila z ONIV.
Eva
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 03. bře 2009 10:54:49

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod Eva » úte 19. led 2010 19:07:02

ave píše:Opravdu by to tak mělo být, že faktury ONIV by měly být zaplaceny v roce 2009, kamarádka měla inspekci a toto jí bylo vytknuto, naštěstí byli rozumní a nechali jí přeúčtovat výdaje za něco jiného, co měla již dříve uhrazeno. Od té doby si to hlídám, aby byly faktury zaplaceny v tom roce, kterého se týkají. Snad jsem Vás moc nevystresovala :D



A co když mám fakturu v roce 2009, týká se však roku 2010, takže jsem dala na 381/321. Zaplatila jsem v roce 2010 a budu účtovat z 381 na 5.. .
V tomto případě je náklad roku 2010 a platba taky 2010 - lze dát z ONIV 2010????
Eva
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 03. bře 2009 10:54:49

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod Dahab » úte 19. led 2010 20:14:56

Tak toť otázka :( . Ale pokud jsem si znovu nahlas a v klidu přečetla zákon, tak v roce 2010 se uskuteční náklad i výdaj. Tak je logické, že by to šlo čerpat z ONIV 2010. Ale na druhou stranu by se do diskuze měli zapojit kolegyňky i kolegové, kteří jsou zdatní v v oblasti daní, proč je fa vystavená v r. 2009 a ne v roce 2010 když se vše týká vlastně roku 2010. Položte si otázku, jak by byste zařazení fa do ONIV 2010 zdůvodnila před kontrolou. Já bych trvala na tom, že ve stejném roce jsem uskutečnila náklad i výdaj. Ale přiznám se, že bych to spíš před kontrolou jen špitla, ne že bych se za svou pravdu bila hlava nehlava. :oops: :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 373
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod sekretarka1966 » úte 16. úno 2010 11:13:34

Já si myslím, že záleží jaká kontrola dojde a jak se na to podívají, je logické, že když Vám dojde Faktura 31. 12. 2009 ji nezaplatíte, protože spoustu nás účetních má dovolenou tak fakturu uhradíte až v lednu dalšího roku. za dobu působení mé učetní praxe jsem měla asi 5 kontrol inspekce i kraje, ale nikdy mně nic takového nenašly ani neřekly k platbám faktur nic. Opravdu záleží na postoji každé kontroly, ale je pravda, že mzdy a odvody vyplácíte až lednu !!!!
sekretarka1966
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 16. úno 2010 10:38:28

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod kozmova » úte 16. bře 2010 18:09:21

Podle mého názoru, když zaplatím všechny faktury do konce roku, tak po uzavření mezd mi 100% zůstanou nějaké peníze z odvodů a to bych přeci musela vrátit jako nevyčerpanou dotaci - není to tak?? |:-(| Jsem z toho také jelen, protože každý má jiný názor na věc včetně kontrol. Já jsme zatím měla kontrolu z kraje jen jednou, ale nic mi navytýkali, tak opravdu nevím. :bye:
Uživatelský avatar
kozmova
 
Příspěvky: 134
Registrován: pon 15. úno 2010 8:45:06

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod Agnes » úte 16. bře 2010 19:26:32

U nás proběhla kontrola od zřizovatele - KÚ minulý týden a pravdou je, že nám za tuto chybu vypočítali odvod za porušení rozpočtové kázně. Nepomohl argument, že minulá kontrola - také z KÚ - na proplácení faktur v lednu (když náklad byl v prosinci minulého roku) neshledala nic špatného. Paní inspektorka prostě v tomto byla neoblomná :( . Takže asi opravdu záleží na člověku - jak to kdo posoudí. Musím říct, že ještě teď mě to mrzí, člověk se snaží svou práci dělat co nejlépe - a nakonec pohoří na "slovíčkách" v legislativě. Momentálně mám po náladě, protože mi není jasné, jak zvládnout číst naše netransparentní zákony - tak, aby nám kontroly nebyly schopny nic vytknout. No nic, počkám, až nám přijde protokol z kontroly a budu vědět, jak vážně jsme se provinili - do té doby se to snažím vytěsnit z hlavy, ale jde to těžko. Ale což, nezbývá než věřit, že se to přehrne a bude líp ;) .
Agnes
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 10. bře 2010 7:54:50

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod refi » čtv 18. bře 2010 8:25:10

jak už tu psala dahab, jde o to, zda jde o náklad a výdaj týkající se pracovně právních vztahů. pokud jde o fakturu např. za učební pomůcky, která je zaplacená v lednu, nelze dát z oniv. pokud jde o mzdy, odvody, úhrady preventivních prohlídek, příspěvek na stravné zaměstnanců atd. , lze dát z oniv, i když je to náklad roku 2009 a výdaj proběhne v lednu 2010. pokud se dodrží tato zásada rozlišení, je to jednoduché uhlídat. nicméně si myslím, že kontroloři se někde taky jezdí školit a když tam někdo s touto "novinkou" přijde, budou to už hlídat všichni. nám to taky vytknou, až přijdou, protože jsem to uhlídala až letos v lednu, předtím jsem o tom neměla ani tušení, jako spousta z nás :whistle:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod markytka » stř 14. dub 2010 6:58:52

Dahab píše: náklad vyplývající z pracovně právních vztahů, takže tady je platba v lednu v pořádku. :bye:



Minulý týden jsem konečně přebrala účto za rok 2009 po bývalé účetní. Zjistila jsem, že nemáme placené zákonné pojištění, co se platí čtvrtletně z mezd. Tak jsem nad tím tak přemýšlela, že jsou to penízky z ONIVů, které neodešly z účtu. Tak jsem chtěla to zaplatit, ale ještě jsem si účet 379 překontrolovala se mzdovým a narazila jsem na nesoulad částek - zaúčtováno víc, než ve skutečnosti má být. Tzn. když teď zaplatím skutečnou částku, tak mi na účtě 379 zbydou cca 200, které budu muset odepsat někam do nákladů, abych si účet vynulovala.. No ale hlavní pro mě je - můžu platit ted v dubnu když je to z lonských onivu?? a co s těmi 200? to bych přeci měla vrátit jako nevyčerpanou dotaci :-( jsem z toho už úplně pitomá...
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod refi » stř 14. dub 2010 19:47:24

teda markytko, já docela žasnu, v jakém stavu účetnictví přebíráte, to se teda zapotíte :x

tzn. že za celý loňský rok vůbec neodešla ani jedna platba na zákonné pojištění? je to přece docela dost peněz!!! ale letos z onivu pojistné loňského roku určitě nedávejte, buď z provozu nebo z rezervního fondu, ale obávám se, že to už bude i penále za pozdní platbu. fakt vám nezávidím, tohle je docela mazec :roll: :-!
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod markytka » stř 14. dub 2010 21:40:32

Refi, odešla mi jedna platba. Tzn. že nenám zaplacené duben - prosinec. No ale když to dám z provozu nebo rezervního fondu, tak vlastně nevyčerpám z loňských onivů cca 19tis, které bych měla vrátit na kraj. Nebo co s tím ? :-(

Krom toho mi nesedí FKSP - jestli na to koukám dobře tak nevyrovnávala úroky a poplatky z účtu FKSP, ale asi dýl než ten jeden rok. Co jsem tu měla paní na audit, tak mi řekla, že si mám dát sumu co mi nesedí a převést jí, ale nevím zda to tak jednoduše můžu udělat :-(

Tedy řeknu Vám začínat s účetnictvím a spadnout do tohodle to je síla :-( Já jsem z toho fakt zoufalá. Místo toho abych se měla od čeho odpíchnout, tak nacházím jednu chybu za druhou a fakt nevím co s nimi :?

jo a to mě čeká ten druhý pokus státnic a netuším kdy se na ně mám stíhat učit :gmad:
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod refi » stř 14. dub 2010 21:53:18

loňské onivy ale už musíte mít přece vyúčtovány a pokud nějaké penízky zbyly, tak vráceny!! z nich by vám na účtu nic nemělo zbýt, letos jedete zase od nuly. oniv se přiděluje pouze na jeden kalendářní rok, v lednu se vyúčtuje předchozí rok a čerpání oniv. my jdeme vždy do nuly. takže být vámi, podívám se na vyúčtování oniv za loňský rok a jestli se v lednu něco vracelo ... měla byste dostat metál, asi vám aspoň nějaký virtuální nakreslím, vážně smekám :thumbs up:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

PředchozíDalší

Zpět na ONIV

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků