Vyčerpání ONIV na konci roku

a vše, co k němu patří

Vyčerpání ONIV na konci roku

Příspěvekod Terina » úte 16. lis 2010 20:13:46

Tak tady zase po delší odmlce prosím o Vaše rady a dlouholeté zkušenosti. Letos to bude moje první účetní závěrka na škole a popravdě řečeno, mám z ní velikou hrůzu. Konkrétně z vyúčtování dotace na přímé náklady. Dost dobře si neumím představit, jakým způsobem postupovat, abych všechno vyčerpala a nic jsme nemuseli vracet. Moje předchůdkyně to dělala tím způsobem, že co jí zbylo "na malém ONIVU", to utratila počátkem ledna, přičemž si nechala napsat fakturu s DUZP v prosinci, ale platba proběhla stejně až v lednu. Já vím právě odsud, že tento postup není správný. Jenže ona byla v očích ředitele perfektní účetní, která dokázala všechno vyčerpat do koruny. Přece nemůžu dopředu vědět, kolik mi zbude např. z náhrad nemocenské. O přímých nákladech na platy ani nemluvím. Zavedla jsem si systém, který tady doporučovala refi, a to ten, že kromě UZ 33353 jsem si označila veškeré mzdové náklady + odvody ještě ORJ 1. Můžu si tedy snadno "vyjet" v polovině prosince účet 521 + ORJ 1 a zjistím skutečně vyčerpané náklady za prvních jedenáct měsíců. Jenomže už není v mých silách propočítat z hlavy přesně i odvody (ZP, SP, příděl FKSP). Může se stát, že mi přímé náklady na platy vyjdou přesně, ale že dojde k přečerpání u odvodů? Prosím Vás, poraďte mi způsob, jakým postupujete u Vás. Neznám nikoho, kdo by mi mohl poradit. V mém okolí to "pytlíkují" všemi možnými způsoby, ale podle příspěvků tady se obávám, že ani jeden není správný. MÓÓÓC děkuji.
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: Vyčerpání ONIV na konci roku

Příspěvekod Dája2 » úte 16. lis 2010 21:25:36

Terino, nevyznám se v těch ONIVECH, ale všeobecně platí, že když máte fakturu s DUZP v prosinci, tak je úplně jedno, kdy ji zaplatíte. Náklady účtujete do prosince bez ohledu na to, že fakturu zaplatíte třeba až v dubnu následujícího roku. Příspěvkové organizace si nehrají na to, jestli mají peníze na 241, ale na to, kolik nákladů a výnosů v daném roce zaúčtují buď na základě faktur nebo jako dohadné položky. A pokud najdete někoho, kdo je ochoten Vám fakturovat v lednu s datem uskutečnění zdanit. plnění v prosinci, abyste vyčerpali finanční prostředky, pak hurá! [:-} A zaúčtujete to 5XX/389. :yahoo:
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: Vyčerpání ONIV na konci roku

Příspěvekod sonajda » stř 17. lis 2010 13:37:45

NE ne NE!! |:-(|
ONIV z kraje je ze státního rozpočtu a nedbá na běžné zásady zákona o účetnictví - tzn., že vše /mimo mezd, odvodů a příspěvku do FKSP/ musí být UHRAZENO v tom kalendářním roce, na který se fin.prostředky obdržely!!!
Alespoň ještě v loňském roce to tak bylo a nebudu pokoušet :evil: ani ďábla, že bych to letos udělala jinak!!
P.S. pracuji v PO zřízené obcí, z kraje dostáváme dotaci na mzdy a ONIV
sonajda
 
Příspěvky: 451
Registrován: stř 20. říj 2010 14:57:20

Re: Vyčerpání ONIV na konci roku

Příspěvekod Terina » stř 17. lis 2010 13:45:43

No to je právě ten problém, Dájo2, že u ONIVů neplatí to, co platí všeobecně jinak. Již několikrát jsem slyšela (a to i na školeních), že ONIVy musejí být uhrazeny v tom kalendářním roce, ve kterém se účtují náklady. Jinak by se to muselo dát z provozu. Kdyby to nemuselo být uhrazeno v prosinci, tak bych z toho neměla takové nervy. Doufám, že se vyjádří i další účetní, jak to dělají. Uvítám každou radu.
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: Vyčerpání ONIV na konci roku

Příspěvekod refi » stř 17. lis 2010 16:41:26

je to tak, řešilo se to tu už před rokem a já kvůli toho i některé věci placené z oniv v lednu ještě přeúčtovala na provoz.

ale teď k dotazu:
já to s čerpáním oniv dělám takto - tzv. malý oniv (tedy oniv bez mezd a odvodů) si odlišuju orj1 a tím pádem o jeho čerpání mám měsíční přesný přehled, navíc si ještě k tomu vedu i tabulku v excelu, jako ke spoustě dalších věcí, které chci sledovat. po závěrce dejme tomu za říjen aktuálního roku už vím, kolik mi zůstává v oniv peněz do konce roku. a vezmu si, co měsíčně z oniv platíme pravidelně a co je plánováno ještě utratit do konce roku. jsou to např. cesťáky, učební pomůcky, zákonné pojištění, preventivní prohlídky, ochranné pomůcky atd. dejme tomu, že mi do konce roku zbývá vyčerpat z "malého onivu" ještě 20 tisíc kč a já vím jistě, že toto na konci roku určitě přečerpáme. potom tedy mohu uhradit toto přečerpání z ušetřených peněz na náhrady za dpn, které se mohou použít i pro tyto účely. ale protože skutečné čerpání náhrad za aktuální rok budu znát až po zpracování mezd za prosinec a to je už v lednu, kdy už nemohu nic z oniv platit, udělám si odhad toho, kolik asi v náhradách za dpn za rok 2010 utratím a se zbytkem do limitu, který mám od zřizovatele počítám pro utracení za cesťáky atd. kdyby mi zbyla i přesto ještě částka, kterou nemám za co utratit, nahlásím v listopadu vedení, že nám zbývá dejme tomu zhruba 10 tisíc, za které by mohli ještě zakoupit nějaké učební pomůcky. zásada tedy je raději malý oniv tzv. přečerpat a v lednu, až budu znát přesně, jak mi to vyšlo, tak co se vleze do limitu, zaúčtuju z oniv a co je už nad limit, zaúčtuju z provozu nebo vlastních výnosů.

a teď k "velkému oniv" , tedy ke mzdám a odvodům. odvody nemůžete nikdy překročit, pokud jsou mzdy správně počítány. naopak, může zbýt malá úspora, protože se stává, že některý příjem může být od odvodu osvobozen a vám tato částka v odvodech zůstává. pouze právě výplata mezd a odvodů je výjimkou, kdy je možno něco z oniv platit ještě v lednu, jinak by to ani nešlo. a teď k praxi - po listopadových výplatách vím už přesnou částku, která mi zůstává na mzdy a odvody na měsíc prosinec, abych nepřekročila závazný ukazatel daný zřizovatelem. vezmu si naši mzdovou inventuru - tedy platy z platových výměrů, přičtu případné odhadované přesčasy (ty konzultuji s vedením, protože se týkají pedagogů a oni mají přehled, jaký to bude v prosinci asi počet hodin), odečtu plat někoho, kdo je na dlouhodobé nemocenské a vyjde mi nějaká částka. samozřejmě, že ideální stav je, když zjistím, že je tato částka menší než zbývající finance na mzdy na prosinec. potom mohu dát odhadem našemu vedení např. částku 50 tisíc kč, kterou by si mohli předběžně rozdělit do odměn. po uzavření a výpočtu platů v lednu se tato částka definitivně upřesní a odměny se rozdělí do poslední koruny tak, abychom přesně vyčerpali limit na hrubé mzdy, který jsme na rok dostali. pokud nám vyjde, že v odvodech máme úsporu, můžeme ji použít také na "malý oniv" .
pokud se ale stane ta horší varianta a vy zjistíte, že máte na prosinec méně peněz, než kolik potřebujete, už se musela stát chyba někde předtím, že směřujete k mínusu. potom už se to dá zachránit jedině snížením nenárokových složek, tedy osobních příplatků nebo zapojením fondu odměn, pokud jej tvoříte a máte na něm dost peněz.


na přečerpání "malého onivu" zde zkusím postup uvést na konkrétních číslech:

limit na "malý oniv" na rok 2010 = 250.000,- Kč

vyčerpáno za 1-10/10 ...............230.000,- Kč
odhad čerpání za 11-12/10 .........40.000,- Kč
celkem .................................270.000,- Kč

došlo by tedy k překročení limitu na "malý oniv" o 20.000,- Kč. tyto peníze mohu použít z ušetřených náhrad za dpn a ušetřených odvodů a pokud by ani to nestačilo, zaúčtuji z provozu, příp. jiných zdrojů.


a teď k nedočerpání "malého onivu" :

limit na "malý oniv" na rok 2010 = 250.000,- Kč

vyčerpáno za 1-10/10...............180.000,- Kč
odhad čerpání za 11-12/10 ......... 40.000,- Kč
celkem ................................220.000,- Kč

došlo by tedy k nedočerpání limitu na "malý oniv" o 30.000,- Kč. zároveň odhadem nedočerpám ani limit na náhrady z dpn o 20.000,- Kč a úsporu z odvodů odhaduji na cca 1.000,- Kč.
začnu řešit s vedením, co ještě nakoupit za zhruba 51.000,- Kč a co lze použít pro zaúčtování z oniv. nejčastěji učební pomůcky.

uff, snad je to jasné nejen mi :D řídím se dvěma pravidly:

1) "malý oniv" raději přečerpat a zbytek uhradit z provozu či jiných zdrojů - hlavně nic nevracet
2) "velký oniv" raději mít rezervu a nedočerpat, aby se mohl přesný zbytek do limitu na mzdy ještě v lednu rozdělit do odměn, které se vyplatí s výplatou za prosinec a tím dočerpám limit na korunu přesně.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Vyčerpání ONIV na konci roku

Příspěvekod Terina » stř 17. lis 2010 19:25:59

Refi, Vy jste vážně úžasná ženská! Moc děkuji. Popsala jste to dokonale, že i já tomu rozumím. :D Taky si dělám tabulku v excelu, ale dost dobře jsem nevěděla, jak to na konci roku provést. Zatím nám zbývá na mzdách hodně peněz (budou odměny :lol: ), nehrozí, že bychom to přečerpali. Na malém ONIVu nám zbývá asi jenom 30 tis. - včetně náhrad. Budu muset počátkem prosince informovat vedení, aby se s tím ještě dalo něco dělat. Opravdu si Vašich rad nesmírně vážím a jste to právě Vy, od které jsem se toho naučila nejvíc. Chvála bohu, že jste toto fórum založila, protože jinak nevím, co bych dělala. Upřímně Vás obdivuji a z celého srdce Vám děkuji.
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: Vyčerpání ONIV na konci roku

Příspěvekod AndreaN » čtv 18. lis 2010 8:34:47

Refi, škoda, že fórum nebylo v mých začátcích účetní na škole. Nikdo mi nic nevysvětlil, bývalá účetní mi dala jen pár kusých informací, takže jsem rady a pomoc sbírala tak různě po netu, na školeních.
Čerpání ONIV a platů jste vysvětlila naprosto vyčerpávajícím způsobem - prostě úžasně. Letos nám ONIVy ponížili docela drastickým způsobem, ale přesto jsem si v předešlých dnech nahrubo spočítala, že ještě šetříme (máme několik měsíců nemocnou paní učitelku, takže se šetří plat i odvody). Selským rozumem jsem nechápala (a stále tak nějak nechápu), proč je povinnost utratit státní peníze do konce roku. Nikdy se nemůže vědět, co se do 31. 12. stane, jak se nakonec výplaty za prosinec vyvinou.
Takže mezi svátky počítám a počítám, nechám vystavit fakturu na učebnice, popř. na požadované učební pomůcky, trochu navýším a v lednu rozúčtuji, co se hradí ze SR, a co z provozu. Zboží se pak odebírá následující rok, až vyčerpáme, tak doložím k faktuře dodací list. Není to moc košer, ale jsme do takového jednání svým způsobem nuceni.
Ještě bych měla dotaz. Nevyčerpané náhrady za nemoc, také můžeme převést na ONIVy????

Vlastně, jeden nápad bych měla, jak celou věc vyřídit - POŘÍDIT SI KŘIŠŤÁLOVOU KOULI. Co říkáte? :lol:
AndreaN
 
Příspěvky: 208
Registrován: pon 12. dub 2010 11:45:19

Re: Vyčerpání ONIV na konci roku

Příspěvekod refi » čtv 18. lis 2010 9:12:08

teri a andrejko, děkuji za vaše slova, vždycky moc potěší :oops: :) toto fórum vzniklo právě proto, že i já se hodně věcí učím, do účetnictví jsem spadla před 3 a půl lety a předtím jsem ho znala jen teoreticky ze školy, což je ale skoro 30 let zpátky :mosking: kde se cítím poměrně jistě, jsou mzdy, které dělám spousty let a proto i pamatuji ranné začátky vemy. proto mé rady nejčastěji směřují do této oblasti. v účetnictví se cítím stále nováčkem a tak jsem ráda, když mám prostor - toto fórum - kde mohu své dotazy a názory konzultovat, případně poradit v něčem, co už mám za sebou a tápe v tom někdo jiný. mi ve spoustě věcí pomohla naše dája, která je zase kovaná v účetnictví a tak to má být - každý máme v něčem jasněji a v něčem se cítíme více na tenkém ledě, proto někdy otázky a někdy zase odpovědi. čeho si na tomto fóru vážím naprosto nejvíce je slušnost, která tady panuje. nestyděla bych se tu nikdy zadat sebehloupější dotaz, protože tu panuje atmosféra pochopení k začátkům někoho jiného, a obzvlášť ti, co dělali roky mimo školství, třeba v soukromém sektoru, tak teď po příchodu do školství musí neustále valit oči :roll: [:-}

andrejko, když si vezmu, že doma hospodařím tak, že když mám přebytek, schovám na horší časy a je to naprosto logické, je mi nesmírně proti srsti, že ve školství toto neplatí. utratit za každou cenu daný limit, ať to stojí co to stojí. ale to nezměníme, takhle je postaveno hospodaření státu. když nám měli letos v září vzít 700 tisíc kč za úbytek žáků, vzali nám jen polovinu. a víte proč? protože nemají za co utratit peníze, které školám vezmou a které se musí utratit do konce roku. prostě nelze tyto peníze vzít a uložit zase pro příští rok, kdy mohou posloužit jinak. kolonky, škatulky, vyhlášky, k tomu každý kraj jinak a tak si myslím, že tohle fórum na nedostatek témat nezajde :D
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava


Zpět na ONIV

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků