Faktura za obědy - účtujete do obyč. faktur nebo do FKSP?

tvorba, čerpání, krytí

Faktura za obědy - účtujete do obyč. faktur nebo do FKSP?

Příspěvekod Janavy » úte 01. úno 2011 12:54:51

Ráda bych se zeptala na Vaše zkušenosti s účtováním faktury za obědy zaměstnanců. Naše škola přispívá pouze a jedině 10Kč z FKSP za každý oběd zaměstnanci, ale celková cena za oběd je 60Kč. Takže každý zaměstnanec doplácí na oběd 50Kč. Zavedená praxe u nás ve škole je ta, že faktura se zaeviduje do číselné řady faktur FKSP, následně je ten sám měsíc pohledávka stržena zaměstnancům ve mzdě a poslána na účet FKSP v den výplatního termínu - tj. 10. další měsíc.

Mně se tento způsob moc nelíbí, protože způsobuje každý měsíc rozdíl ve fin. krytí FKSP. Raději bych volila tu variantu, že bych fakturu za obědy účtovala do běžných faktur a pouze nějakým vnitřním dokladem bych zatížila FKSP jenom tím vlastním příspěvkem, a to až v den přijetí faktury, tedy následující měsíc. (Samozřejmě kromě prosince, kdy bych respektovala konec roku a doúčtovala to včas). Co si o tom myslíte? Jak to děláte Vy?
Janavy
 
Příspěvky: 84
Registrován: pon 15. úno 2010 20:42:33

Re: Faktura za obědy - účtujete do obyč. faktur nebo do FKSP?

Příspěvekod sonajda » úte 01. úno 2011 13:16:59

připadá mi to zbytečně překombinované... samozřejmě, že rozdíl mezi 412 a 243 musím vyrovnat a přiznávám se bez mučení, že to nedělám každý měsíc /většinou po kvartálech/- vedu si evidenci toho, co jsem už přeposlala z účtu a na účet a dokážu jasně vyčíslit rozdíl :oops: Janavy, záleží to na Vás, jak si to s novým rokem zavedete, ale hlavně musíte v tom mít jasno!
sonajda
 
Příspěvky: 451
Registrován: stř 20. říj 2010 14:57:20

Re: Faktura za obědy - účtujete do obyč. faktur nebo do FKSP?

Příspěvekod Dája2 » úte 01. úno 2011 13:34:21

Janavy, já si myslím, že by neměla být faktura placena z FKSP. To skoro vpadá jako neoprávněné použití FKSP. Tam se má účtovat jen příspěvek. Vy byste měla účtovat a nákladech (fa) a výnosech (platba zaměstnanců a příspěvek FKSP) a předpis těchto výnosů dávat do měsíce, do kterého náleží. Tzn. 335/6XX a 412/6XX, bez ohledu na to, kdy byl převod uskutečněn. Nemám s tím zkušenost, protože jsme měli vlastní kuchyň a nestudovala jsem, na které účty účtovat, ale je tu jistě někdo, kdo to ví :)
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: Faktura za obědy - účtujete do obyč. faktur nebo do FKSP?

Příspěvekod refi » úte 01. úno 2011 13:38:49

u nás je to ještě malinko jinak. jídelna, kde se naši zaměstnanci stravují, nám fakturuje už jen tu část, na kterou přispívá organizace. přispíváme z provozu i z fksp. fakturu zapíšu do knihy faktur provozu, rozúčtuju na 527 a 412 oproti 321 a pak už si jen udělám převod mezi účty. částka z fksp mi samozřejmě na konci měsíce udělá rozdíl mezi 412 a 243, ale to si každý měsíc kontroluju a musí mi to sedět. jak píše dája, hradit celé z fksp a pak dorovnávat mi nepřijde moc košér.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3369
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Faktura za obědy - účtujete do obyč. faktur nebo do FKSP?

Příspěvekod Janavy » úte 01. úno 2011 19:34:09

Podle mě by bylo nejlepší, kdybych fakturu, kterou dostáváme od cizího dodavatele účtovala MD 335 + 395/Dal 321 (podobně jako Refi, ovšem my z nákladů nic nedáváme). Do dokladů FKSP pak zaúčtovat jenom vnitřní doklad 412/395 + provést převod mezi účty tj. 241/262 a 262/343. Doufám, že by to tak mohlo být. Souhlasíte se mnou?
Janavy
 
Příspěvky: 84
Registrován: pon 15. úno 2010 20:42:33

Re: Faktura za obědy - účtujete do obyč. faktur nebo do FKSP?

Příspěvekod Hanka24 » pát 02. lis 2012 12:52:30

Chtěla bych se zeptat zda-li náhodou někdo nemáte zkušenost s tímto:
Jsme ZŠ která má svou výdejnu, ale obědy dovažíme z jíné ZŠ. Přispíváme zaměstnancům na obědy z FKSP. Škola ze které dovážíme obědy nám vystaví jednu fakturu za všechny odebrané obědy, kde je celková cena. Jak tedy rozúčtovat fakturu? Zaplatit ji z BÚ a příspěvek na obědy převést z účtu FKSP na BÚ? Pokud ano, jak by jste účtovali?
Děkuji za odpověď
Hanka24
 
Příspěvky: 126
Registrován: úte 29. bře 2011 21:40:20


Zpět na Fondy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků